Yetim Coğrafya FİLİSTİN

0
12

     İngilizler dendi mi akla emperyalizmin işgalin  ta kendisi gelir. 26 Eylül 1940’ta İngilizler Filistinlileri Yahudiler için boşaltma kararı aldı ve Filistin bir kez daha toprakları işgal edilmişti. Evet bir kez daha dedim çünkü defalarca haksız yere işgal girişimlerinde bulunulmuştu. Üstelik dünyanın gözü önünde, Müslüman ülkelerinde tek bir ses dahi çıkmıyordu belki yetim Filistinlileri Öksüz Filistinlileri bu durum en çok üzmüştür….

   26 Eylül 1947 senesinden artan işgal girişimleri günümüzde de hala devam etmekte ve dünya  yine sessiz kalmakta müslümanlar Türkiye dışında ses çıkarmamakta.

1947 senesinde BM’nin kurduğu özel komite, bölgeyi Filistin ve Arap devletleri arasında bölmeyi önerdi. Arap Yüksek Komitesi diye anılan Filistinli temsilciler, teklifi reddederken, Yahudi temsilciler kabul etti. Paylaşım planı, Filistin’in yüzde 56,47’sini Yahudi devletine, yüzde 43,53’ünü de Arap devletine bırakıyordu. Kudüs ise uluslararası bir idare altında olacaktı. İngiltere temizlik operasyonlarına Temmuz 1947’de başladı ve hala gününüzde İsrail tarafından devam etmekte….

Filistin Müslümanların kanayan yarası ne zaman kabuk bağlar bilinmez ama ne Filistin nede Filistin halkından mücadelesinden ne vazgeçer nede teslim olur. Filistin ve Mescidi aksa Müslümandır. Müslamanın kalacak biiznillah.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here