Zümrüdü Anka Kuşu Efsanesi

0
122

Zümrüdü Anka Kuşu hakkında bilinenlere kimler ilgi duyuyor? Ben çok seviyorum. Eminim ki tek değilim. Ancak bu efsanevi kuşu bilmeyenler için ne olduğunu biraz anlatalım. Zümrüdü Anka Kuşu efsanelerde geçen bir kuştur. Bu zamana kadar varlığı kanıtlanabilmiş değil. Genelde efsane ve masallarda yer alır. Bu güzel kuşun boyu çok uzundur, kanatları rengarenktir, yüzü ise bir insan yüzüne aittir. Üzerinde her hayvana dair bir işaret barındırır. Yani var olan tüm hayvan türlerinden söz ediyorum. Çok yüksekten uçarmış ve hiçbir zaman yere konmazmış. Bu güzel kuşa sevdalıyım ve sevdalı olduğum kuşun geçtiği iki efsaneyi anlatmak istiyorum.

”Zümrüdü Anka kuşu bir zamanlar insanların arasında yaşarmış. Filleri yutarak beslenme ihtiyacını karşılarmış. Bir gün bu sevdalandığım kuşumuz bir gelini kaçırmış. O zamanlar Hanzele diye bir peygamber varmış. Kuş gelini kaçırdığı için bütün halk toplanıp peygamber Hanzele’ye Zümrüdü Anka Kuşu’nu şikayet etmişler. Hanzele bu güzel kuşumuza beddua etmiş. Hanzele’nin ettiği bedduayı tanrı kabul etmiş ve ceza olarak Zümrüdü Anka Kuşu’nu bir adaya mahkum etmiş. Bu adada hiçbir insan yokmuş ve bu adaya hiçbir insan ayak basamıyormuş. ”

Bu güzel kuşumuz ile ilgili başka bir efsane daha vardır çok bilinen. Onu da anlatmak istiyorum.

”Zümrüdü Anka Kuşu Musa peygamber zamanında yaratılmış. Zümrüdü Anka Kuşu evrende tekmiş ve dişiymiş. Zümrüdü Anka Kuşu çok yalnızlık çekiyormuş ve çok üzülüyormuş. Bunun üzerine tanrı erkek bir Zümrüdü Anka Kuşu yaratmış. Böylece iki Zümrüdü Anka Kuşu aile kurmuş ve çocukları olmuş. Peygamber Musa vefat etmiş. Bir süre sonra evrende o kadar çok Zümrüdü Anka Kuşu doğmuş ki Necd ve Hicaz Zümrüdü Anka Kuşlarıyla dolmuş. Zümrüdü Anka Kuşları çevrede ne kadar hayvan varsa hepsini yutmuşlar ve yemişler. Hayvanlar bitince Zümrüdü Anka Kuşları besinlerini giderecek besin kaynağı bulamamışlar ve çocukları yemeye başlamışlar. Bu dönemde yeni peygamber Halid b. Sinan el-Absi’ymiş. Bu durumdan rahatsız olan peygamber Halid, Zümrüdü Anka Kuşlarına beddua etmiş. Peygamberin bedduası kabul olmuş. Tanrı, Zümrüdü Anka Kuşlarını ve tüm soylarını tek bir yıldırım ile sonsuza dek yok etmiş. ” 

Zümrüdü Anka Kuşlarının bilinen başka adları da vardır. Mesela Simurg diye geçer bazı efsanelerde. Bazılarında Sirenk diye geçer. Bazı yerlerde Zümrüd-i Anka diye yazılır. Zümrüdü Anka ismi genelde masallarda ve halk arasında yaygınlaşmış bir isimdir. Ancak hangi isimi kullanırsak kullanalım hepsi aynı kuşun farklı isimlendirilmesidir.

Bazı inanışlara göre Zümrüdü Anka Kuşu Kaf dağında yaşıyormuş. Yani bu zamana kadar kaf dağında yaşayan bir Zümrüdü Anka Kuşu kayıtlara geçmemiş ancak insanların bir çoğu bu sevimli kuşun kaf dağında yaşadığına inanıyor.

Şimdi diyeceksiniz ki gerçek olamayacak kadar saçma bir şeyi neden yazma gereği duydun. Buna takılmayın. Gerçek olup olmadığı bilinmiyor. Daha önce hiç görmemiş olmamız onun gerçek olmadığı anlamına gelmez. Tabiki kesinlikle gerçek ve mantıklı demiyorum. Sadece bilinmezlik içeren bir kuş diyorum. En azından şuanki duruma göre. Ancak gerçekten buna takılmamalısınız. Çünkü önemli değil. Efsane bu ve oldukça ilgi çekici. Gizemi seven insanlar içinde büyük anlam ifade ediyor. Keyfini çıkarın, gerçek değilse bile en azından bir efsane karakterini öğrenmiş olduk.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here