Yaşamın Yapı Taşları

0
11

Araştırmacılar, yaşamın yapı taşlarının oluşabilmesi için test edilecek alan koşullarını taklit ettiler. 

Sonuçlar, organik moleküllerin buzlu yüzeylerle etkileşen uzay radyasyonundan kaynaklanabileceğini gösterdi.

 

Kanada’daki Sherbrooke Üniversitesi‘nden araştırmacılar, yaşamın uzayda başlamış olabileceğine dair daha fazla kanıt ortaya koydu. Araştırma ekibi, yaşamın yapı taşlarını oluşturan bazı organik moleküllerin vakum içinde ışınıma maruz kalmış buzlu filmlerde gelişebileceğini, bu gezegendeki hayatın gerçekte dünyasal dışı olabileceği ihtimalini ortaya çıkardığını gösterdi.

Araştırma ekibi, metan veya oksijen içeren ince film buzları oluşturdu ve onları elektron kirişleriyle ışınladı. Çalışma, uzmanlaşmış analiz teknikleri için kapıları açan boşluğun yüksek vakum koşullarını taklit eden vakum koşullarında yürütülmüştür.

 

 

Uzay dışı bir kraterin uzay tabanlı görüntüsü. Bu araştırma hayatın yapı taşlarının bu gibi zorlu vakum koşullarında oluşabileceğini göstermektedir.

Donmuş filmler düşük enerjili elektronlar (LEEs) olarak bilinen ikincil elektronlarla bombardımana tutuldu. Bu elektronlar, maddeye yüksek enerji ışınlarıyla vurulduğunda, örneğin morötesi ışın, kozmik ışınlar ve uzaydan uçan diğer yüklü parçacıklar gibi üretilir. LEEs‘lerin kendileri, daha ileri kimyasal reaksiyonları tetiklemek için yeterli enerjiye sahip.

Sherbrooke deneyleri, bu LEEs‘lerin buzlu filmlerle nasıl etkileşime girdiğini görmek için tasarlandı.

Journal of Chemical Physics‘te yayınlanan çalışmaya göre, grup buzda birkaç organik molekül için hem doğrudan hem de dolaylı deliller buldu. Donmuş metan filmlerinde propilen, etan ve asetilen gelişirken, ışınlanmış donmuş metan ve oksijende etanol gelişti. Ekip ayrıca asetik asit, formaldehit ve metanol gibi küçük organik moleküllerin dolaylı delillerini buldu. Hepsi hayat için potansiyel bir yapı taşı..

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here