Yanık Nasıl Tedavi Edilir ?

0

YANIK NEDİR ?

Vücutta herhangi bir yerin ısıya, ateşe maruz kalarak zarar görmesi durumu olarak tanımlanmaktadır. Kimyasal ve fiziksel yanıklar olarak ikiye ayrılmaktadır. Fiziksel yanıklar; elektrik yanıkları, haşlanma, sürtünme sonucu oluşan yanıklar olarak sınıflandırılmaktadır. Yanık durumuna, deri üzerinde oluşturduğu hasara göre derecelendirilmektedir. Yanık ne kadar derinse iyileşme süresi uzamaktadır. Tedavi de ilaçların yanı sıra ameliyat da edilmektedir. Bu yanık dereceleri şu şekildedir;

 

1.Derece Yanıklar

Deride fazla hasara sebebiyet vermeyen, sadece hafif kızarıklıktan oluşan, çabuk iyileşme sürecine sahip bir yanık türüdür. Örneğin; Güneş yanığı

 

2.Derece yanıklar

 Ciltte su toplanmasına neden olan yanık türüdür.

 

3.Derece Yanıklar

 Yanığın sinirlere ve kaslara zarar vermesi durumunda ortaya çıkan yanık türüdür.

 

4.Derece Yanıklar

 Artık en derin yanık türü olarak adlandırılmaktadır. Kemiğe kadar inrn yanık vücutta siyaha dönük kömürleşmiş bir renk ortaya çıkarmaktadır.

HANGİ TÜR YANIKLAR EVDE TEDAVİ EDİLMELİDİR?

Hafif şekilde oluşan yanıklar örneğin; elin ütüyle teması sonucu yanması vs. gibi durumlarda soğuk su uygulamasından sonra sürülen yanık kremleri yanığın tedavisini sağlamaktadır.

HANGİ TÜR YANIKLARDA HASTANEYE GİDİLMELİDİR?

%15 derecenin üzerinde ki yanıklar da mutlaka doktora başvurulmalıdır. Elektrik yanıkları, özel bölge yanıkları gibi yanık türlerinde yanan bölgenin özelliğini kaybetmemesi için tedaviyi hemen gerçekleştirmek esas alınmaktadır.

YANIK DURUMLARINDA YAPILMAMASI GEREKENLER NELERDİR?

Yanıklar üzerine diş macunu, patates, yoğurt,süt gibi maddeler sürülmemelidir. Bu maddeler yanık durumunu daha da kötüleştirebilmektedir.

YANIK DURUMUNDA NELEREDE DİKKAT EDİLMELİDİR ?

• Yanığa dokunmadan önce yanığın mikrop kapmaması için eller yıkanmalıdır.

• Yanık su toplamış ise patlatılmamalıdır.

• Eğer kişinin kıyafeti yanık olan bölgeye yapışmamış ise çıkartılabilir.

• Yanıklar kaşınmamalıdır.

• İyileşmekte olan yanık bölgesi sıcak ve soğuk temaslardan korunmalıdır.

• Sigara doku birleşmesini yavaşlatacağındam sigara içilmemelidir.

 

YANIKTA ENFELSİYON FARKEDİLDİĞİN DE DOKTORA BAŞVURULMALIDIR:

• Tedavi süreci boyunca yanığa dikkat edilmelidir. Herhangi bir ateş, kızarıklık ve şişlik durumu yanığın iltihaplandığını göstermektedir.

• Yanık etrafında oluşan kızarıklık durumunda doktora başvurulmalıdır.

• Yanık ne kadar derinse iz kalma olasılığı da o kadar yüksektir. Uygun ilaçlar için doktora başvurulmalıdır.

• Yanığın derecesi ne olursa olsun doktora başvurulmalıdır.

VÜCUT DA YANMASI TEHLİKELİ OLAN BÖLGELER:

Yüz ve genital bölge yanıkları diğer yanık türlerine göre daha ağrılı ve uzun bir süreçten geçmektedir. Yanan bölgeden ne kadar su kaybedilerse vücut da o kadar zarar görmektedir. Yüz, genital bölge, ağız gibi bölgelerde gerçekleşen yanıklarda yanan bölge küçük, yanma yüzdesi de %1 bile olsa hastanede tedavisi yapılıp daha sonra takip edilmelidir.  Bu tür yanıkların sonucu ölümle bile bitebilmektedir.

 

YANIK TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Doktor, yanığın derecesine ve durumuna göre tedavi şekli belirlemektedir.  1.derece yanıklarda ayaktan tedavi yapılarak ağrıyı kesen merhemler kullanılmaktadır. 2. Ve 3. Derce yanıklarda ise yanığın derinliğine göre ilaçlar verilip açık veya kapalı pansumanlar yapılmaktadır. Eğer yanık çok derin ve sinirlere zarar vermiş ise ameliyat edilebilmektedir. Özel durum yanıklarında ise yanan bölgeye diğer bölgelerden alınan deriler ile yanan bölge yama yapılır. Yanık durumlarında erken teşhis sonucu tedaviye başlamak çok önemlidir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here