Yeni Nesil Drone

0
8

Diğer dronları takip etmek ve avlamak için inşa edilen yeni nesil drone, doğanın en yetenekli yırtıcılarından şahin tarafından kullanılan avlanma ilkelerini kullanarak tasarlanabilir.

 

Oxford Üniversitesi‘nden araştırmacılar tarafından ABD Hava Kuvvetleri tarafından finanse edilen bir araştırma, bunun nasıl çalıştığını göstermektedir.

 

Yırtıcı Drone

 

Doğa, keskin bir şekilde uyarlanmış yırtıcılarla doludur ve doğadaki en iyi avcılarından birisi şahindir. Bu yetenekli yırtıcılar Dünya’daki hemen hemen her yaşam ortamına uyum sağlamış ve uzun zamandır gökyüzünden avlanmak için yaşamışlardır. Şimdi Birleşik Devletler ordusu, bu yırtıcılardan öğrenilecek daha fazla şey olduğunu düşünüyor. ABD Hava Kuvvetleri yakın zamanda, Oxford Üniversitesi zoologlarının, şahinlerin nasıl avlandığını anlamalarını ve yırtıcı davranışlarını biyolojik biçimde taklit eden bir drone savunma teknolojisi modellemelerini amaçlayan bir çalışmayı finanse ettiler.

Oxford ekibi, “Doğanın en hızlı yırtıcıları olarak bilinirken, şahinler yüksek hızlı saldırı ve saldırı davranışları ile ünlü.” dedi. Oxford ekibi, dergide yayınlanan Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabına şahinleri nasıl izlediklerine dair bir fikir veren çalışmalarının özetini yazdı.

 

Daha önce düzenlenen anlayışın aksine, bu kuralsız şahinler, hava aracıyla av sırasında basit geometrik kurallara uymazlar. Bunun yerine, yırtıcılar, görsel yönlendirmeli bir füze kılavuzuna benzer orantılı sefer kontrol stratejileri kullanarak manevra yapar.

 

Bunun nasıl çalıştığını izlemek için, araştırmacılar şahinlere minyatür GPS alıcıları ve video kameralar taktılar. GPS, açısını ve saldırı yöntemini kontrol eden şahinlerin bir drone tarafından havada çekilen başka bir kuş veya bir yemi nasıl takip ettiğini izledi. Aşağıda bulunan videodan izleyebilirsiniz. (Boyut:5.0 Mb)

 

Şahinin Avcılık İlkeleri Gözlemleniyor

Şahinler, çevik ve hızlı klasik yırtıcılardır. GPS izleri ve araç üstü videolar, şahinlerin yakalanmak istemeyen hareketli hedefleri nasıl yakaladığını gösteriyor. ” Üniversitenin zooloji bölümündeki Oxford Uçuş Grubu baş araştırmacısı Graham Taylor bir basın açıklamasında. “Dikkat çekici bir şekilde şahinler güdümlü füzelerle aynı hareket anlayışını uyguladıklarını görüyoruz.” dedi.

 

Doğayı Modellemek

 

Ayrıca Taylor ve meslektaşları güdümlü bir füzenin nasıl çalıştığını ve şahinlerin avı nasıl takip ettiğini fark etti. Füzelerden farklı olarak, yırtıcılar saldırılarının açısını ayarlayarak çok çevik olmayan hareketlerini telafi edebiliyorlar. Bu nedenle  bu mekanizmaları diğer droneları avlamak üzere dizayn edilen dronelara kopyalamak mümkün.

 

Taylor, “Bir sonraki adımımız, bu araştırmayı, havalimanları, ceza infaz kurumları ve diğer uçuşsuz bölgelerden sahte uçakları güvenli bir şekilde çıkarmayı mümkün kılan yeni bir tür görsel yönlendirmeli drone tasarlamak için uygulamak.” dedi.

 

Ortak yazar Caroline, Brighton basın bülteninde açıkladı.”Bu şık ve korkunç hava yırtıcılarını incelemek çok heyecan vericiydi ve onları manevra cazibesini kovalarken izliyorduk. Sonra bilgisayar modellememizi kullanarak saldırı stratejisinin sırrını ortaya koyduk.

 

 

Dünya, şehirlerimizde ve savaş alanlarında muhtemelen insan kayıplarını azaltmak için daha iyi bir drone teknolojisi ve özerk silah sistemleri kullanmak üzere hareket ederken, doğanın yırtıcılarının nasıl çalıştığına dair bir ipucu alarak yeni nesil tasarımları büyük ölçüde geliştirebilir. ABD Hava Kuvvetleri tarafından finanse edilen Oxford çalışması, hedeflerini gören ve buna göre ayarlanan droneları tasarlamayı kolaylaştırabilir.

 

Taylor, Bloomberg‘e verdiği demeçte, “Şahinlerin nasıl çalıştığının ince detayları diğer droneları korumalı hava sahasından çıkarmak için tasarlanmış bu uygulamanın kesin çözüm bulabileceğini düşünüyoruz.” dedi.

 

Referans: ScienceAlert – LatestOxford UniversityProceedings of the National Academy of Sciences

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here