Yeni Trend: Doğu Ekspresi

0

Son zamanların yeni trendi Doğu Ekspresi ile seyahat, hemen hemen herkesin hayatında bir kere deneyimlemesi gereken bir macera.

Macera diyorum çünkü eğer içinizde yolculuk yapma isteği varsa ve nereye gideceğinizi bilmiyorsanız Doğu Ekspresi ile seyahati şiddetle tavsiye ederim.

 

Yirmi dört (24) saat kesintisiz macera sizi Ankara’dan alıp Türkiye’nin bir ucu Kars’a götürüyor. Ankara’dan binip Kars’da indiğinizde yaklaşık 14 saat süresince Kars’ı gezebilir ve tekrar Ankara’ya geri dönebilirsiniz.

Siz eğer bu maceraya İstanbul’dan katılmak isterseniz, İstanbul-Ankara arasını YHT (Yüksek Hızlı Tren) ile katetmelisiniz.

 

 

 

 

Eğer bir doğa aşığıysanız ve en büyük zevklerinizden biri fotoğraf çekmekse bu yolculuk tam size göre. Yalnız sabahın ilk ışıklarıyla perdenizi aralamalı ve manzaranın gözlerinize, oradan da ruhunuza sızmasına izin vermelisiniz. Özellikle kışın yapılan seyahatlerdeki manzara herkesin dilinde.

 

 

 

 

 

Seyahatinizi nasıl eğlenceli bir hale getireceğiniz ise tamamen sizin elinizde; arkadaş grubunuzla, sevdiklerinizle ya da tek başınıza çıkabileceğiniz bu yolculukta kahve eşliğinde kitap okuyabilir, beş dakika durulan istasyonlarda dışarı çıkıp hava alabilirsiniz. Bu arada en favori etkinlik; Erzurum’da Cağ Kebabı yemek. Tabii bunun için önceden sipariş vermiş olmalısınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kompartımanı hayal gücünüze göre dayayıp döşemek ve süslemekse size kalmış.

 

 

 

 

 

 

Doğu Ekspresi Treninin Detayları

Bu güzel maceranın başkahramanı olan trendeki toplam vagon sayıları değişse de trende dört (4) çeşit vagon bulunmakta:

Pulman: 2+1 otobüs koltukları şeklinde olan vagon. Geniş ve rahat koltuklar size konforlu bir yolculuk sunuyor.

Örtülü Kuşetli: 4 kişilik odaları bulunan vagon. Karşılıklı koltukları ve üstlerindeki bölmeler açılarak bir nevi ranza görevi görüyor.

Önemli not: Eğer sevgilinizle ya da eşinizle örtülü kuşetlide seyahat etme niyetindeyseniz mutlaka dört koltuğun hepsini de satın alın (2 tam, 2 çocuk). Aksi halde diğer iki koltuğu tanımadığınız insanlarla paylaşmanız bir yana, uyku vakti gelince erkek ve kadınların ayrı ayrı kompartımanlara alınmasıyla sevdiklerinizden hunharca ayrılabilirsiniz.

Yataklı: 2 kişilik odaları bulunan vagon. İçerisinde ranzası, buzdolabı, masası ve lavabosu bulunan size ait özel bir yere dönüşmesiyle çiftler tarafından ilk tercih edilen kompartımanlardan biri.

Yemekli: Trenin restaurantının bulunduğu vagon. Seçilen menünün yendiği bölümde yemekler ayrı ücrete tabi.

Diğer Detaylar:

Kompartıman: İçeriden kilitlenebiliyor ama dışarıdan kilitlenmiyor. Özel ve değerli eşyalarınızı yanınıza almanızda fayda var.

Tuvalet: Vagonların başında ve sonunda bulunan tuvaletler (alafranga, alaturka) her ne kadar yolculuğun sonuna doğru bir hayli kirlenmiş olsa da kullanışlı.

Tuvaletlerle az miktarda su akmasına ve tuvalet kâğıdı bulunmasına karşın yanınıza tuvalet kâğıdı, kâğıt havlu, ıslak mendil ve sabun almanızda fayda var.

Uyku Takımı: Örtülü kuşetli ve yataklı vagonlarda kişi başı nevresim ve battaniye veriliyor. Hem de tertemiz, mis kokulu ve poşetinde. Yastık konusunda aynı şeyi söylemek biraz güç olsa da yine de çok titiz değilseniz kullanılabilir temizlikte.

Kompartıman Sıcaklığı: Hem sıcak hem de soğuk olduğu hakkında farklı görüşler var. Kışın seyahat ediyorsanız ve üşüyen biriyseniz yanınızda kalın çorap ve fazladan bir battaniye bulundurmanızda fayda var. Bere, atkı, eldiveni saymıyorum. Onlar olmazsa olmaz.

Sigara, alkol: Tüm tütün mamulleri ve alkollü içecekler ‘yassak kardeşim!’ kategorisinde (!)

Evcil Hayvan: Trende evcil hayvanınızla seyahat etmenize izin veriliyor.

 

Doğu Ekspresi Rotası, Saatleri ve Ücret Tarifesi

Tüm İstasyonlar: Ankara, Irmak, Kırıkkale, Çerikli, Yerköy, Şefaatli, Sarıkent, Yenifakılı, Beydeğirmeni, Boğazköprü, Kayseri, Sarımsaklı, Yeniçubuk, Şarkışla, Bedirli, Kalın, Sivas, Bostankaya, Yenikangal, Çetinkaya, Avşar, Güneş, Göçentaşı, Cürek, Demirdağ, Divriği, Kemaliye Çaltı, Adatepe (Pingen), Bağıştaş, Km. 823+200, İliç, Güllübağ, Yahşiler, Eriç, Kemah, Erzincan, Tanyeri, Demirkapı, Mercan, Çadırkaya, Erbaş, Karasu, Aşkale, Kandilli, Ilıca, Erzurum, Hasankale, Köprüköy, Horasan, Süngütaşı, Karaurgan, Topdağı, Sarıkamış, Kars.

 

 

Ankara- Kars Gidiş: Ankara Gar’ından 18:00‘da kalkan tren, yaklaşık 24 saat 30 dakika sonra Kars İstasyonu’na saat: 18.30’da varıyor.

Not: Şu sıralar Başkentray’daki çalışmalardan ötürü Irmak istasyonundan kalkıyor tren. Ankara-Irmak arası otobüsle taşınan yolcuların ücretleri tren biletine dahil.

Kars- Ankara Dönüş: Kars’tan Ankara’ya tekrar dönüş için tren 08:00‘da kalkıyor. Bu süre zarfına kadar Kars’ı gezmiş ve güzel bir yerde kahvaltı yapmış olmayı unutmayın!

Önemli not: Biletinizi en az bir ay öncesinden almalısınız aksi halde bilet bulmanız zorlaşabilir. Bu arada ebilet.tcddtasimacilik.gov.tr üzerinden online bilet alabilirsiniz. Sistem üzerinden en fazla bir ay sonrası seferleri görebiliyorsunuz.

 

Ücret Tarifesi: 2018 Ocak itibariyle bilet fiyatları; pulman 47 TL, örtülü kuşetli için 61 TL, yataklı için 96 TL. Bazı yaş gruplarına ve öğrencilere indirimler de mevcut. Yedi yaş altı çocuklar ücretsiz.

 

Treni kaçırmamak için bir uyarı: Bu maceraya çıkmanız için süreniz gittikçe azalıyor. Çünkü YHT çalışmaları son sürat devam ediyor ve yakında bu yavaş ama bir o kadar da keyifli yolculuk kısmen tarihe karışacak.

Ayvaz Altun
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here