Yerli ve Milli Gururumuz +3 Nesil Ana Muharebe Tankı Altay

0

Türkiye’nin Yerli ve Milli Markası Altay

Altay Tankı projesi Almanya’nın Türkiye’ye Leopar tipi A5 ve A6 tanklarını vermemesiyle başladı. Tasarımına 2009 da başlandı. Tankın ilk tasarımı TSK ya aittir. İlk etapta 250 adet üretilecek daha sonra bu sayı 1000 e çıkarılacak.

En son kalifikasyon testine kadar tüm ayrıntı Türk mühendislerine aittir. Tasarımı Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Yüklenici ve Tasarımcı Firmalar

➡ Otokar

➡ Aselsan

➡ Makine Kimya Enstitüsü

➡ Roketsan

➡ Hyundai Rotem. Üretici firma ise OTOKAR dır.

 

Özel zırhı sayesinde biyolojik, nükleer ve elektronik saldırılara karşı korunan bir tank.  Radyoaktif alanlarda bile mürettebatı bu radyoaktif alandan etkilenmiyor.

Topu Rain Metal L 55 Alman markadır . Amerika’nın tanklarında  da bu toplar kullanır.  Alman marka dedik fakat lisansı Türk Makine Kimya Enstitüsü’ne aittir.

İlk etapta iki tip  protatif üretildi birincisi hareket kabiliyeti testleri için geliştirilen MTR , diğeri ise atış kabiliyeti testleri için geliştirilen  FTR  tanklarıdır.

15 Kasım 2012 de bu iki protatif ilk defa üretici firması OTOKAR tarafından tanıtıldı. Sonrasında üç protatif daha üretildi bunlar,

 ➡ PV 1 hareket kabiliyeti testi için Kara Kuvvetleri komutanları tarafından denendi.  

 ➡ PV 2 atış testleri için yine Kara Kuvvetleri personel tarafından denendi.

 ➡ Balistik Halart dediğimiz zırhın test Kara Kuvvetleri komutanları tarafından test edildiği protatiftir.

Kıyaslama yaptığımız zaman Altay Tankı,

1 – hareket kabiliyeti,

2 – atış gücü,

3 – hayatta kalabilme ve

4 – komuta kontrol yapabilme şekliyle 4 özelliği de en üst seviyededir.

Bu özellikler testlerle doğrulanmıştır. Hareket kabiliyeti olarak kağıt üzerindeki datalardan ziyade Türkiye’nin tüm hava şartlarında test edildi. Türkiye’nin birçok bölgesinde farklı arazi tiplerindeki manevrası, süspansiyon özelliği, hareket kabiliyeti şartların maksimum düzeyde zorlanmasıyla test edilen Altay,  karla mücadelesi Kars’ta çamur ve balçıkla mücadelesi Trakya’da test edildi. En zorlu koşullarda bile yüksek seviyede hareket kabiliyetine sahip olduğu kanıtlandı.

Altayın Savunma ve Saldırı Maharetleri

➡ Beka kapasitesi olarak Kompozit ve Reaktif zırh kullanılmakta ve dışarıdan gelebilecek tehditlere karşı son derece korunaklı.

➡ Özel yangın söndürme sistemi.

➡ Bütün iç mürettabatla etkileşim halinde bulunan zırh sistemi ile çevrili kompartımanlar parçacık kalkanıyla kaplı.

➡ Lazer uyarı sistemi.

➡ Sis havanı sistemi.

➡ Aktif koruma sistemi.

➡ Dururken tüm sistemlerin  çalışma için yardımcı güç grubu. (Bu dünya da en büyük yardımcı güç grupları içindedir). Yardımcı güç grubu; Altayın tüm elektrik sistemini çalıştırıp ana motorunun ömründen almayıp sessizlik sağlayan bir sistem ki, bu sistem termal izi azalttığı için savunma da büyük önem arz ediyor.

➡ Kullanılan boya da yine termal izi azaltan kalitede.

➡ Muharebe sırasında dostu ve düşmanı tanıyan sistem, üst komutanlıkta ve alt birimdeki tanklarla iletişim kurma sistemiyle tank komuta kontrol bilgi sistemi sayesinde dost düşmanı ayırt edip komutanın karar vermesini sağlar. Altay komutanın karar vermesi için tüm yetki ve özelliklere sahiptir.

➡ Stok ağırlığı 65 tondur. Reaktif zırhlar artırıldığında ise 75 tonu bulur. 90 kilometre hızla gider fakat bu hız motor ömrünü kısaltacağından, hız sınırlayıcıları 70 kilometreden öteye gidemez. Fakat büyük bir savaş çıktığında hız sınırlayıcısı kaldırılır ve hızı 90 ila 100 kilometreyi bulabilir.

➡ Altay tankında 4 personel kapasitesi vardır.

➡ İleri geri sağa sola yatabilen süspansiyon sistemine sahiptir. Buda manevra kabiliyetini en üst seviyeye çıkartır.

➡ Topa eş bağlantılı makineli tüfek sistemi.

➡ Akkor sistemi ile tanka doğru gelen roket yada füzeyi tespit edip akıllı tapıkla füzeyi veya mermiyi havada imha eder.

Altayın Üzerindeki Silahların Özellikleri

  • 120 mm çapındaki tank topu L 55 tir  ve 40 kalibre dir.  Mühimmat rafında 40 adet top bulunur. Kullanımda  21 hazır mühimmatla dakikada 6 top atışı yapar.
  • 7.62 çapında insanları veya küçük cisimleri vuran silah sistemi 360 derece manevra özelliğine sahiptir.
  • 12.7 çapındaki ağır makinalı tüfek ise helikopter ve uçakları düşüren ve7.62 nin menzilinin yetmediği yerde düşmanları öldürmek için özel tasarlanmıştır. 15 kilometre menzili vardır.
  • Uzaktan kumandalı silah sistemi. Tank komutanı ve mürettabatı tarafından kullanılabilir.
  • Yan göz sistemi ile yakın mesafedeki dost veya düşmanın bulunması 360 derece hem termal hem gündüz görüşü sağlayan sistem hassas sisteme sahiptir.

Altayın Eletronik Mimarisi

  • Yazılımı da yine Türk mühendisler tarafından yapılımıştır.

Sulardan geçiş sistemi yazılımı. Bunun için motor kompartımanında şoför önce sızdırmazlığı aktif edip, otomatik dalış sistemini çalıştırıyor. Otomatik dalış sistemini harekete geçirerek 4 metre yüksekliğe kadar olan sudan rahatlıkla geçebiliyor. Buda araç kontrol sisteminin donanımı ve yazılımı ile gerçekleşiyor.


Merve Nazlı

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here