Yapılmış En Kaliteli Hologram Cihazı

0
22
Yapılmış En Kaliteli Hologram Cihazı
Yapılmış En Kaliteli Hologram Cihazı

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden bir araştırmacı bugüne kadar en yüksek kalitede görüntüler veren bir holografik cihaz geliştirebildi.

 

-Yüksek Kalite

 

Hologramlar, Star Wars‘tan Star Trek‘e kadar neredeyse tüm bilimkurgu filmlerinin veya TV şovlarının temel bir unsurudur. Şimdi Avustralya Ulusal Üniversitesi‘nden (ANU) araştırmacılar sayesinde  Obi Van Kenobi‘ye mesaj göndermek için bir adım daha yaklaşabiliriz.

 

ANU ekibi bugüne kadar en yüksek kalitede görüntüler veren bir hologram cihazı geliştirmeyi başardı. “Çocukken, Star Wars filmlerinden hologram görüntüleme kavramını öğrendim. ANU‘nun Fizik ve Mühendislik Araştırma Okulu‘ndan baş araştırmacı Lei Want “Bu filmlerde tasvir edilen holografi prensiplerini kullanan bir buluş üzerinde çalışmak gerçekten çok güzel “dedi. Ekip araştırmalarını Optica dergisinde yayınladı.

 

Wang‘ın cihazı, araştırmaya göre “yüksek çözünürlüklü gri tonlamalı görüntülerin kodlanmasına izin veren silikon meta yüzeylere dayalı şeffaf metamorogramlar” kullanan kızılötesi yüksek kaliteli holografik görüntüler oluşturabiliyor. Cihaz da oldukça küçük. İnsan saçından 500 kat daha ince milyonlarca küçük silikon direklerden oluşuyor.

 

Ortak araştırmacı Sergey Kruk, “Bu yeni malzeme ışığın asgari enerjisini kaybettiği anlamına gelen şeffaf manipülasyonlar da yapıyor” dedi. “Malzemeleri nano ölçekte yapılandırma kabiliyeti yeni optik özelliklerin doğal malzeme özelliklerinin ötesine geçmemizi sağlayacak. Yaptığımız hologramlar, bu teknolojinin güçlü potansiyelini bir dizi uygulamada kullanılabileceğini gösteriyor.

 

Çalışmaya göre kompakt cihaz insan saçından 500 kat daha incelikte milyonlarca küçük silikon direklerden oluşuyor.

 

-Holografi Tanımlanması

 

Böyle bir hologram cihazının gerçek hayat uygulamaları bilimdeki muadillerinden çok uzak değil. Ayrıca boyutu nedeniyle bu cihaz kolayca taşınabilir. Bu diğer görüntüleme aygıtlarında kullanılan en yaygın bileşenlerin boyutunu ve ağırlığını önemli ölçüde azaltır. Bu ağır yükler daha yüksek tüketim görevleri için maliyeti kesebilir. Bunların yanı sıra hologramlar çeşitli hastalıkların tıbbi tedavisi ve gelişim tedavileri için de kullanılabilir.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here