Yüz Yıkarken Yapılan Hatalar Neler?

0
Yüz yıkarken yapılan hatalar neler nemlendiriciye ihtiyacınız var!
Yüz yıkarken yapılan hatalar neler nemlendiriciye ihtiyacınız var!

Yüz yıkarken yapılan hatalar nelerdir? Hepimiz aynı hatayı yapıyoruz! Görmezden geldiğimiz detaylar cilt sorunlarına neden olabiliyor.

Yüz yıkarken yapılan hatalar nelerdir? Sabah akşam hatta gün içerisinde sık sık yaptığımız alışkanlıklarımızdan biri olan yüz yıkamanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Kendimizi bildiğimizden beri yaptığımız bu alışkanlık da bazı yanlışlarımız olabilir! Eee neticede yüz yıkamanında bir adabı var! İşte yüz yıkama hakkında doğru bilinen yanlışlarımız…

ekran-resmi-2018-08-02-11-xFrO.png

Cilt bakımının en temel adımlarından biri de yüz yıkamadan geçiyor. Her ne kadar basit ve önemsiz olarak görülse de cilt bakımının en önemi işlevidir. Önemsemeden atladığımız basit detaylar ilerleyen zamanlarda büyük problemlerle karşılaşmamıza sebebiyet verebilir. Yanlış yapılan ve önemsenmeyen uygulamalar devamında çeşitli cilt hastalıklarını beraberin de getirebilir.

ekran-resmi-2018-08-02-11-qUfy.png

YÜZ YIKAMANIN AMACI NE?

Yüz yıkama işlemi, cildin doğal dengesini korumak, ciltteki yağ dengesini korumak için ve ciltte birikmiş kirin temizlenmesini sağlamaktır. Ancak pratik olarak düşündüğümüz sıvı sabunlar ve cilt tipini gözden kaçırarak kullandığımız temizleme ürünleri cildin dengesini bozmaktadır.

ekran-resmi-2018-08-02-11-K044.png

YÜZ NASIL YIKANIR?

Öncelikli olarak cildinize ve elinize uygun sabun ile eller yıkanması gerekmektedir. Daha sonra ılık su ile yüzünüzü ıslattıktan sonra kalıp sabun veya cilt tipinize uygun temizleyiciler ile elinizi köpürtüp yüzünüzün tamamını yıkayın.

Alın bölgesi burun kenarlarınızı hassas hareketlerle ovuşturun. Daha sonra aynı şekilde ılık su ile durulayın. Temiz havlu veya tek kullanımlık kağıt havlu ile yüzünüzü tahriş etmeden dokundurup bırakın.

ekran-resmi-2018-08-02-11-kEHR.png

YÜZÜNÜZÜ FAZLA YIKAMAYIN!

Temizlik konusunda hassas olabilirsiniz ama cildinizi günde maksimum 2 defa yıkayabileceğinizi unutmamanız gerekiyor. Fazlasını yapmak cildinizin doğal nem dengesini bozarak kurumasına neden olacaktır.

ekran-resmi-2018-08-02-11-nwuI.png

SU AYARI NASIL OLMALI?

Yüzü sıcak ve soğuk suyla yıkamak konusunda çeşitli söylemler vardır. Sıcak su gözenekleri açar önermesi de en yaygın olanlardan biridir ancak unutmamanız gereken nokta sıcak su cildinizdeki koruyucu yağ tabakasına zarar vererek nem dengesinin bozulmasına neden olur.

yuz-yikarken-yapilan-hatalar-NRBZ.jpg

KURULAMA İŞLEMİ ÖNEMLİ!

Önemsiz bir detay gibi görünse de havlunuzun yumuşak dokuda olması ve cildinizi kurularken hafif bir şekilde silmeniz, cilt kırışıklıklarının oluşmasını engeller.

ekran-resmi-2018-08-02-11-nZwl.png

NEMLENDİRMEYİ UNUTMAYIN!

Cilt tipinize uygun nemlendiricileri tercih etmek cildinizde oluşacak aşırı yağlanmayı önleyecektir. Bu nedenle nemlendiricinizi almadan içeriğine bakmayı ihmal etmeyin.

ekran-resmi-2018-08-02-11-oJMZ.png
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here