Yürek Burkan Sesiyle Neşet Ertaş

1
48
Abdal müziğinin son temsilcisi,Neşet Ertaş, 1938 yılında Kırşehir’in Kırtıllar Köyü’nde dünyaya gelir. Babası Muharrem annesi Döne Ertaş'dır.
Abdal müziğinin son temsilcisi,Neşet Ertaş, 1938 yılında Kırşehir’in Kırtıllar Köyü’nde dünyaya gelir. Babası Muharrem annesi Döne Ertaş'dır.

Abdal müziğinin son temsilcisi,Neşet Ertaş, 1938 yılında Kırşehir’in Kırtıllar Köyü’nde dünyaya gelir. Babası Muharrem annesi Döne Ertaş‘dır.Babası da müzisyendir.Abdal Aşireti’ne mensup bir aileden gelmesi nedeniyle çocukluğundan itibaren müzik hep onun hayatında varolmuştur.
Ertaş’ın çocuk iken eline aldığı ilk çalgı, annesinin yaptığı oyuncak bağlamadır. Babasıda müzisyen olmasına rağmen Ertaş’a hiç bağlama ile ilgili tüyo, eğitim almamıştır.

Annesi, kardeşini dünyaya getirirken vefat etmiştir. Neşet Ertaş küçük yaşta öksüz kalır. Bu ölümden sonra Muharrem Ertaş, Yozgat’ın Kırıksoku Köyü’ne yerleşir.
O yörede geçim dilencilikle sağlanır. Köyde tanıştığı Arzu Hanım Muharrem Bey üçüncü evliliğin yapar. Muharrem Ertaş evlilikten sonra ve ölen eşinden olan çocuğunu o yıllarda kaybetmiştir ve askerliğe gider. Neşet Ertaş ve kardeşlerine bu süreçte Arzu Hanım bakar .
Abdal Aşireti’nde, meslek sayılan köçeklik, dilencilik ve icracılık aynı zamanda bu geleneğin birer parçası haline gelmiştir. Neşet Ertaş da 5 yaşından 11-12 yaşlarına kadar düğünlerde zil çalıp oynayarak, babasının sazına ve çalgı takımına eşlik etmiştir. Bu sayede nota ,ritim duygusu gelişmiştir.Neşet Ertaş babası askerdeyken çalışmaya başlar. Kırıksoku Köyü’nden sazını alıp bir çok köyü gezerek dilenir.Ertaş,aynı zamanda o yaşarda darbuka, cümbüş buna ekmolarakta keman çalıyordu.

11-12 yaşlarında köçekliği bırakıp önce darbuka, ardından cümbüş ve keman çalmaya başlar.
Ayrıca hiç okula gitmemiştir. Ağabeyi Necati’den sadece alfabeyi öğrenir sonra kendi çabasıyla okumayı öğrenir.
Babasının işi nedeniylede eğitimi düzgün olamamıştır.

Neşet Ertaş küçüklükten beri Kırşehir’den ayrılmak istiyordu.Muzaffer Sansözen’in Yurttan Sesler Programı’nda Hacı Taşan’ın çalıp söylediğini duyunca, bağlamasını alıp Ankara Radyosu’na gider. Yaşının küçük olması sebebiyle hiçbir şey çalıp söyletilmeden geri çevrilir. Daha sonra tekrar Ankara yolunu tutar ve Yurttan Sesler Programı’nda bir türkü okumayı başarır. Ertaş,Muzaffer Sarısözen tarafından öyle beğenilmiştir ki, o günden sonra Sarısözen iki-üç ayda bir Neşet Ertaş’ı çalıp söylemesi için Yurttan Sesler Programı’na çağırır.

Neşet Ertaş, Kırşehir’den İstanbul’a ise 14 yaşında girmiştir. Cebinde 2,5 lira ile yola çıktığı için ancak Ankara’ya kadar gidebilmiş, otobüs muavinlerine sabaha kadar bağlama çalma karşılığında İstanbul otobüsüne binebilmiştir. İstanbul’da Şençalar Plak Şirketi’nde iş bulur. Kadri Şençalar,Neşet Ertaş’la plak yapmak üzere kontrat imzalar. Böylece Neşet Ertaş’ın Neden Garip Garip Ötersin Bülbül adli deyişi seslendirdiği ilk plağı için herşey hazırdır. Kadri Şençalar, durumunun kötü olduğunu anlayarak Ertaş’ı Beyoğlu Saz pavyonunda işe başlatır. Burada Ertaş. 2 yıl burada çalışmıştır. Ertaş, durumu düzelince bir eve çıkar.

Ertaş, bir ara saz evlerinde çalmaya başlar ama burdan Kırşehir’e geri dönmeyi aklına çoktan koymuştur. İstanbul gibi bir yerde çalışınca buranın imkanlarını beğenmemiştir ve Ankara’ya gitmiştir.

Ertaş, Ankara’da pavyonda çalmaya başlar ve burada yavaş yavaş düzenini kurmaya çalışır.Ankara Radyosu’nun açtığı imtihandan geçerek, ‘mahallî sanatçı’ unvanıyla ayda iki kez 15 dakikalık program yapar.

Bir sürü turne teklifi almıştır burada. Ertaş, başkalarının turnelerinede katılmış ayrıca kendi turne ekibini de kurarak beş yıl şehir şehir gezip konser verir.
Daha sonra altı plak çıkarıncaya kadar tanınmıştır ve plaklar için sık sık yolu İstanbul’a düşmüştür.

Neşet Ertaş Ankara’da saz yapımcılığıda yapmıştır daha sonra oranın sahipleri dükkanı Neşet Ertaş’a devretmişlerdir. Böylece Neşet Ertaş Saz evi olmuştur.

Ertaş çok zamanında çok içki içmiş ve rahatsızlanmıştır . Ankara’da tedavisini ağabeyinin ısrarı ile Almyanya’ya giderek yarım bırakmıştır. Almanya’da tedavi görmüştür . Buradada yine konserlerine devam etmiştir ve çocuklarına yengesi bakmıştır. Almanya ‘da iş için gelen memleketlilerinede saz öğretmiştir.

Yaşamının son iki yılında kansere yakalanmıştır , uzun bir tedavi sürecinin ardından 25 Eylül 2012 tarihinde İzmir’de vefat etmiştir. Vasiyeti üzerine yolculuğunun başladığı yer olan Kırşehir’de babası Muharrem Ertaş’ın mezarının yanına defnedilmiştir.


Yaklaşık 400 plak, onlarca kaset ve bir o kadar long play kaydetmiş olan Neşet Ertaş’ın eserlerinin tamamı olmasa da önemli bir kısmını günümüze taşımış olan albümler, Kalan Müzik Yapım tarafından 16 CD halinde piyasaya sunulmuştur. Zülüf Dökülmüş Yüze, Gönül Dağı, Dane Dane Benleri Var Yüzünde, Mühür Gözlüm, Niye Çattın Kaşlarım, Seher Vakti Çaldım Yarin Kapısını, Hapishanelere Güneş Doğmuyor, Anam Ağlar Başucumda Oturur, Çiçek Dağı, Vay Vay Dünya gidi türküler sayısını kendisinin dahi bilmediği birçok eseri vardır.

Çol alçak ve yüce bir gönüle sahiptir ki Bozkırın Tezenesi, Süleyman Demirel döneminde kendisine sunulan devlet sanatçılığı ünvanını “Hepimiz bu devletin sanatçısıyız, ayrıca bir devlet sanatçısı sıfatı bana ayrımcılık gibi geliyor” diyerek kabul etmez. Ben halkın sanatçısı olarak kalırsam benim için en büyük mutluluktur der. Halkın kendisine verdiği büyük destekle Neşet Ertaş yaşayan bir efsane olmuştur. UNESCO tarafından yaşayan insan hazinesi olarak kabul edilir. 25 Nisan 2011 tarihinde İTÜ Devlet Konservatuarı tarafından Fahri Doktora ödülüne layık görülmüştür.

Şöhret para pul hiçbir zaman Ertaş’ın öncelikleri olmamıştır. türkülerinde o yanık ve içten sesiyle bize nasılda hayatını anlatır oysaki .. Kendisini Leylasını arayan bir Mecnun olarak nitelendirmiştir.Sessiz sakin bir insan olup sazı ve sözünden başka şu hayatta hiçbirşeyden medet ummamıştır.Herkes tarafından hala saygıyla ve sevgiyle anılıyor, anıyoruz.

Türkülerini her dinlediğimizde sesi hala yüreğimizi burkan cinsten olan Ertaş’ı şarkıya girmesini hiç usanmadan bekleyeceğiz , rahmetle anıyoruz…


You may also like

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here