Yerli İşletim Sistemi: Pardus

0
14

Teknolojinin sürekli olan gelişimine ve çağımızın hız kesmeyen teknolojik buluşlarına seyirci kalmamamız lazım gelir, sizce de öyle değil mi? Neden biz de diğer  ülkeler gibi yeni ürün teknolojiler üretemeyelim? Bu soruları kendine soranlar TÜBİTAK çatısı altında ülkemiz adına büyük bir başarıya imza attılar ve Pardus adını verdikleri Linux dağıtımı olan bir işletim sistemi geliştirdiler. Bir işletim sistemi olarak Pardus, bilişim okur-yazarlığına sahip bilgisayar kullanıcılarının temel masaüstü ihtiyaçlarını hedefleyerek; mevcut Linux dağıtımlarının üstün taraflarını kavram, mimari ya da kod olarak kullanan; otonom sisteme evrilebilecek bir yapılandırma çerçevesi ve araçları ile kurulum, yapılandırma ve kullanım kolaylığı sağlamak üzere geliştirilen bir GNU/Linux dağıtımı olarak tanımlanmaktadır. Pardus projesi 2003 yılında başlamış ve ilk sürümü 27 Aralık 2005’te yayınlanmıştır. Adı ise Anadolu Parsı’nın biyolojideki adı olan Panthera pardus tulliana’dan geliyor.

Pardus, ilk sürümden 2011 yılındaki sürümüne kadar 7 yıl boyunca herhangi bir başka Linux dağıtımı temel alınmadan kendine özgü projelerle geliştirildi ve 2013 yılında yayınlanan Pardus bu yeni sürümü ile beraber Debian tabanına geçilmiştir. 2011 yılı sonlarında TÜBİTAK bünyesinde yeniden yapılanma çalışmaları başladı ve bu çalışmalar neticesinde yönetici ve geliştirici ekip dağıtılarak tasfiye edildi. 2012 yılında TÜBİTAK, Pardus projesi için tekrar nitelikli geliştirici istihdam etti. O güne kadar Pardus projesi kapsamında geliştirilmiş olan PİSİ paket yönetim sistemi, ÇOMAR yapılandırma yöneticisi, YALI kurulum aracı, MÜDÜR açılış sistemi, KAPTAN ilk ayar sihirbazı ve diğer irili ufaklı tüm projeler terk edilerek Debian tabanına geçildi. 25 Ocak 2013’te yayınlanan “Pardus 2013 Anadolu Parsı” sürümüyle beraber artık Pardus, Debian tabanlı bir Linux dağıtımı haline geldi. Terk edilen eski Pardus projeleri ise gönüllüler tarafından yürütülen Pisi Linux projesi kapsamında sürdürülüyor. Ayrıca yine gönüllüler tarafından yürütülen Pardus Topluluk Sürümü projesinin web sayfasında eski Pardus araçlarının Debian tabanı üzerinde kullanılabilmesi için çalışmalar yürütüldüğü ve kullanılması mümkün olan bazı araçların ileride Pardus Topluluk Sürümüne dahil edilebileceği bildirilmektedir.

Pardus, 2013 sürümü ile beraber artık bireysel kullanıcılara yönelik resmi bir sürüm yerine KurumsalSunucu ve Fatih projesi sürümü olmak üzere 3 ayrı sürümü yayınlanmaktadır. Bununla birlikte TÜBİTAK tarafından “Pardus” isminin kullanımı için izin verilen, TÜBİTAK’tan bağımsız bir topluluk tarafından Pardus Topluluk Sürümü adı altında bireysel kullanıma yönelik bir sürümü yayınlanmaktadır. Tamamen ücretsiz ve dili Türkçe olan Pardus, ülke genelinde kolay bir şekilde kullanılabilmesini hedefliyor.

Uluslararası düzeyde bir söz sahibi olabilmek için bu tür çalışmalar ve projeler adeta bir hazine değerindedir. Bulunduğu anda ülkeyi hatrı sayılır bir şekilde kalkındırabilir. Ülkemiz adına büyük bir başarı imzası olan Pardus’un ileride atılacak olan imzalara ve başarılara yol gösterici olmasını temenni ediyorum.

Enes Aydos
Follow me
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here