Yabancı Aksan Sendromu

1
37

Yabancı Aksan Sendromu: Dünya’nın En İlginç Hastalığı’na Yakalanan İnsanlar Nasıl Yeni Bir Aksanla Konuşmaya Başlar ?

Ertesi güne hiç bilmediğin bir dili konuşarak başlamak; hayal ve imkansız gibi görünse de bakalım bu sendrom ne şekilde görülüyor ve ne oluyor da farklı bir aksanla uyanıyorsun?

Bu nadir vaka ilk defa 1907 yılı olmasıyla beraber, 1941-2009 yılları arasında toplam 62 kişide görülmüştür.

Sendrom, beyinde konuşma sırasında kullandığımız kasları yöneten bölgenin hasar alması sonucunda ana dilin başka bir aksan ile konuşulması durumudur.

Sesler; dudak, dil, çene ve ses telleri yardımıyla ortaya çıkar. Meydana gelen bir hasar sonucunda ise bu ayarlar bozulur ve olduğundan farklı çıkmaya başlar.

Bir hayal edin, sevdiğiniz insanla beraber uyandınız ve farklı bir aksanla konuşmaya başladı. Taklit yapmış olacağını düşünüp şakaya vurursunuz değil mi ? İlk başta kimin aklına gelir ki böyle bir hastalığa yakalanacağı?

Beynin hasar görmesi sonucunda meydana gelen bu hastalığın, migren krizi, beyin travması ve koma gibi tetikleyicileri bulunmaktadır. Beyinde bir kıvılcım oluşur ve kendine geldiğinde insan mesela Alman aksanıyla Türkçe konuşmaya başlamaktadır.

Detaylı Olarak İncelemek Gerekirse;

Aksanda Ünlü Harf Sorunu

Bu sendroma yakalanan insanlar üzerinde yapılan çalışmalar, kişilerin çoğunlukla bir başka yabancı dili öğrenme sırasında ünlü harfleri çıkarmada sorun yaşadıklarını gösteriyor.

Her dilin farklı bir alfabesi olduğundan, aksan konusunda insan telaffuzda sıkıntı yaşayabilir.

Aslında Aksana Hakim Olamama

Beynin hasar alması sonucunda çıkarılan sesler, bireyin var olan bir aksanı konuştuğu düşünülüyor, tamamıyla dile hakim olamasa da benzerlikler dikkat çekmektedir.
Aslında olan ise, bizim o durumu kabullenip kişinin yanlış da doğru da olsa o dili konuştuğunu düşünüp, o aksana hakim olamadığımızdan eksikleri fark edemiyor ve doğruluğuna odaklanıyoruz. Uzmanlar yabancı dil sendromu geçiren kişilerin birden fazla aksana sahip olduğunu söylemektedir.

Tarihte Görülen Örneklerine Bakalım

Güne Yabancı Aksanla Uyanmak

⭕1941’de Norveçli bir kadının başına şarapnel isabet etmesinin üzerinden biraz zaman geçer ve kadının Alman aksanıyla konuştuğu gözlemlenir. İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanya’sı tarafından işgal edilen Norveç’te bu aksan ile konuşmak pek hoşgörülü karşılanmamış ve kadın aforoz edilmiştir.

⭕2016 yılında 16 yaşında olan Reuben Nsemoh futbol maçında kafasına bir darbe alır ve bunun sonrasında kusursuz bir İspanyolca konuşulduğu görülür.

⭕Avustralya’da bir otobüs şoförü trafik kazası geçirir ve çenesiyle omurgası kırılır. Ertesi güne gözlerini açtığında ise Fransız aksanı ile İngilizce
konuşmaya başladığı gözlemlenmiştir.

⭕2016’da Teksaslı bir kadının geçirdiği çene operasyonu sonucunda İngiliz aksanı ile İngilizce konuşamaya başlamıştır.

⭕2017 yılında ülkemizde görülülen bir vakaya göre, 27 yaşındaki Hatice Tatlıer bir kaza geçiriyor ve 10 gün boyunca yoğun bakımda kalıyor. Bir süre konuşma sorunu yaşamış, sonrasında ise Rusça konuştuğu düşünülmüştür.

Yapılan tespitlere göre bu aslında yabancı dil değil, aksan değişikliğiydi. Kendiliğinden düzelme ihtimaline sahip bu sendrom herhangi bir tedavi yöntemine sahip değil.

Peki tüm bunlar aslında söylendiği gibi mi ? Yani insan bir travma yaşıyor ve hiçbir bilgisi olmadan yeni güne farklı bir dil\aksan ile konuşmaya başlıyor?

Aslında başlık vurgusu doğru bir şekilde verilmiyor. Bu travmaları geçiren insanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre, insanların konuşmaya başladıkları yeni aksan daha önceden öğrenmeye başladıkları dile
işaret ediyor. Tabikii hiç kimse sıfırdan başlayarak bu yeni dili konuşmaya başlamamıştır, aksine daha önceden sahip oldukları dil birikimlerinin de aracılığıyla var olan bir bilgiyi travma sonucu ortaya çıkarmışlardır.

Özetle;

Haber başlıklarında görüldüğü gibi mucizevi bir durum olmayan yabancı aksan sendromu sonucunda, farklı bir dilin aksanına tamamıyla hakim olunmuyor.
Konuşma esnasında gerekli organların doğru veya istenildiği şekilde kullanılamamasıyla oluşuyor; bu durum da farklı seslerin telaffuz edilebilmesine olanak sağlıyor.

You may also like

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here