Yaşam Pınar’ı Metin Akpınar ..

0
10

Tiyatroda yaptığı taklit yetenekleriyle olsun bunun yanında söylediği makamlı türksanat müziğiyle dikkat çeken ve beğeni alan usta oyuncu Metin Akpınar’ı bilmeyeniniz yoktur ..

Kendisi 2 kasım 1942’de İstanbul’un Aksaray semtinde Nadide ve Mustafa çiftinin erkek çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Lise dönemini Pertevniyal Lisesi’nde gören ve bunun ardından  İstanbul Üniversitesi Hukuk ve Edebiyat Fakültesi’nden mezun olur..

 1962’de Türk Talebe Birliği’nde amatör olarak tiyatroya başlar ..Ve böylelikle hayatına olumlu etki edecek yola adımını atmış olur.. İki yıl sonrasında ise ilk kez profesyonel bir oyunda yer alarak bundan sonra önemli tiyatro yapımlarında rol alır..

1964 yılında Ulvi Uraz tiyatrosunda ilk profesyonel oyunu olan “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım” ile sahne hayatına adım atar..

1967 yılında ülkemizin ilk kabare tiyatrosu olan Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nun kurucuları arasında yerini alır.. Devekuşu Kabare döneminde Zeki Alasya ve kabare ekibi ile birlikte sergiledikleri Yasaklar, Reklamlar, Beyoğlu Beyoğlu, Deliler gibi birçok oyun hala günümüzde severek izlenir..

Tiyatro oyunlarından sonra ilk sinema filmi ise Kemal Sunal’ında ilk filmi olan 1972’de Ertem Eğilmez‘in çektiği başrollerinde Tarık Akan ve Filiz Akın‘ın oynadıkları Tatlı Dillim olmuştur. Bu filmin ardından Zeki-Metin ikilisi olarak tanınacağı birçok filmde birlikte oynayıp ayrılmaz ikili olmuşlardır..

Zeki Alasya ile birlikte oynadığı filmler genelde toplumsal içerikli komedi filmleri olacak ve adlarından oldukça ses  getireceklerdir.. Filmlerinin adları ise; “ Nereye Bakıyor Bu Adamlar ”, “ Davetsiz Misafir ”, “ Patron Duymasın ”, “ Köyden İndim Şehire ”, “Petrol Kralları ” gibi filmler olur.. Metin Akpınar daha sonra tek başına çalışacağını söyleyip Zeki Alasya’dan ayrılır..

Yıllar sonra bile  kemal Sunal ile birlikte oynadığı ve yönetmenliğini Sinan Çetin’in yaptığı “ Propaganda ” filmiyle adından yeniden söz ettirmeyi başarabilmiştir..Güle güle filmiylede beğeni toplamış, en son dizisi de papatyam olur..

Böyle yaş almış sanatçıları filmlerde ve dizilerde görmekten çok memnun oluruz..Yetenekleriyle bilgileriyle  gençlere hem bir yol göstermiş olur hemde de yeni dizilerde veya filmlerde  usta oyuncuyu izlemekte izleyici açısından da olumlu bir yandır..Değerlendirilmeli aktif hayata geçirilmelidir..Unutulmamalıdır ki eski sanatçı yoktur eskimeyen sanatçı ve sanatçılar vardır..Yerlerini koruyalım, unutmayalım..


 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here