Zulu Kabilesi’nin gelmiş geçmiş en deha Lider savaşçısı: Shaka Zulu

0
34
Shaka Zulu adıyla bilinen Shaka Zulu Kabilesinin en deha liderinin gerçek adı Shaka kaSenzangakhona'dır. Bu dahi dünyaya gözlerini 1787 yılında açmıştır.
Shaka Zulu adıyla bilinen Shaka Zulu Kabilesinin en deha liderinin gerçek adı Shaka kaSenzangakhona'dır. Bu dahi dünyaya gözlerini 1787 yılında açmıştır.

Hiç şüphesiz ki bir çoğumuzun Afrika hakkında en çok merak ettiği şey kabileleridir. Şimdi sizlere Afrika’nın küçük bir kabilesinin devlet haline gelmesini sağlayan bir dahiden söz edeceğim;

Shaka Zulu adıyla bilinen Shaka Zulu Kabilesinin en deha liderinin gerçek adı Shaka kaSenzangakhona’dır. Bu dahi dünyaya gözlerini  22 Eylül 1787 yılında açmıştır. Shaka, gayriresmi bir çocuktu. Bu sebeple annesinin kabilesinde büyüyene kadar sürgün hayatı yaşamıştır ve Dingiswayo’nun ordusunda asker olarak görev yapmıştır.

Babasının Babasının(Senzangakhona) ölümünden sonra Sigujana yasal varis olarak kabilenin başına geçti fakat hükümdarlığı uzun sürmedi. Bu durumdan memnun olmayan Dingiswayo ve üvey kardeşi Ngwadi’nin desteğini alan Shaka, Sigujana’yı öldürdü. Kabilenin başına geçen Shaka Dingiswayo’un Zwide’ın orduları karşısında yenilip öldürülmesine kadar Mthethwa’ın vassalı olarak kabileyi yönetti, savaş sonrası intikam için Zwide ile savaşan Shaka Zulu 25 bin askere karşı 4 bin asker ile büyük bir zafer aldı ve oluşan güç boşluğunda bölgedeki etkisini iyice güçlendirdi. Mthethwa ve çevre kabilelerin ordularını reforme ederek Thukela Nehri’nin güneyine kadar sınırları genişletti ve başkenti Bulawayo’ya taşıdı.

Shaka Zulu ve kabilesi güçlenmeye sürekli devam ediyordu ve bu gücünü sağlamak için morallerini vahşiliklerinden alıyorlardı. Gücün kaynağı ise iyi bir lojistik sistemi ve akıl oyunlarıydı.

Zulu ordusu genel olarak mobilize ve şok hasarı güçlü bir orduydu. Zulu kabilesinde 6 yaşından büyük olan herkes kız ya da erkek ayırmaksızın ordu için çalışmak zorundaydılar.

Shaka Zulu‘nın en iyi yönü herkesin yeteneğine göre görevlendirme yapması ve kabileye bağlılığı esas kılmasıydı. Shaka öncesi Zulu askerleri “assegai” adı verilen uzun mızrakları kullanıyorlardı, fırlatma için gayet iyi olan mızraklardı. Shaka ise mızrağın boyunu kısaltarak “iklwa” denilen kuvveti daha iyi ileten ve fırlatmak için değil de yakın dövüş için tasarlanmış mızrakları ordusunda kullanmaya başladı.

Diğer bir yenilik ise kabile hayatının yaşa göre sınıflandırmasını orduya entegre etmesidir, yaş gruplarına ve sosyal saygınlıklarına göre ayırdığı ordusu asker yetiştirmeyi büyük ölçüde kolaylaştırıyordu. Zulu olmak demek toplumda kabul görmeye çalışmak demekti, bu da ordudan geçiyordu.

Ordu kesin bir bilgi olmamakla birlikte sadece söylentilere göre ayaklarının sertleşmesi için sandaletsiz yürütülürdü ve yürümeyi reddedenler anında öldürülürdü.

Shaka Zulu, bir çok geleneksel ordu formasyonunu değiştirmiştir ve bunların arasında en ünlüsü ”boğa boynuzu”dur.  Zulu ordusu, Boğa Boynuzu Formasyonu ile ingilizlere karşı büyük ve önemli başarılar elde etmiştir.

Boğa Boynuzu formasyonunun nasıl bir şey olduğuna değinecek olursak  “chest” grubu savaşta asıl işi yapan gruptu ve deneyimli savaşçılardan oluşuyordu, “chest” grubu yerinden ayrılmazdı ve bölge savunması yapardı. “Horn” grupları ise daha çok genç ve hızlı Zulu askerlerinden oluşuyordu, amaçları düşmanı bir daireye alıp “chest” grubu ile birlikte yok etmekti. “Loins” ise rezerve grubuydu ve savaşta gizli kalırlardı, ihtiyaç durumunda -düşman daireyi delmeye çalıştığında- savaşa dahil olurlardı. Bu formasyon kurtkapanı -bilinen adıyla turan taktiği- ile benzer mantıktadır. Düşmanın yendiğini düşünmesinin ardından şok hasarı ile düşman çevrelenir ve kolayca imha edilir.

Shaka Zulu, İngilizlere karşı büyük bir teknolojik dezavantaja sahipti fakat bunu şok saldırısı ile telafi etmeyi başardı. Shaka Zulu‘ya göre tüfekli bir İngiliz piyadesi atış yaptıktan sonra geri doldurana kadar herhangi bir Zulu savaşçısı tarafından kolayca öldürülecekti, fakat bu düşünce daha fazla ateş gücü ile işe yaramaz hale gelmiştir.

Başarıyla geçen yılların ardından hiç istemeyeceği kadar düşman kazanan Shaka 1828’de suikaste uğradı. Üvey kardeşi Dingane, Shaka Zulu‘nın ölümünden sonra kabilenin başına geçti ve yaklaşık yirmi yıl kadar yönetti ardından diğer üvey kardeşi Mpande Boer ve İngilizlerin desteğini alarak tahtı ele geçirdi ve otuz yıl kadar o ülkeyi yönetti, 1879’deki Isandlwana Muharebesinde Zulu ordusu büyük bir yenilgi alınca diğer Afrika kabileleri gibi Zulu’nun da sonu gelmiş oldu.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here