Zayıflama Kürleri

0

Zayıflama kürleri hakkındaki fikirlerimizi şimdi birlikte gözden geçirelim. Nedir ne değildir, uygulanabilirliği var mıdır, kullanmalı mıyız, ne kadar etkili hepsinden kısa kısa bahsedelim ki doğrusunu doğru sorularla öğrenelim istiyorum.

Kimilerine göre biraz fazla eleştirel gelebilirim. Böyle düşünen okurlarıma, hastalarıma ve meslektaşlarıma kızmıyorum. Beklediğim şey olaylara bir de benim tarafımdan bakmanız. Bir sürü zayıflama ilacı var ki bahsetmiştik, doktorlar var bizim mesleğe ilgi gösteren daha doğrusu ilgiden de öte doktorluğu bırakıp diyet yazan. Sonra televizyonlarda çıkan fitoterapistlerin çay karışımları var. Daha sonra burç yorumlayanlar bile var kiloyu şu ay ver falan filan diyen. Yaşam koçları var kanayan yaramız. 3 saatlik kurs sonrası aldığı sertifika ile kendini uzman zanneden ve her konuda konuşabilecek kadar cüretkar olan(aslında o bildiğini ve konuştuğunu zannediyor). Spor hocaları var fitness salonlarında sürekli diyet yazan. Diyetisyen ne bilir ben bunu yaptım sen de yapçılar… Liste işte böyle uzayıp giderken binde bir gördüğünüz diyetisyenler var.

Hadi şimdi kolaysa bu kadar işinize karışan insanın arasında siz diyetisyen olmaya çalışın. Haklı olarak da sitem edersiniz. Etrafta piyasada o kadar çok yanlış var ki bazen oluyor yanlışları düzeltmeye çalışmaktan bilgi veremiyorsun. Haklı olarak da sitem ediyorsun. Gel gelelim konumuza.

ZAYIFLAMA KÜRLERİ ASLINDA NEDİR?

Zayıflama kürü kısaca şudur: Sizin metabolizmanızı bir nebze hızlandıran ama beklenen kiloyu onunla veremeyeceğiniz tariflerdir. Biz de şunu bekliyoruz bir kür yapıyım her gün yemekten öne veya sonra kullanayım bütün fazla kilolarımdan kurtulayım. Öyle bir dünya olsaydı biz diyet yerine onu yazardık mantıklı olarak. Sonra da ben bu kürle zayıflayamadım deyip bin bir ah ediyorsunuz. Aslında doğru olanı yapsanız kendinize de küsmeyeceksiniz. Neyse doğrudan sonda bahsedeceğim.

 

O KADAR İNSAN YALAN MI SÖYLÜYOR?

Bu tarifleri verenlerin size söyledikleri tek şey metabolizmanız hızlanacak. Evet az önce de söylediğim gibi bir nebze hızlanacak ama beklenen etkiyi asla görmeyeceksiniz. Metabolizmanız hızlanacak ama düzenli kullansanız da belki ayda 1 kilo verip sıkılıp bırakacaksınız. Yani onların söylediğini biz aslında çok ama çok yanlış anlıyoruz. Ben zayıflatan lahana çorbasıyla zayıflayan daha görmedim işin açığı. Bu tarz şeyleri kullanıp da sadece sağlığından olan ve ilk yapacağı işi son yapıp da en son bana gelen hastalarım var.

 

BEKLENİLEN ETKİYİ GÖSTERMİYORSA NEDEN KÜRLER YAPILIYOR?

Bu sorunun cevabı halkımızda gizli. Birincisi popüler olması ve kilo vermeyi tamamen sağlıklı bir hayat tarzı yerine bir materyale bağlamak daha kolay geliyor. Bunu yapanlar da toplumdaki yanlış algı yüzünden daha ön planda oluyor. Bu da zayıflama kürlerini sanki doğru bir şeymiş gibi gösteriyor. En nihayetinde sağlıklı bir hayatı benimsemek zor ama bir bardak karışım içip zayıflayacağını zannetmek daha kolay geliyor. Hazırcı toplumu da bu şekilde kandırmak daha da kolaylaşıyor.

Hatta beklentiler o kadar yükseliyor ki bazen gündüz kuşağı programlarında ve ana haberlerde çıkan ‘’zayıflama tarifi’’ adı altındaki karışımlarda şu söyleniyor: ”göbek eriten içecek veya kür’’ . Madem göbek eriyor karın kası bile yaparım deyip de kullananlar da olabiliyor.

İşte burada olan zaaflarımızdan başkalarının faydalanmasına müsaade etmemizdir. Bu sorunla karşılaşmamamız için daha bilinçli ve doğru olanı görmemiz önemli.

Sonuç olarak doğru olanı daha önce de söylediğim gibi düzgün bir beslenme programı elde etmemiz. Biz hazırcı ve kolaycı olmaya devam ettiğimiz sürece zayıflama çayları, kürleri, ameliyatları, ilaçları ve daha birçokları olmaya ve yeni yeni para kazanmak için alternatifler üretilmeye devam edilecek. Bunların arkasına sığınmak da sizin kendinize olan inancınızı ve öz güveninizi yok ederek azminizi kaybettirecek. Ben yapamıyorum, denedim olmadı gibi sözleri şimdi söyleyip 10 yıl sonra da kiloya bağlı kronik hastalıklarınız çıktığında keşke önceden daha gayretli ve azimli olsaydım demeye başlayacaksınız. Şunu da unutmayın zararın neresinden dönerseniz kardır.

Herkese sağlıklı bir ömür diliyorum.

DİYETİSYEN MUHAMMED TURFAN

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here