Zeynel Abidin Erdem Kimdir ?

0

Zeynel Abidin Erdem Kimdir?

– Zeynel Abidin Erdem, Erdem Holding ve Genpa Telekomünikasyon yönetim kurulu başkanı ayrıca da Sudan Fahri Konsolosudur.

– 15 Şubat 1994 tarihinde Mardin’in Savur ilçesinde dünyaya gelmiş ve ilk kez burada dünyaya gözlerini açmıştır. On üç çocuğu olan Belkız Menci Hanım ve Mehmet Sait Bey ailesinin beşinci çocuğu olan Erdem ayrıca Mehmet Nezih Erdem adında ikiz kardeşe sahiptir.

– İlk okul, orta okul, ve  liseye kadar olan eğitimini Mardin’in Savur ilçesinde  almaya devam eden Erdem lise öğrenimini bitirip liseden mezun olduktan sonra 1965 yılında büyük umutlar ve hayallerle geldiği Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni 3 ay öğrenim gördükten sonra bırakmıştır. Aynı yıl içinde(1965) İstanbul’a yerleşen Erdem, tekstil alanında çalışırken bir yandan da Yıldız Teknik Üniversitesi/Kimya Fakültesi’nde eğitim görmeye başlar. 1970 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Fakültesi’nden mezun olan Erdem, mezun olduktan iki yıl sonra 1972-1974 yılları arasında İstanbul Kimya Mühendisleri Odası başkanlığı yapmıştır. 1973 yılında ise Kimsan İş ve İşçi Sendikası genel başkanlığı yaptı aynı yıl içerisinde Ülkü Ocakları’nda görev aldı ve Adalet Partisi Gençlik Kolları başkanlığı yaptı. 1973-1976 yılları arasında Sınai İnorganik Kimya Kürsüsü’nde asistanlık yaptı.

– 1974 yılında Levazım Okulu’nda 32. Dönem yedek subay olarak askerliğini yapmıştır.

– 1978 yılında “Gen-pa” yani “Genel Pazarlama” anlamına gelen Irak’tan Kanada’ya kadar uzanan uluslararası alanda ticaret ağını kurdu.

– 1980 sonrası Milliyetçi Demokrat Partisi’nde (MDP) siyasete atıldı bunun bir sonucu olarak 1983 yılında İstanbul İl Başkanlığı yaptı ve bu partiden ayrılınca Turgut Özal’ın partisine geçti. Günümüzde ise “Turgut Özal Fikirleri Araştırma Derneği ve Vakfı”nın genel sekreterliğini yapmaktadır.

– Türk-Amerikan İş Adamları Derneği’nin genel başkanlığını yapmıştır. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nda ise Türk-İspanyol İş Konseyi başkanı olarak ve Türk-Fransız İş Konseyi başkan yardımcısı olarak görev almıştır.

– 29 Haziran 2000 tarihinde Sudan Devlet Onur Nişanı’na layık görülmüş ve bu nişanı Sudan Cumhurbaşkanı’ndan almıştır. Zeynel Abidin Erdem aynı zamanda Sudan Fahri Konsolosu’dur.

-13 Aralık 2002 tarihinde Türk-İspanya ilişkilerine yapmış olduğu katkılardan ötürü “Commander of the Spanish Civil Merit” kraliyet onur nişanını almıştır.

-24 Nisan 2006 tarihinde Türkiye ekonomisine kültür ve sanatına yapmış olduğu katkılardan ve hizmetlerden ötürü “TBMM Üstün Hizmet Ödülü”nü almıştır.

-Memleketi Mardin ve Güneydoğu’nun diğer illeri başta olmak üzere çok sayıda ilimize kütüphane, derslik, öğrenci yurdu, bilgisayar sınıfları ve spor salonları yapılmasını sağlamıştır.

Günümüzde yönetim kurulu başkanı ve yönetim kurulu üyesi olduğu şirketler ise;

Erdem Holding A.Ş.
GENPA Telekomünikasyon ve İletişim Hizmetleri San.Tic.A.Ş.
Ertel Erdem Telekomünikasyon A.Ş.
Erdem Bilgisayar A.Ş.
Erdem Petrol Limited CO.
ERMEKS-ER Mümessillik Dış Tic. A.Ş.
Erdem Sigorta ve Aracılık Hizmetleri A.Ş.
Erdem Golf İşletmecilik ve Turizm, Ticaret Sanayi A.Ş. ‘dir.

1982 yılında avukat eşi Emine Berkem ile yapmış olduğu evlilikten Mehmet Rıza adında bir oğlu ve Zeynep Berrin adında bir kızı dünyaya gelmiştir.

Kerem Aşıgül

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here