Yapay Zeka Ne Kadar Tehlikeli Olduğunu Gösterdi !

0
17

    Geçtiğimiz aylarda Facebook yapay zeka üzerine yoğunlaştı.Sonucunda 2 adet yapay zeka robotu Facebook’ta kendini göstermeye başlamıştı.

    Dünya genelinde teknolojik donanımların artmasıyla birlikte yapay zekanın olanaklarıda kullanılmak isteniyor.Bununla birlikte yapacağı işlemler belirsiz olan yapay zekalar, ne kadar zararlı bir hal alabileceklerini gösterdi.

    Ağustos ayında Facebook araştırmacıları 2 ayrı yapay zeka tasarladı; Alice ve Bob.Projenin amacı yapay zekanın sosyal medyada boy gösterip insanların alışverişlerine, iletişimlerine, müzakerelerine uyum sağlaması planlanan bir sohbet robotuydu.

    Temelde İngilizce dilini kullanarak sohbet eden programlar oluşturuldu.Ancak kısa bir süre sonra sosyal medya bu iki robotu karşı karşıya getirince,kendi öğrendikleri tuhaf dil ile konuşmaya başladılar.Bunun üzerine mühendisler panikle fişi çektiler !

 

    İki robotun, kitap, top, şapka gibi malzemeleri satmayı öğrenmesi ve bu malzemelere değer biçmeyi öğrenmesi gerekiyordu.Fakat Facebook’ un araştırmacıları İngilizce dilinde takas yapmak için bir karşılık atamadığından, robotların geliştirdiği bu dil çözülemedi.

    Facebook araştırmacısı Dhruv Batra, Fast Co‘ya şöyle söylüyor: ”İngilizce diline bağlanan bir karşılık yoktu. Temsilciler, anlaşılabilir dilden saparak, kendileri için kodlu kelimeler icat edeceklerdi.”

    Elon Musk ile Mark Zuckerberg arasında tartışma konusu haline gelen ve internette tarafları takip edenlerin pür dikkat kesildiği yapay zeka konusunda Zuckerberg endişe edilecek bir şey olmadığı yönünde bilgilerle “bu olaydan neden çekindiklerine anlam veremediğini” belirtmişti.

    Elon Musk ise Twitter’da, Mark’ın görüşüne cevaben verdiği yanıtta “Mark ile konuştum, konu hakkındaki bilgisi sınırlı” diyerek tüm dikkatleri bu konu üzerine çekmişti. Musk’ın haklılığını ise ilginç bir şekilde Facebook’un yapay zekası ortaya koydu.

    Buradaki açık olan tehdit şöyle: Robotlar kendi aralarında iletişim kurduklarında bunu bizim anladığımız şekilde değilde, kendi tasarladıkları dil ile sohbet ediyorlar.Bu hem etkileyici hem de bir o kadar korkutucu !

Kutluhan Bölükbaşı
İletişim

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here