Yalın Kimdir?

0

İstanbul Florya’da, mart ayının 30’unda dünyaya gelen Yalın 1980 yılında doğmuştur. Tam adı Hüseyin Yalın olan sanatçı Kâmil ve Figen Yalın çiftinin tek çocuğudur. Aslen Samsunlulardır. Sigortacılık yapan babasının ona gitarıyla Enrico Macias şarkıları çalmasıyla müziğe olan ilgisi başlamıştır.

Boyu 1,67 santimetre olan Yalın, ela gözlüdür ve kahverengi saçlıdır. Sanatçının burcuysa bir ateş elementi burcu olan Koç’tur.

İlk öğrenimini Ataköy ilköğretim Okulu’nda tamamladıktan sonra liseyi Saint Michel Fransız Lisesi’nde okumuştur. Lise yıllarında Yurdaer Doğulu ve Doğan Canku Müzik Okulları’nda gitar dersleri almış ve ilk bestelerini yapmaya başlayarak şarkılar söylemiştir.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde okurken besteler yapmaya başlamıştır. Yaptığı bestelerle 2004 yılında “Ellerine Sağlık” adlı ilk albümünü, “Zalim” adlı çıkış şarkısıyla çıkarmıştır. Ardından da turneye çıkarak 40’a yakın konser vermiş ve sevenleriyle buluşmuştur.

Yalın’ın Zalim adlı bu parçasını, Arnavut bir şarkıcı olan Rovena Stefa, “Zemer” ismiyle; Bulgar bir şarkıcı olan “Toni Storaro” ise Greshnica ismiyle yorumlamışlardır. Şarkı ayrıca Yunanca, Rusça, Arapça ve Sırpça gibi pek çok farklı dile de çevrilmiştir.

https://www.youtube.com/watch?v=cWt6U9Q3CtA

 

Sanatçı, dünyaya açılmasının ilk adımlarını 2005 yılı başlarında, Universal Music prodüktörlerinden Martin Kierszenbaum “Ellerine Sağlık” albümünde yer alan “Değmez” adlı şarkı için onun ile bağlantıya geçmesi sayesinde atmıştır.

2006 yılı başlarında Japonya’nın R&B (Rhytm and Blues – caz ve rap) kraliçesi olarak anılan A.I adlı sanatçının “What’s goin on A.I” adlı albümünde Yalın ve Grammy ödüllü Shaggy katılımı ile “Famous” adlı yeni bir şarkı yapılmıştır. Albüm Japonya, Londra ve Los Angeles’da 14 ay süren bir çalışmayla kaydedilmiştir. A.I ile Martin Kierszenbaum tarafından İngilizce sözler yazılan Famous’un Yalın’a ait kısımlarının Türkçe kayıtlarıysa Londra’da yapılmıştır.

Dünya müzik piyasasında ümit vaat eden Japon bir sanatçının, sözü ve bestesi Yalın’a ait olan bir şarkıyı melodiye sadık ve Türkçe nakaratla beraber seslendirmesi hem Yalın hem de Türk Pop Müziği açısından önemli bir gelişme olarak değerlendirilmiştir.

Çıkış parçası “Küçücüğüm” olan ikinci albümü “Bir Bakmışsın”, 2005 yılının Nisan ayında piyasaya sürülmüştür. Yalın başarısını bu albümünde de oldukça iyi bir şekilde sürdürmüştür. “Küçücüğüm” 2005 yılında POPSAV (Popüler müzik Sanat Vakfı) tarafınca yılın şarkısı ödülüne layık görülmüştür. Albüm, 2006 yılının en çok satanları arasına girerek MÜYAP (Milli Üretim Yatırıcıları Formu) tarafından başarısını belgelettirmiş olup Altın Plak ödülü almıştır.

Daha klip yayınlanmadan 110 bin adet satılan, albüm kapağı birçok Hollywood filmi afişi hazırlamış olan Türk grafik sanatçı Emrah Yücel tarafından hazırlanmış olan Yalın’ın üçüncü albümü “Her Şey Sensin” Mart 2007’de piyasaya sürülmüştür. Dünya çapında önemli bir gitarist olan Tim Pierce, Beatles efsanesi Ringostarr’ın bas gitaristi Matt Bissonette, Hossam Ramzy ve pek çok öneli müzisyen bu albüm için bir araya gelmiştir.

2009 yılında Ömer Faruk Sorak yönetmenliğinde, tek planda ve montajsız bir şekilde Yalın’ın “Ben Bugün” adlı albümündeki “Ah Be Kardeşim” şarkısına klip çekilmiştir. Klip için Yedikule ve Yedikule zindanları çevresindeki altı sokak doğal set olarak kullanılmış olup klip çekimi 720 dakikalık bir çalışma sonunda gerçekleştirilmiştir. Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde En iyi klip ödülüne layık görülmüştür.

2011 yılında, yine Ömer Faruk Sorak yönetmenliğinde klipi çekilen “Anlat Güzel Mi Oralar” adlı parçasını piyasaya sürmüştür.

Sanatçı, başka şarkıcılara da bestelerinden vermiştir. Örneğin; Gülben Ergen – Aşksın Sen, Serdar Ortaç- Sakın Arama, Bengü – Özetle Ben Aşığım, Ayşe Özyılmazel – İki Sakin ve Sıla – Ne Dersem İnanırsın”, “Dön Demeyi Unuttum” şarkılarının besteleri de Yalın’a aittir.

Vestel’in ankastre serisi için çekilen reklam filminde de rol almıştır.

Hürriyet gazetesi tarafından başlatılan “Aile İçi Şiddete Son” kampanyası için düzenlenen konserde Kenan Doğulu ile beraber, sözleri Aysel Gürel ‘e, bestesi ise Onno Tunç’a ait olan “Ünzile” adlı parçayı seslendirmişlerdir.

 

Albümleri:

 

2004 – Ellerine Sağlık

2005 – Bir Bakmışsın

2007 – Her Şey Sensin

2009 – Ben Bugün

2011 – Anlat Güzel Mi Oralar

2012 – Sen En Güzelsin

2013 – Keyfi Yolunda Aşkı Sonunda

2014 – Yeniden

2014 – Aşk Diye

2015 – Bir Bahar Akşam

2016 – Bayıla Bayıla

 

Ödülleri:

2004 – En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçı
2005 – Altın Albüm (Ellerine Sağlık)
2005 – Yılın Şarkısı (Küçücüğüm)
2006 – Altın Albüm (Bir Bakmışsın)
2008 – En İyi Pop Erkek Sanatçı
2008 – En İyi Pop Albüm (Her şey Sensin)
2008 – Altın Albüm (Her şey Sensin)
2010 – Yılın En İyi Türk Pop Müziği Erkek Solisti
2010 – En İyi Albüm (Ben Bugün)

 

 

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here