Yüzükler’in Efendisini Efsane Yapan 10 Neden

0
40
Yüzükler’in Efendisini Efsane Yapan 10 Neden
Yüzükler’in Efendisini Efsane Yapan 10 Neden

Kitabı 1954 yılında basıldı. Filmi ise 2001 yılında çekildi. Aradan geçen bunca zamana rağmen Yüzüklerin Efendisi sanki daha dün hayatımıza girmiş gibi, hiç eskimedi, hiç unutulmadı. Şimdi bu seri bir de dizi olarak karşımıza çıkacak. Sabırsızlıkla bekliyoruz.

 

 

1. Kitap serisi. J.R.R Tolkien’in yazdığı bu şaheser öyle güzel ve akıcı ki kesinlikle kütüphanenizde yer edinmeli. Filmi efsane yapan da fazlasıyla kitaba sadık kalınması.

 

2. Hobbitlerin doğal dünyası. Hangimiz hayal etmeyiz ki şöyle güzel bir hobbit evinde yaşlanmayı?

 

 

3. Görsel efektlerin şahane oluşu. Özellikle o dönemin şartlarına göre. Seri boyunca 3420 görsel efekt kullanılmış. Dile kolay!

4. Tam 11 dalda Oscar ödülü alması. Seri dünya genelinde sinemada 500 milyonun üzerinde seyredilmiştir. Yine yayınlansa yine izlenir!

5. Filmin müzikleri. İzlediğiniz zaman ne demek istediğimi anlayacaksınız. Her sahne için özel olarak bestelenmiş müzikler tam anlamıyla alın teri! Zaten Oscarlardan biri En İyi Film Müziği’dir.

 

6. Sadece Oscar değil, alanındaki bütün ödülleri toplaması. 3 Altın Küre alması. Akademi Ödülleri kapsamında 30 adaylığının olması ile birinci sırada.

 

 

7. Yüzük yok edilecek mi beklentisi. Yüzüğün gücüne bağışıklığı olan bir tek taşıyıcı Frodo vardı bilirsiniz. Filmin sonunda onun da aklının bulanması ve bu yüzük yok olacak mı sorunsalı heyecandan bizi öldürecekti neredeyse!

8. Orklar! Evet orklar kesinlikle efsaneydiler. Onlar nasıl gerçekçi nasıl çirkin ve korkunç yaratıklardı öyle! Allah karşılaştırmasın!

 

9. Elf dili. Elf dili Tolkien tarafından yaratılmış bir dildir. Seride konuşulmasını duymak gerçekten çok hoştu.

10. Her şeyin fazlasıyla gerçekçi olması. Mesela erimiş metalin sahtesi zor olduğu için gerçek bir demir ocağının inşa edilmesi ve cüce kılığında dökümhane işçilerinin oynatılması.

 

 

Not 1: Serinin olmazsa olmaz efsanesi Gollum.

 

 

 

 

 

Not2: Her yerden bir şekilde çıkıp Hızır gibi yetişen Gandalf.

 

 

 

 

 

Not3: Orlando Bloom yakışıklılığı ile tanışmamız.

 

 

 

 

 

 

İyi ki varsın Yüzüklerin Efendisi! Kıymetlimisss.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here