Yeni Madde: Eksitonyum

0
30

Bundan on yıllar önce, bilim adamları “Eksitonyum” maddesinin olasılığını teorik olarak ortaya koymuştu. Şimdiki deneyler sayesinde varlığı kanıtlandı!

Illinois Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar heyecan verici bir bulgu (yeni bir madde biçimi keşfi) Eksitonyum‘u bildirdi. Bu malzeme, bir maddenin bir süper akışkan, süper iletken hatta bir yalıtıcı elektronik kristal gibi davranmasına izin verebilen bir tür boya, birleşik parçacıktan oluşmaktadır.

Fizik profesörü Peter Abbamonte ve ekibi, Illinois, Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley ve University of Amsterdam‘daki meslektaşları ile birlikte çalışarak 50 yıldan fazla teoriye tabi tutulan bu garip ve gizemli maddenin varlığını bir kez kanıtlamak için birlikte çalıştılar.  Eksitonyum‘u önce Science dergisinde tespit ettiklerini açıkladılar.

Eksitonyum, dışarıdaki elektronları ve bıraktıkları “delikleri” birleştirirken elde ettiğiniz şey olan eksitonlardan oluşan bir kondensattır. Bu ilginç kuantum-mekanik eşleştirmesiyle mümkündür, çünkü yarı iletkenlerde bir atomdaki herhangi bir enerji seviyesinin kenarındaki elektronlar, heyecanlandıklarında sonraki enerji seviyesine atlayabilir ve bir önceki seviyede bir “delik” bırakabilir. Bu delik, pozitif yüklü bir parçacık gibi davranır ve kaçan negatif yüklü elektronu çeker.

 

Eksitonların varlığını ispatlamak için bu ekip bir geçiş metali olan dikalsiyojenit titanyum diselenid (1T-TiSe2) katkılı kristaller üzerinde çalıştı. Sonuçları beş ayrı zamanda da tekrar üretebiliyorlardı.


You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here