Yapay Sinaps

0
24

Bir Araştırmacı Ekibi: “Özerk Öğrenebilen Yapay Sinaps Oluşturduk.”

Yapay zeka (AI) gelişmeleri ve gelişmeleri büyük oranda insan beyninin işleyişini taklit eden teknolojilerden kaynaklanmaktadır. Bilgi teknolojisi dünyasında, bu AI sistemleri sinir ağları olarak adlandırılır. Bunlar, diğer şeylerin yanında, beynin konuşmayı ve resimleri nasıl algıladıklarını taklit edebilecek şekilde eğitilebilen algoritmaları içerir. Bununla birlikte, Yapay Sinir Ağı çalıştırmak çok zaman ve enerji tüketir.

Şimdi, Thales’deki Ulusal Bilimsel Araştırmalar Merkezi (CNRS), Paris-Sud’daki Bordeaux Üniversitesi ve Evry araştırmacılar doğrudan bir çip üzerinde bir memristor adı verilen yapay bir sinaps geliştirdiler. Öğrenmek için daha az zaman ve enerjiye ihtiyaç duyan akıllı sistemler için yol açar ve özerk öğrenebilir.

 

İnsan beyninde, sinapslar nöronlar arasındaki bağlantı olarak çalışırlar. Bağlantılar takviye edilir ve öğrenme daha da geliştirilir, bu sinapslar daha fazla teşvik edilir. Memristor da benzer bir şekilde çalışır. İki elektrot arasında kalan ince bir ferroelektrik katman (spontan polarize edilebilir) oluşur. Gerilim darbeleri kullanarak, direnci biyolojik nöronlar gibi ayarlanabilir. Direnç düşük olduğunda sinaptik bağlantı kuvvetlidir ve tersi de geçerlidir. Memristorun öğrenme kapasitesi bu ayarlanabilir dirence dayalıdır.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here