Yıldırım Tuğrul Türkeş kimdir?

0
11

28 Ağustos 2015’den beri başbakan yardımcılığı görevini yapan Yıldırım Tuğrul Türkeş, 1 Aralık 1954 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi‘nin (MHP) kurucusu Alparslan Türkeş‘in oğlu olarak dünyaya geldi. İsmin komşusu olan Hüseyin Nihat Atsız vermiştir. 1960’da babasının tayini nedeniyle Hindistan’da yaşamaya başladı. İlkokul orada başlamış ancak 1963 tarihinde Türkiye’ye geri dönmüşlerdir. Eğitimini Ankara TED kolejinde tamamlandıktan sonra 1967’de liseyi bitirdi. Ankara üniversitesi mühendislik fakültesini okumaya başladı fakat bu bölümde okumayı istemeyip iki sene okuduktan sonra bırakır.1974’de Hacettepe üniversitesinde iktisadi idari bilimler fakültesinin ekonomi bölümü okudu.
1983 tarihinde mezun olması nedeniyle kısa dönem askerlik yapmıştır.
Birçok farklı şirkette yöneticilik ve aynı zamanda ortaklık yapmıştır.

Ünlü siyasetçi 1997’de babasının ölümünden sonra MHP genel başkanlığına aday olmuştur . Kongrede yapılan oylamanın ilk turunda birinci sırada çıkmasına rağmen seçilebilmek için gereken oy sayısını kazanamadı.İkinci tur başlamadan önce birçok aday Türkeş’in rakibi Devlet Bahçeli‘ye destek olmak amacıyla adaylığını çekti. İkinci turda Bahçeli’nin genel başkan seçilmesini ardından Türkeş, partiden ayrıldı. Türkeş MHP’den ayrılmasının ardından Aydınlık Türkiye Partisi’nin (ATP) kurdu ve bu partinin genel başkanı oldu. 2002 Türkiye genel seçimleri’nden önce Türkeş, Doğru Yol Partisi (DYP) ile seçim ittifakı yaparak Kayseri’den milletvekili adayı oldu. DYP’nin baraj altı kalması nedeniyle milletvekili olamadı. Seçim sonrası, Tuğrul Türkeş, ATP Genel Başkanlığı’ndan da istifa etti. 2007 Türkiye Genel Seçimleri’nden önce Türkeş, MHP’ye geri döndü ve MHP Ankara 1. bölge milletvekili adayı oldu. Seçim sonrası milletvekili olarak Meclis’e girdi.  2011’de ve 7 Haziran 2015 seçimlerinde tekrar milletvekili olarak Meclis’e girmeye hak kazandı. Bu dönemlerde MHP Yürütme Komitesi üyeliği ve Türkiye–Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Parlamentolararası Dostluk grubu üyeliği de yaptı.

7 Haziran Genel Seçimleri sonrası Hükümet’in kurulamaması nedeniyle erken seçim kararı alınmasıyla 28 Ağustos 2015 tarihinde Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan Geçici Seçim Hükûmeti’ne çağırıldı. MHP’nin geçici seçim hükümetine girmeme kararı alması rağmen Hükümete girdiği için MHP’den ihraç edildi. İhraç kararının ardından AK Parti‘ye katılan Türkeş, Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri’nde AK Parti milletvekili olarak Meclis’e girdi.  Davutoğlu tarafından kurulan 64. Türkiye Hükûmeti’nde Başbakan yardımcısı olarak yer aldı. Davutoğlu’nun istifa etmesinin ardından Binali Yıldırım tarafından 65. Türkiye Hükûmeti’nde de Başbakan yardımcısı devam etti.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here