Yağmura Kızar Mı İnsan?

0
13

Eyvallah nedir bilsek, kızgınlık nedir unutacağız…

Bir davete giderken talihsiz bir şey yaşasan. Bembeyaz gömleğinin üzerine kuş pisledi diyelim. Ne yaparsın? Kuşa bağırıp çağırır mısın? Hayır. Peki, aynı pisliği bir insan atsaydı üzerine, muhtemelen uzardı konu. Sıkıntı çıkardı.

Biri yoldan geçerken seni ıslatsa sorun olur ama yağmura yakalanıp sırılsıklam olsan, oturup da yağmura sinirlenip, bağırıp çağırmazsın.

Bir bahar akşamı, karıncaların su içeceği bir deniz sakinliğinde kayıkla denize açılmışsın ve hafif kestiriyorsun kayıkta. Sonra birden ‘tak’ diye bir ses geliyor. Saliselik bir anda gözünün önünden senaryolar geçer. Biri geldi koca denizde kayığıyla bana çarptı ya da birisi bir şey fırlattı vs. Sinirli şekilde kalkarsın ayağa ve gördüğün şey denizin kıyıdan söküp getirdiği kocaman bir ağaç gövdesi. Sinirin devam eder mi? Hayır! Anında geçer; çünkü kızacak kimse yoktur. Gayet tabii bir olay gerçekleşmiştir.

İnsan, yani olması gerektiği gibi bir insan başına gelen hiçbir olayda sinirlenmemelidir. Böyle biri koca, duru, sakin bir okyanus gibir. Olayların içinde kızacak bir insan görmez. Onun için her şey Hak’tandır; dolayısıyla ortada kızacak kimse yoktur. Her şeye eyvallah der, geçer.

Başımıza gelen her şeyi eyvallah kalkanıyla karşılaşmamız duasıyla…

 

Hikmet Anıl Öztekin – Eyvallah

Kitap Yorumu; 

Hikmet Anıl Öztekin’in Eyvallah kitabı fesleğen kokuyor. Neden fesleğen kokuyor derseniz ise, kitabı okurken anlıyorsunuz neden fesleğen koktuğunu. Ayrıca kitabın kapak tasarımı çok iyi ve çok güzel. Sade ve akıcı dili kullanmış Hikmet Anıl Öztekin. Denememi yoksa bir şiir kitabımı okuduğunuzu bilemiyorsunuz. Yazarın hemen hemen her sayfaya sığdırdığı eyvallah kelimesi bile rahatsız etmiyor. Beni etmedi açıkcası. İnsana bilgi veren, örnekleriyle ve  hikayeleriyle… 

Pınar
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here