Yalnızlıklarımızdan Kurtulabilir miyiz?

0

Yalnızlık hepimizin bir müddet büründüğü ruh halidir. Bazılarımız bunun içinden çıkamaz bazılarımız kolay atlatır. Peki bu ruh hali hangi durumlarda çıkar? Gerçekten kimsemiz olmadığında mı? Yoksa etrafımızda birçok insan varken mi? Evet ikisi de olabiliyor. 

İnsanın çevreyle yaşadığı yalnızlık değil de kendi içinde yaşadığı yalnızlık; Bir çok arkadaşı varken ya da yanında insanlar varken bulunduğu çevreden izole olmuşluk. Kendini anlaşılmaz sanarak kimsenin tam anlamıyla kendisini tanıyamadığını düşünmek.

Bir başka yalnızlıkta hayatında olmasını istediği kişilerin olmaması, aşırı derecede bağlanmaktan kaynaklanan özlemle yoğunlaşan en zor yalnızlık.

Peki bizler bu yalnızlık hissinin üstesinden gelebilir miyiz?

Araştırmacılar Tanrı inancının terapi etkisi yaptığını kanıtlamışlardır. Yalnızlık hissini bir yaratıcıya inanarak ona sığınarak atlatıldığı görülmüştür. Çünkü kötü hissedildiğinde birine her şeyi anlatma ihtiyacı olduğunda İlahi bir güçle konuşmak her zaman iyi gelir.

Nihai endişeyi nihai kaygıyı ancak sonsuzluğu olmayan bir varlık doyurabilir. 

Çözümü olmayan, geri getiremeyeceğimiz kişilere duyulan özlemlerimizi bu şekilde atlatmak daha mantıklı geliyor.

Kısa süreliğine yaşadığımız yalnızlıklarda şanslı olabiliyoruz bir mutsuzluk sonucu, depresif bir halimizde  gelip geçici olabiliyor.

İnsanların içinde yalnız hissetmekse anlattığım yalnızlıklar arasında biraz şımarık bir yalnızlık gibi gözüküyor. Kendimizi insanlara anlatmak mecburiyetinde değiliz ya da herkesin bizi anlaması gerekmez bu konuda biraz daha rahat davranabilirsek bu yalnızlığında üstesinden gelebiliriz.

Çünkü insanoğlu öyle bir güce sahip ki alışamadığı hiçbir şey olmuyor sadece biraz sabır.

Yalnızlık Hakkında Söylenen Sözler 

“Yalnızlık adam olmayanların vereceği saygıdan, sevgiden yeğdir.”                     -Mevlana

“Değeri bilmeden yalnızlığından kurtulmak istiyorsan; kurtulsan da yalnızsın.”               -Aziz Nesrin

“Yanımda kimse olmadığından değil yalnızlığım, yalnız olduğumu söyleyebileceğim kimse olmadığı için yalnızım ben.”         -Ahmet Altan

“Yalnızlık tek kelime, söylenişi ne kadar kolay. Halbuki yaşanması o kadar zordur ki.”    -Goethe

“Yalnızlık paylaşılmaz, paylaşılsa yalnızlık olmaz.”        -Özdemir Asaf


Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here