Yeni Akım Arapça Öğrenimi

0

Arapça Nedir?

Arapça, dünyada  en çok konuşulan dil sıralamasında 6.sırada yer almaktadır. İbranice ve Arami dillerini de içeren Sami dil ailesinin en büyük üyesidir ve diğer Sami dilleri gibi Arapça da soldan sağa doğru yazılmaktadır.

 

Arapçanın Dünyadaki Yeri ve Önemi                                                                       

Arapça 22 Ortadoğu ülkesinde 350 milyona yakın bir nüfus tarafından kullanılan bir dildir.  24 Arap olmayan Müslüman ülkesinde 1 milyara  yakın bir halk  tarafından konuşulan bir dil olma özelliğine sahiptir.

 Arapçanın Türkçe İle ve Diğer Dillerle Olan İlişkisi 

Türkçedeki kelimelerin %40’ı Arapça dilinden gelmektedir. Birçok İngilizce ve Fransızca kelimede kök olarak Arapça dilinden alınmıştır. Bu sayede Arapça öğrenimi sırasında kendi dilimizi de daha yakından tanımış olacağız.              

Neden ve nasıl Arapça öğrenmeliyiz?  

Arapça öğreniminin ilk ve en önemli sebeplerinden biri Yüce Kitabımız Kuran-ı Kerim’in Arapça diliyle nazil olmasıdır.

Yüce kitabımızın içindeki surelerin ve ayetlerin derinlemesine anlaşılmasında Arapça diline ihtiyaç vardır.

Arapça dilinin diğer dillere oranla daha güçlü ve zor gramer yapısının olması başlangıçta bu dile bir ön yargı oluşturmaktadır fakat şu unutulmamalıdır ki her dili öğrenmek sabır ve istikrar gerektirir. Son yıllarda ülkemizde gerek Suriyeli mültecilerin gerekse turist olarak gelen Arapların vesilesiyle bu dile olan rağbet her geçen gün biraz daha artırmıştır. Bunun yanı sıra ilahiyat eğitimleri, yeni iş imkanları akademik alandaki çalışmalar Arapça öğrenimini zorunlu hale getirdi. Ülkemizde de bu doğrultuda bir çok eğitim hizmeti verilmeye başlandı. Özel akademiler ve devletin sağladığı ücretsiz dil eğitim merkezleri bunlardan sadece bir kaçı.

Kuran-ı Kerim’i okuyan ve anlamaya çalışan her Müslümanın yolu önce Arapça dilinden geçmektedir. Sabır ve sebatla (Sözünden ya da kararlarından dönmeme, bir işi sonuna değin sürdürme, direnme, direşme) bu dili severek öğrenen her insana Allah sonsuz yardım kapılarını açacaktır. 

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here