Yapay Zeka Tehlikeli Mi?

1
33

İnsanlar tarafından yaratılan makineler dünyayı ele geçiriyor ve kendilerini yaratan insanları acımasızca öldürüyor…  Matrix’ten tutun da Terminatör’e kadar tüm cyberpunk, science-fiction temalı filmlerinin ana konusu budur. Yapay zeka 1960’lı yıllardan beri insanların kafasını karıştıran, sayfalarca senaryolar yazdıran  bir konudur. Gelin bu konuya hep beraber tekrardan  konuşalım.

Yapay Zeka Nedir?

İnsanoğlunun ürettiği, ortaya çıkarttığı tüm icatlar ve keşifler emeği azaltarak kaliteli yaşam umudu için yapılmıştır. Yapay Zeka da bu umudun oluşması için ortaya çıkan bir kavramdır. İkinci Cihan harbi sırasında  bilgisayar makineler konusunda  yapılan çalışmalar  yapay zeka konusunda öncül çalışmalardır. İlk yapay zeka terimi 1956 yılında Dartmouth College’de yapılan bir konferansta kullanıldı. Yıllar içinde gelişen yapay zeka sözlük anlamıyla bir bilgisayarın yada bilgisayar  kontrolüyle çalışan robotun zeka sahibi canlıların yaptıklarının aynısını yapmasıdır. Teknoloji  ve bilim odakları yıllar içinde robot teknolojisini geliştirdirdiler. Günümüzde ise Tesla, Facebook, Google gibi  markalar bu konuyla ilgilenip  yapay zekanın günlük hayatımıza dahil olması için çalışıyorlar.

Facebook’ta Olan İlginç Bir Olay

Facebook bu sene  pazarlama alanında insanlarla iletişim kursun diye iki chat-bot geliştirdi. İki robot insanlarla iletişim kuracağına kendi aralarında sözlü bir iletişim kurdular. Dışardan bakılınca biz insanlar tarafından bakıldığında anlamsız gelen ifadelerle  konuşan robotlar, mühendisleri tarafından kapatılarak durdurdular.Bu olay robotların birbirleri arasında iletişim kurup bizim anlamadığımız bir anlam dünyası yarattıklarına dair bir delildir.

Mark, Musk ve bir soru; Yapay Zeka Tehlikeli mi?

Geçen yaz teknoloji dünyasının  iki zirvesi yapay zeka konusunda birbirine girdi. Elon Musk ve Mark Zuckerberg  yapay zekanın tehlikeli olup olmadığı konusunda tartıştılar. Musk’a göre yapay zeka ve robotlar bizden daha hızlı bir gelişim süreci geçirdiği için tüm  gezegeni ele geçirecek. Hatta bu fikrinden ötürü insanın elektronik zeka  donanıp yapay zekaya karşı koyması konulu bir  şirket kurdu (Neuralink). Ringin diğer köşesinde bulunan Zuckerberg ise bunu paranoya olarak görüyor.Ona göre  yapay zeka ve robotlar ilerleyen dünyada bize yararlı olacaklar, onların bize zarar vereceği fikri sadece paranoyadan ibaret oldu. Kendi deyimiyle ‘’İnsanlar  kendi kıyametlerini hazırlamaya çalışıyorlar.’’ Elon Musk  Zuckerberg’in bu konudaki bilgilerinin kıt olduğunu iddia etti.

İnsan Yapay Zeka’dan Neden Korkar?

Açıkcası bu konuda konuşması  gereken uzman ben değilim.Ama bu soruya bir cevabım var;İnsan   kendi evrimi içinde birçok canlıyı yok etmiştir. Kendi yapılarını ve sistemini inşa etmek için doğayı değiştirmiş kendisine uydurmuştur. Kendi ellerinden kurtulmuş zeka ve yetenek bakımından daha yüksek bir türün onu aynısının kendisinin başka canlılara yaptığı gibi yok etmesinden korkuyor.Yani insan maruz bıraktığı yok edilme  denkleminde maruz kalma  tarafına geçmekten korkuyor. Yapay Zeka’nın Dünya’yı ele geçirip geçirmeyeceğini zaman gösterecek,emin olduğumuz tek şey Dünya’nın geri dönmemek üzere değiştiğidir…

Nazmi Berat Şendil
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here