Zihin Açan Yiyecekler

0

 Yazımıza “zihin” kelimesine göz atarak başlayalım.

“Zihin” ne demek?

Zihin: insanda anlayış, yaşantıları, öğrenilenleri,bunların geçmişle olan bağlantılarını, bilinçli olarak kafamızda sakladığımız bir tür bellektir.

 

Hemen her gün çocuklarımıza, (Allah zihin açıklığı versin).

Dediğimiz zihnimiz ne kadar da kıymetli değil mi ?

 

Anlama kabiliyetimizi, anılarımızı sakladığımız bu belleğe yardım etmemiz gerekiyor.Nasıl mı?

Beynimizi güçlendiren, zihnimizi açan yiyecekleri hayatımızda ön plana çıkararak işe başlayabiliriz.

İşte zihin açan kahraman yiyeceklerimiz!

Kırmızı Et:

Bir demir deposu olan kırmızı et, çocuklarda zeka süzüm seviyesini yukarı çekiyor. Vitamin ve besinlerle dolu olsan et, aynı zamanda, A, C, D, E, B6, B12 vitaminleri, fosfot, potasyum ve kalsiyum gibi mineraller içeriyor.

İkinci sırada, çocuklarımıza yedirmeye çalıştığımız “brokoli”miz var!

Brokoli: güçlü bir K vitamini kaynağıdır. Beynin kavrama kabiliyetini geliştirir ve beyin gücünü artırır. Ayrıca brokalide bulunan yüksek oranlı folikasit, gerginlik, asabilik gibi sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Şimdi de sıra, çocuklarımızın ve bizim severek yediğimiz “çileğimiz”de.

Çilek:  İçerisinde bulunan lifli  maddeler sayesinde, stresi giderir, beyne  mutluluk verir. Antioksidan ve C vitamini deposudur. Yaşımız ilerledikçe, beyin fonksiyonlarımızda zayıflamaya başlar. İşte o anda “çilek” imdadımıza yetişir.  🙂

Sırayı kahvaltımızın vazgeçilmezi “yumurta”mız alıyor.

İçinde bol miktarda D vitamini olan yumurta, beyin fonksiyonlarının artmasını ve hücrelerin kendi kendini onarmasını sağlıyor. Bu nedenle ne kadar çok tüketirsek, okadar çok faydasını görürüz.

 

Yulaf: Karbonhidrat oranı yüksek olan yulaf, hafıza ve dikkati artırır. Ozaman ne yapıyoruz, kahvaltı soframızda yulafada  yer açıyoruz.

 

Kahvaltı dediysek “çay” la devam edelim. Evet, çay !

Toplum olarak bolca tükettiğimiz, kahvaltının olmazsa olmazı “ÇAY” 🙂

Çay: 

Uyarıcı etkisi nedeniyle zihinsel yorgunluğu giderir ve içinde bulunan flavonidler sayesinde beynin esnekliğini korur. Demlenmiş çay protein kalori veya yağ içermez o yüzden kalorisi sıfırdır.

 

Soya: Soya sütü veya soyalı yemekler bunamayı geciktidiği için bol bol tüketmekte fayda vardır, oksijen salgılamasını arttıran soya hafızayı da güçlendirir.

 

Üzüm Suyu:  Kısa ve uzun süreli hafızayı kuvvetlendirir. Ancak aynı etkiyi şarap göstermez. Bu sebeple işlenmemiş üzüm suyu tüketmektmemiz gerekir.

Havuç: Faydaları saymakla bitmeyen havuç,hatırlama yeteneğimizi arttırır ve beyin metabolizmasını canlandırır.

Ezber çalışması yaptığınız zamanlarda,ufak bir tabak  sıvı yağlı havuç salatası tüketebilirsiniz.

Sırada güzel kokulu”zencefil”imiz var..

Zencefil: İçerdiği maddeler sayesinde, beynin yeni fikirler üretmesini sağlar. Kanı sulandırır. Kan sulandığı için, vücutta daha serbest akar ve bu sayede beyin oksijenle beslenmiş olur.

 

Kimyon: İçerdiği uçucu yağlar, bütün sinir sistemini uyarır. Sinir sistemi uyarılan beyin, daha aktif bir şekilde çalışır. Aktif bir şekilde çalışan beyin demek, “güzel icat ve buluşlara imza atmak demektir”.😉

 

Avokado: Beyninizin, zihninizin dolu olduğunu hissettiğiniz anlarda, yarım avokado yemeniz yeterlidir. Fazla miktarda yağ asidi içeren avokado, zihninizde boş bir yer açmanıza yardımcı olabilir.

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here