Zihin ve Kuantum Arasındaki Bağ

0
6

Bilim Adamları Zihinleri ve Kuantum Dünyası Arasındaki Bağlantıyı Keşfediyorlar.

 Kuantumun Bilinci Oluşturabilir Mi?

Yaptığımız araştırmalara rağmen insan beyninin işleyişi hakkında nispeten “bilinçlilik” gizemi  az şey biliyoruz. Bilim adamları, bilinçliliğin kendi kolektif hayal gücünün yanılsamalarının dışında olup olmadığı konusunda fikir birliğine varamıyor. Bazıları bağımsız olarak var olduğuna inanıyor ancak kökenleri kuantum fiziğini tartışmaya sokmuş durumda.

 

Muhtemelen bunun nedeni, gözlemci etkisinin bilimdeki en temel ilkelerden birine meydan okuması: baktığımızda da olmasa bile var olan nesnel, gözlemlenebilir bir gerçekliğidir. Kuantum efektlerinin gözlemlenmesi ve ölçülmesinin davranışlarını değiştirmesi çok rahatsız edici olmakla birlikte bilinçliliği kendisini kuantum teorisinin bir parçası olduğuna da birçok kişiye önermektedir. Dahası, insanlar AI üretirken tüm başarıları için kendi zihnimize o kadar kolay giren şeylerin bazılarını hâlâ aktaramıyor; en azından henüz kuantum bilgisayarlarda bulanık bir yansımaya, sıradan bilgisayarların olandan daha fazlasını başaracağına dair söz veriyor.

 

Bununla birlikte İngiliz fizikçi Roger Penrose gözlemcinin etkisini bir kenara ittiğini, kuantum mekaniğinin bilince karışabileceğini belirtti. Daha spesifik olarak, kuantum olayların beyindeki moleküler yapıların durumlarını değiştirmesini ve nöronları farklı şekillerde tetiklemesine neden olabileceğini düşündü; beyinde gerçek miktarda kuantum etkileri var.

 

Üst düzey model işleme yeteneklerimizden dolayı üstün zekalara sahibiz, ancak insan beyninin hiç bulunmadığı hallerde anlamsız gürültü ortasında anlamlı desenler görmeye eğilimli olduğu da kanıtlanmış bir gerçektir. Peki hem bilinç hem de kuantum mekaniği konusundaki eksikliğimizin daha büyük bir bağlantıyı işaret ettiğini düşünmek mantıklı mı?

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here