Yeni CRISPR Tekniği

0
11

Yeni bir CRISPR Tekniği Farelerde Hastalıkları Tersine Çeviriyor!

 

CRISPR-Cas9 teknolojisi, bilim adamlarının bir DNA molekülünde bir kesim yaparak genleri eklemelerine veya çıkarmalarına olanak tanır; düşük vücut yağlı domuzların oluşumundan belirli hastalıkların yok edilmesine kadar çeşitli uygulamalara sahip olan bir yetenek. Bununla birlikte, teknik, istenmeyen yan etkilere neden olabilecek genetik mutasyonlar yaratma potansiyeline de sahiptir.

 

Bunu akılda tutarak, bir grup araştırmacı DNA‘nın hiç kesilmesini gerektirmeyecek olan CRISPR-Cas9 teknolojisi üzerine bir çalışma hazırladı. Birkaç hastalık tedavisinde farelerinde tekniğiyle ilgili bir deneme başarıyla kullanıldı. Çalışma, ilk kez, bir hayvanın fenotipinin epigenetik düzenleme yoluyla değiştirilebileceğini kanıtlarken, DNA‘nın bütünlüğünün korunmasını sağlamış ve hiçbir mutasyon gerçekleştirmemiştir.

Kıdemli yazar Juan Carlos Izpisua Belmonte, “DNA‘yı kesmek yeni mutasyonların tanıtılmasına kapı açıyor,” diye bir basın açıklaması yaptı. “Bu CRISPR ve DNA’yı kesen başka bir araç bizimle kalacak bir şey. Genetik alanında büyük bir tıkanıklık vardı fakat DNA‘nın kesilmesinden sonra hücrenin zararlı hatalarından kurtulabilme ihtimali olağanüstü. “

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here