Yaşamı Güzelleştiren Püf Noktalar

0

Yaşamı Güzelleştiren Püf Noktalar

 

Bir çok şey bizim elimizde değildir ancak yaşamın akışını değiştirecek ve farklı bir boyuta taşıyacak ufak detayların yönetimi bizim elimizdedir bunu iyi şekilde değerlendirip hayatı güzelleştirmek için kullanarak neler yapabileceğinizi görün. Hayatınıza ne şekilde yön vermek istediğiniz tamamen size bağlı.


“Anı yaşamak”

Özellikle son zamanlarda oldukça yaygın olan anı kaçırmak, yaşamın güzelliğini azaltan faktörlerden bir tanesidir. Gözümüzün görülen bir güzelliği anında resimlemek isteriz muhtemelen de o güzel resim sosyal medya da yerini çoktan aldı bile ancak anı yaşama lezzetinden kendimizi mahrum bıraktığımızın farkında değiliz.

Geçmişte yaşadığımız birçok şeye aklımız kayar gider bazen, çıkamayız bazı günlerden bir türlü. Dönüp dolaşıp kaseti başa sarar gibi aynı anlara yeniden, yeniden takılırız ve bir şey ihmal etmiş oluyoruz burada! şuan ki anın kıymetini bilmedik. Kendimize çok daha güzel bir meşguliyet edinebilecekken zamanımızı kötüye kullanmış olduk, anın tadını kaçırdık.

Bazen gelecek endişesi ve hayali içinde oluruz. Yastığa başımızı koyduğumuz da yarın ve ötesini düşünmeye başlarız tabi bunun için illa yastığa baş koymak gerekmez her an her dakika gelecek endişesi kaplayabilir içimizi. Bütün hesaplarımıza planlarımıza rağmen bazen sonucu ve yaşanılacak olanları değiştiremeyeceğimizi defalarca görmemize rağmen bu kötü alışkanlığı sürekli tekrar ederiz. Anı yaşamayı öğrenmeliyiz.


“Hayatı olduğu gibi kabul etmek”

Dünya hayatı bazen gerçekten katlanılır gibi değil ancak onu olduğu gibi kabul edip, aldırış etmeden mutlu olmaya devam etmek müthiş bir meydan okuma biçimidir. İstediklerimiz gerçekleşmediği zaman bunun hayatta olabilecek çok normal bir durum olduğunu kendinize hatırlatın ve kabullenin çünkü dünya da hiçbir zaman hep mutlu olamayız. Bazı zorlukların var oluşuna kendinizi hazırlayın, her zaman her istediğinizin gerçekleşmeyeceğini aklınızdan çıkarmayın eğer bu şekilde yaşam sürdürürseniz başınıza gelen ani olumsuzluklar karşısında “bunun olmasına şaşırmıyorum zaten bekliyordum” diyebilirsiniz daha az beklenti için de olduğunuz için daha az hayal kırıklığı veya mutsuzluk yaşamış olursunuz. Bu durum bir çeşit yenilgi veya pes etmek değildir bir kabulleniş biçimidir. 


“Ufak şeyleri dert etmemek”

Size çok da ufak gibi gelmeyen bazı dertleriniz olabilir ancak şunu bilin ki her problem sizin gözünüz de sorun olduğu kadar sorundur. Karşılaştığınız olumsuzlukları dert edinmek kişisel bir tercihken bu olumsuzlukları daha iyi bir yöne çevirmek de yine bir tercihtir ancak dert edinmek daha kolay geliyor çünkü zorluk ile mücadele savaşında yeteri kadar başarılı değiliz ancak bu yeteneğe sahibiz tek yapmamız gereken yaşam da karşılaşılan zorluklara mücadele göstermemiz ve yenik düşmememiz gerektiği bilincinde olmaktır. Zorluklara yenilmeyi değil dirençli olmayı tercih etmeliyiz bu şekilde dertlerimizi ufak problemler haline getirebiliriz.


“Kendini sevmek”

Kendisi ile barışık insanlar genel olarak çevresi ile barışık kişiler olurlar bu pozitif enerjinin sinyalidir. Kişinin kendine değer vermesi muazzam bir şeydir ukalalığa kaçmadığı sürece. Kendini seven insanlar, yaşamın getirdiği olumsuzlukların kendisini etkilemesine izin vermez çünkü ufak tefek problemler hiçbir zaman kişinin kendisinden ve mutluluğundan daha önemli nedenler değillerdir bunun bilincinde olurlar. Kendini severek bütün kusurlarına meydan okuyan güçlü insanlar, hayatı her daim bir adım önde yaşarlar.


“İyilik yapmak”

Hiçbir neden yokken hiç tanımadığınız biri için onu mutlu edecek bir şeyler yapın, ona yardım edin bu davranış sonrası karşılıklı olarak mutluluk ve sevgi duygusunun oluştuğuna şahit olursunuz. Bu davranışı sık tekrarlamak hayatta güzel şeylerin olabildiğini ve bunu bizzat kendimizin oluşturduğunu görmemize yardımcı olur. Dünya da iyilik var olduğu müddetçe hayat hala yaşanabilir bir yer olarak kalacaktır.


“Mutlu olmak”

Mutlu olmayı ihmal etmeyin. “bu benim elimde değil” demeyin evet sizin eliniz de eğer mutlu olacak nedenler bulamıyorsanız mutsuz olacak nedenleri yok etmeyi denemekle başlayın. Sizin için problem haline gelmiş her şeyin tek tek üstesinden gelebilirsiniz bunu unutmayın. Mutlu olamıyorsanız karamsarlığı, stresi ve ufak tefek şeyleri kendinize dert edinmeyi bir kenara bırakın. Her zaman mutluluk için bir neden vardır ancak her zaman mutlu olmamız imkansızdır bizim yapmamız gereken mutsuzluk süresini kısaltmaktır. Bunun için de bize dert olan şeyleri daha az düşünmekle başlayabiliriz.


“Sevmek sevilmek”

Sevmenin güzelliğini sevilmenin özelliğini hissettiğiniz de yaşamın tadını çok daha güzel almaya başlarsınız. Yeterli sevginin olmadığı yerler veya hayatlar hep biraz eksik kalmıştır. Size sevgi besleyen her varlığı, her canlıyı bir düşünün veya sevdiğiniz, değer verdiğiniz her şeyi hayal edin bu duygular olmazsa nasıl bir halde, nasıl bir yaşam sürdüreceğinizi gözden geçirdiğiniz de yaşamın tüm güzelliğinin solduğunu göreceksiniz. Hayatı yaşanabilir bir yer haline getirmek için sevgi ile kalın.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here