Yedi Tepe İstanbul

0

BİR MASAL ŞEHRİ….

Her sokağı ayrı bir bilmece; 7 tepeli gizem dolu şehir… Bir dünya başkenti; iki kıtayı birleştiren inci… Binlerce Uygarlığa onca imparatorluğa ev sahipliği yapmış, kültür başkenti olan İstanbul… Yüzlerce kültürün, milyarlarca insanın her bir santim karesine iz bıraktığı o koca metropolü anlatmak için cilt cilt kitaplar yazılır ancak bu yazı sadece küçük bir kesit…

Bu yazımda İstanbul’da gezip görebileceğiniz benim fikrimce gezmeniz gereken en güzel yerleri anlatacağım size… Olur da bir gün yolunuz İstanbul’a düşerse size rehberlik etsin diye… Gelin birlikte inceleyelim her bir köşesi buram buram tarih iki kıtanın incisini…

 

1.BOĞAZ KÖPRÜSÜ

 

İstanbul’a gelip de boğaz köprüsüne uğramadan gitmek; Adana’ya gelip de Adana Kebap yemeden gitmek gibi bir şey olurdu herhalde… İki kıtayı birleştiren o meşhur İstanbul Boğazı, en güzel manzaraları gözler önüne sererken dokusuyla gezginleri kendisine hayran bıraktırır.

 

 

 

2.SULTAN AHMET

İç kısmını süsleyen 22.000 çininin rengi nedeniyle “Mavi Cami” adıyla da anılan Sultanahmet Camii, 1609-1616 yılları arasında dindarlığı ile bilinen I. Ahmet tarafından Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa’ya inşa ettirilmiş. Yapının en önemli özelliği, İstanbul’un tek 6 minareli camisi olması. Ayasofya’nın tam karşısında yükselen kudretli cami, medrese bölümü günümüzde başbakanlık arşivi olarak kullanılan ve mektep, çarşı, darüşşifa, imaret ve türbe gibi
bölümleri de bulunan geniş bir külliye içerisinde yer alıyor.

 

 

3. AYASOFYA CAMİ MÜZESİ

 


İstanbul’un ve Türkiye’nin simgelerinden olan Ayasofya’nın geçmişi Bizans günlerine Constantin’e dayanmaktadır. İstanbul’un fethi sonrasında ilk cuma namazının da kılındığı yer Ayasofya’dır. Cami’ye dönüştürülmüştür ancak, şimdilerde müze olarak ziyaret edilmektedir. Yani tam anlamıyla tarih başkenti olan İstanbul’a yakışır bir sanat eseridir.

 

 

4.SÜLEYMANİYE CAMİİ

 

İstanbul’da aynı isimdeki semtte yer alan, Mimar Sinan tarafından yapılmış olan şehrin en büyük ve görkemli camisidir. İç ve dış mimarisi, süslemeleri, çinileri ve kendine özgü yapısı ile ihtişamlı bir güzellik oluşturmaktadır. Geçirdiği onca depreme rağmen mimarisi bozulmamıştır ve alanında uzman bir mimar olan; Mimar Sinan’ın yeteneğini son zerresine kadar sergilemiştir.

 

 

5.KIZ KULESİ

Rivayet odur ki… diye başlar bu öyküler. Ancak bir tanesi var ki en kök salanı, en bilineni… Doğu Roma İmparatoru çok sevdiği kızının öleceğini rüyasında görür. Kızını korumak için denizin ortasına kule yapar. Böylece kızını tüm zarardan koruğunu düşünür. Bir gün kuleye getirilen meyve sepeti içinde çıkan yılanın sokması sonucunda genç kız ölür. O gün bu gündür adı Kız Kulesi olarak kalır.

 

 

6.TOPKAPI SARAYI

1478 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Dolmabahçe Sarayı yapılana kadar da kullanılmıştır. Şimdilerde müze olarak kullanılan Topkapı sarayı mimarisi, tarihi, manzarası ve içinde barındırdığı kutsal emanetler ile görülmesi gereken yerlerdendir. Hiç sıkılmadan gezeceğiniz Topkapı Sarayı görünümü ve içinde barındırdığı eserler ile hayran bırakacaktır. Ayrıca  gez gez bitmeyecek kadar da büyüktür; şöyle diyeyim ki yarım gününüz bile gezmeye yetmeyebilir…

 

 

7.DOLMA BAHÇE SARAYI


Mustafa Kemal’in hayata gözlerini yumduğu o heybetli saray… 2 büyük devlete hizmet etmiş bulunmakta olan bu saray sadece İstanbul’un değil, ülkemizin de en önemli saraylarından biridir… Deniz manzarası, iç ve dış mimarisi ile ihtişamlı bir görünüme sahip Dolmabahçe Sarayı görülmesi gereken yerlerdendir. Dolmabahçe Sarayı pazartesi ve Perşembe dışında her gün ziyarete açıktır.

 

 

8.GALATA KULESİ

Tarifi olmayan eşsiz manzarasından mı bahsetsem, rivayetlerinden mi bahsetsem… Aslında bir Deniz Feneri için yapılmış olup sonrasında çok farklı amaçlar için kullanılıştır. Onca yangına, onca depreme dayanmış… İstanbul’u bütün heybetiyle görebileceğiniz efsane bir manzarası var. Ve rivayet o dur ki; Galata’ya kimle çıkarsan onunla evlenirmişsin

 

 

 

9.EMİNÖNÜ


Sirkeci limanı ile birleşik olarak dünyanın en önemli limanlı birini oluşturan semt aynı zamanda Unkapanı’ndan başlayarak Sirkeci bölgesine kadar devam etmektedir. Bölgenin tarihi Bizans dönemine kadar uzanmaktadır. Ayrıca Eminönü’nde gezebileceğiniz bir sürü tarihi yer bulunmakta. E elbet o koca İstanbul’u gezerken acıkacaksınız. Eminönü’nde bir balık ekmek yemek hiç de hayır denebilecek bir şey değil.

 

 

 

10.TAKSİM

Avrupa yakasının popüler bölgelerinden ve İstanbul’un gözbebeği olan Taksim; kalabalık caddeleri, hareketli ve eğlenceli ortamları, kafeleri-restoranları ile oldukça ilgi gören bir yerdir. Taksim’de çok sayıda park alanları, eğlence mekanları, alışveriş merkezleri, kafe ve restoranlar bulunmaktadır. Taksim’de bulunan gezi parkı, Cumhuriyet anıtı ve İstiklal Caddesi görülmesi gereken yerlerdendir.

 

 

11.YEREBATAN SARNICI

Bizans Dönemi’nde bu çevrede yaşayanlar için kullanılan büyük bir su deposu idi. İstanbul’un en büyük sarnıcı olarak büyük önem taşımaktadır. Doğu Roma izleri görülür. Gerçek adı Bazilika Sarnıcı’dır. Fakat sütunların görünüşünden dolayı, halk arasında ”Yerebatan” ismini almıştır. Gezilip görülmeye değer yerler arasında adını listeye yazdırmayı başarmış eşsiz bir güzelliği vardır.

 

 

12.HAYDARPAŞA GARI

 

Kadıköy denilince akla ilk olarak hiç şüphesiz Kadıköy’ün simgesi olan Haydarpaşa Garı gelmektedir. Haydarpaşa Garı; Kadıköy’ün Haydarpaşa Semtinde bulunmaktadır. II. Abdülhamit Döneminde, Alman Mimar Otto Ritter tarafından Bağdat ve Hicaz demiryolu hatlarının başlangıç istasyonu olarak inşa edilmiştir. Deniz manzarası, görkemli yapısı ve tarihi görünümü ile görülmesi gereken yerlerdendir.

 

 

13.KAPALI ÇARŞI


Alışveriş
için biçilmiş kaftan… Onlarca mağaza, turistlerin gözde mekânı adeta İstanbul’un sembolü haline gelmiş olan Kapalı Çarşı. Lokumlardan, çereze, altın piyasasından tekstile, el dokuması halı çeşitlerinden yudum yudum kahve içeceğinizi içeceğiniz kafelere kadar her ne ararsanız var burada. Adı üstünde… Kapalı çarşı işte; girdiniz mi bir kere çıkamıyorsunuz…

 

 

14.PİERRE LOTİ TEPESİ

 

İstanbul’un Eyüp’ünde bir tepe… Ayaklarınızı Haliç’in kıyılarına uzatıp, çayınızı yudumlamak… Hem de Marmara’nın maviliğine, İstanbul’un güzelliğine karşı… O koca Metropolün içinde ancak sessiz sakin bir yerde… Yeşilliği, temiz havası sizi alıp bambaşka diyarlara götürüyor. Ayrıca sevdiklerinize götürebilmek adına hediyeler almanız için hediye dükkanları da bulunmaktadır.

 

 

 

15.BÜYÜK ADA

İstanbul ilimizin Adalar ilçesinde bulunur. Adalar ilçesi İstanbul ilimizin nüfus bakımında en küçük ilçesidir olmakla beraber doğal güzellik olarak en güzel ilçelerden biridir. Bu güzelliklerden biri de içinde barındırdığı adalardır. Marmara Denizi içerisinde 9 adadan oluşur. Hafta sonu pek kalabalık olan Büyük Ada’ya giderken fotoğraf makinenizi almayı unutmayın…Unutmak istemeyeceğiniz birçok manzaraya şahit olacaksınız.

 

16.MİNİATÜRK

Listenin alt sıralarında yer aldığına bakmayın… Aslıda Miniatürk’ ü gezmek bütün Türkiye’yi gezmeye eşdeğer diyebilirim. Nasıl mı? 1-2 saatte ülkemizde bulunan en güzel yapılarını gezme şansınız var desem, sanırım şaşırırsınız. Ülkemizde bulunan 122 eseri orijinallerinden 1/25 oranında küçülterek burada sergilenmektedir. Bu eserler 9 ayrı dilde bilgi vermektedir.

 

 

 

17.PERA PALAS

Sanat müzesi olarak nitelendirilen Pera Müzesi İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır. Kentin canlı bölgesinde yer alan Pera Müzesi’ nin çağdaş müze ve kültür merkezi olarak hizmet verdiği söylenebilir. Müzede Pera film ile aylık tematik film etkinliklerine katılabileceğiniz gibi Pera eğitim ismiyle gençlere ve çocuklara yönelik eğitimlerden faydalanabilirsiniz.

 

 

18.ANADOLU HİSARI

 

1395 yıllında Yıldırım Beyazıt zamanında inşa edilmiştir. Beykoz ilçesine bağlı Anadolu Hisarı semtinde bulunan bu hisar, Göksu Deresinin boğaza döküldüğü yerdedir. 7.000 metrekarelik bir alan üzerine, Boğazın en dar noktası olan 660 metre mesafedeki bölgesinde bulunmaktadır. Anadolu Hisarı günümüzde İstanbul’un en güzide/elit noktalarında bir yerdedir. Ve burada bulunan yalıları ile ünlüdür.

 

 

19.BELGRAD ORMANI


İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak için Mimar Sinan tarafından Belgrad Ormanına su kemerleri inşa edilmiştir. Günümüzde hala mevcut olan su bentlerini görebilirsiniz. Size birçok hizmet için açık bir alandır. Yürüyüş alanı bulunmaktadır bunun yanı sıra mangal ve kahvaltı alanları da bulunmaktadır yani gelmişken bir piknik yapabilirsiniz.

 

 

İstanbul… Gez gez bitmez 2 günde! Şöyle bir hafta falan ayırmak lazım tabi. E bu bir hafta boyunca hiç mi acıkmayacağız? Gelin hep beraber yemek yiyebileceğimiz en güzel 5 restorana bakalım…

1.Develi Kalamış

Modern ve geleneksel kültürlerin harmanlanması sonrasında ortaya çıkan bu kaliteye hayır diyemezsiniz bence. Hem mutfak kültürü hem de dekorasyon bakımından birçok restoranı geride bırakmış ve yapılan değerlendirmeler sonrasında 6 üzerinden 5.4’lük bir puan almış görünüyor.

2.Pera Thai

Beyoğlu’ndan Tayland mutfağına açılan bir kapı… Dünyaya adını duyurmuş rengarenk bir mutfağa sahip olan Pera Thai, usta aşçılar ve kaliteli hizmetiyle sizleri en güzel şekilde ağırlayacaktır.

3.The Galata House

Tarihi bir binada, Gürcü ve Rus mutfakları ağırlıklı özel tatlarla dolu bambaşka bir restoran. Bu mekan eskiden bir İngiliz Karakolu ve hapishanesi olarak kullanılmaktaydı. Değişik ve güzel bir mimarisi vardır. Mükemmel lezzetlerin yanı sıra piyano dinletileri ile sizlere güzel bir İstanbul gecesi bırakabilir.    

4.Misina Balık  – Ferbahçe

Balık severlere müjde!  Ege den taşınan güzel lezzetler ve usta aşçıların eli değmiş bir mutfak. Fenerbahçe’nin en bilindik restoranı Misina; balıkçılar bilir…

5.Eminönü Balıkçıları

 

Eminönü’nde balık ekmek yemeden giderseniz İstanbul’a haksızlık etmiş olursunuz. Teknelerde pişen balıklar ekmeklere konup anında servis ediliyor.her bir tekne ve önünde en az 20 masa… kalabalık, ucuz ve kaliteli lezzet… Size unutulmaz bir İstanbul hatırası bırakacak. Üstelik sadece 8 Türk Lirası… Şimdiden Afiyet olsun.

Havva Nur Akı
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here