Yapay Zekalı Kentler Geliyor!

0
Suni akıllı kentler geliyor
Suni akıllı kentler geliyor

Tehlikesiz kent teknolojilerine doğrultu veren Ekin Teknoloji faaliyet odağını genişlettiği Ekin Spotter ile akıllı kent idaresine yeni bir soluk getiriyor. Ekin Spotter bir kentin akıllı yönetimi için lüzum dinlenen; trafik yönetimi, çevresel tahliller ve kent himayeyi işlevleriyle çeşitlendirilebilir değişik modüllerini kullanarak akıllı kentlerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Şehirlerde ihlal ve kabahat oranlarının takibini hızlandıracak yeni mahsul, kayıp şahısların bulunmasına da destekçi olacak.

Trafik ve kent idaresinde dünyadaki büyümeler, arz ve temenniler istikametinde Türk mühendisler tarafından geliştirilen Ekin Spotter, akıllı kent idaresinde yeni bir dönem başlatacak. Modüler yapısıyla bir kentin ölçümlenebilir her bilgisini tek bir çatı altında toplama özelliğine sahip Ekin Spotter, ince ve estetik tasarımıyla kentlerin dokusuna geçim sağlayacak. Sahip olduğu teknolojilerle akıllı kent lüzumlarının tümüne cevap verebilecek Ekin Spotter, sokaklardan ara caddelere, metrodan AVM’lere, havalimanlarından kamu binalarına, stadyumlardan sınır kapılarına kadar insan yoğunluğunun bulunduğu her noktada kullanılabilecek.

Dünyanın ilk modüler yapıdaki akıllı kent sistemi unvanına sahip olan Ekin Spotter, 4K çözünürlüğündeki kamerası ile kırmızı ışık ihlali, sürat ihlali, plaka tespiti yapabildiği gibi, park yeri yönetimi alanında da kullanılabiliyor. akıllı kent ışıklandırması olarak da kullanılabilen mahsul, çevresinde hareket eden tüm unsurları 7 gün 24 saat kayıt altına alıp, trafik yoğunluk haritasının çıkarılmasında faal rol oynuyor. Muhtemel trafik kazalarında yüksek çözünürlüklü kamerası ile kaza tespit harekâtlarını saniyelere indiren Ekin Spotter, çevresel ölçümlemelerle kentlerin daha şuurlu idarenmesine ihtimal sağlayacak.

Kayıp ve şüphelileri  takibe alıyor!

2018071819481818185.jpg Kayıp ve şüphelileri takibe alıyor

Ekin Teknoloji’ nin geliştirdiği yüz tanıma modülünü de kapsayan mahsul, bulunduğu civarda kuşkulu bir birey surat taramasına takıldığında, otomatik olarak güvenlik güçlerini harekete geçiriyor. Böylece şüpheli veya zanlılar, yüz tanıma sistemi ile daha tez tespit edilebiliyor. Kayıt altına aldığı şahsın hangi yaş aralığında olduğunu varsayım edebilen surat tarife sistemi, kullanıldığı ülkelerde ehemmiyetli galibiyetlere imzaladı. Bakü Metrosu‘nda kullanılan surat tarife sistemi ile uzun zamandır aranan kayıp çocuklar ve emniyet teşkilatı tarafından aranan bireyler tespit edilirken, vagonlarda hakikatleşen hırsızlık vakaları da ortadan kalktı.

Yapay Zeka  ile geliştirilen Ekin Spotter, park, ortalama hız yönetimi, yanlış yol, yanlış şerit, nesne takibi, kaza, değişmez fren idrak etme fonskiyonlarının tamamını tek bir hakimiyet merkezinde topluyor. Mahsul ile karayollarında güvenlik tedbirlerinin geliştirilmesi; binlerce trafik kazalarının önlenmesi hedefleniyor.

Dünya nüfusunun yüzde 90’ı her gün hava kirliliğine maruz kalıyor. Yetkililerin bu problemin ciddiyetinin farkına varmaya başlamasıyla beraber, bu meseleyi çözebilecek ve dengeli olarak hava niteliğini ölçümleyerek takip edebilecek sınırlı sayıda  teknoloji bulunuyor. Bununla beraber 2050 senesine kadar dünya nüfusunun yüzde 66’sının metropollere göç etmesi öngörülüyor. Bu da var olan hava kirliliği ve trafik sıkışıklığının yoğunlaşarak çoğalacağı anlamına geliyor. Ekin Spotter’ın kentlerin serinkanlılarına daha nitelikli bir kanunum sunması amaçlanarak geliştirilen çevresel inceleme işlevleriyle, kent idareleri çevresel meselelerin çözümü için lüzum dinledikleri bilgiye basitçe erişebilecek. Karbon salınımı, sıcaklık ve nem ölçümlemesi yapabilen Ekin Spotter, kentlerin ve yurttaşların çevresel farkındalıklarının çoğalmasında katkıda bulunacak.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here