Winston Churchill ( 1874 – 1965 )

0

30 Kasım 1874 doğumlu Winston Churchill,Devlet adamı,Yazar,Ressam,Gazeteci,Asker ve Tarihçi ünvanlarıyla tarihte yerini almıştır.I. ve II. Dünya savaşlarında aktif rol oynama şansı bulmuştur.Başarı ve başarısızlık örnekleri ile Winston Churchill hayatını inceleyelim…

Babası Muhafazakar parti liderlerinden Sir (Lord) Randolph Churchill’dir.Winston,İngiliz soylularına özel bir eğitim görmüştür.13 yaşında başladığı Harrow kolejini 1895 yılında bitirmiş ve süvari subayı olmuştur.Daha sonra Kraliyet Askeri kolejini bitirmiştir.Günümüzde bu kolej,akademi olarak anılmaktadır.

Orduda bulunduğu sürece İngiliz sömürgesinde bulunan ülkelerin bağımsızlık hareketlerini bastırmasında etkin görev almıştır.Hindistan,Mısır ve Sudan’da çarpışmış ve hizmetlerinden dolayı madalyalarla ödüllendirilmiştir.Diğer yandan katıldığı muharebelerde savaş muhabirliği yapmıştır.Çalıştığı gazeteler de makaleler hazırlamış ve bu makaleler ile birlikte Londra’da tanınmaya başlanmıştır.1898’de The Story of Malakaland Field Force ( Malakaland Sahra Gücünün Öyküsü ) adlı kitabı yayımlamıştır.Ancak kitabında ordunun sömürge sisteminde bulunan aksaklıklardan bahsedince ordu kesimi tarafından sert bir dille eleştirilmiştir.

1898 yılında Mısır’a atanan Churchill,İngiliz sömürgeciliğinin karşısında bulunan bir grup derviş ile girdiği savaşı kazanmıştır.Bu görevden ayrıldıktan sonra Mısır ve Sudan’daki sistemin aksaklıklarını yazmaya devam eden Churchill tepkilerin tamamını üstüne çekmiştir.Artık ordu içerisinde kendine yer olmadığını düşünen Churchill, 1899 yılında istifa ederek ordudan ayrılmıştır.

Ordudan ayrılan Churchill, yazı hayatına devam etmek istemiştir.Morning Post gazetesinde savaş muhabirliği olarak görev almıştır.Güney Afrika’da savaş muhabirliği yaptığı sırada Boerler’in eline esir düşmüştür.Buradan kaçma girişimlerinde başarılı olmuştur.Kaçtıktan sonra İngiltere’ye dönen Churchill,Muhafazakar Parti’ye girmiş ve milletvekili seçilmiştir.Kurulan hükümette kendisine Sömürgeler Müsteşarlığını görevini vermiştir.3 yıl bu görevi ifşa eden Churchill, bir sonraki hükumetler de sırasıyla Ticaret,İç işleri ve Donanma bakanlıkları görevini üstlenmiştir.

1911 yılında Almanya’nın Fransa etkisi altında bulunan Agadir limanına gemi göndermesiyle 1.Dünya savaşını önceden sezen Churchill, bir çok reforma imza atmıştır.Deniz donanmasını olası savaşa hazır hale getirmiştir.Kömürle işleyen gemileri,benzinle işleyen gemilere dönüştürmüştür.18 yeni tanker yaptırmış olup deniz altı ve uçak filolarını kurmuştur.

1914’de 1.Dünya Savaşı çıktığında İngiliz donanması alınan önlemlerle mükemmel durumdaydı fakat ordu hala zayıftı.Kasım 1914’de Osmanlı İmparatorluğunun İngiltere’ye savaş açması üzerine,Churchill Çanakkale projesini hazırlamaya çalıştı.Çanakkale projesine göre Boğazlar geçilecek ve müttefik Rusya’ya el uzatılacaktı.Böylece bu ülkelere asker göndermek kolay hale gelecek ve İngiltere’ye tahıl gelecekti.Ayrıca İstanbul’un düşmesi Osmanlı İmparatorluğunu erken mahlup edecekti ve savaşta ciddi bir kazanım sağlanacaktı.19 Şubat 2015’de İngiliz ve Fransız donanmalarının Çanakkale’ye top atışları ile başlayan savaş aylar boyunca sürdü.Nisan ve Mayıs aylarında İngiliz,Yeni Zelenda ve Avusturya birlikleri karaya çıkmıştır.Osmanlı İmparatorluğu tarafından büyük bir bozguna uğratılan birlikler dağılmıştır.Churcill’in bu başarısızlığı Aralık 1915’de istifayı’da beraberinde getirmiştir.1916’da tekrar başbakan olan David Lloyd George,Churcill’i levazım bakanı olarak görevine başlatmıştır.Bu ara tekrar yazarlığa dönen Churchill,Alman Nazi’sinin sürekli bir tehdit olduğunu anlatmaya çalıştı.1924’de tekrar Muhafazakar kesiminden parlementoya girmiş ve bir süre sonra Maliye bakanı olmuştur.1929’da kabine düşünce Avam kamarasında milletvekili olarak kalmıştır.

Çanakkale’de fazla zorlanmayacağını düşünen Churchill,büyük bir bozguna uğramıştır.Bazı sözlerine dikkat etmek gerekmektedir.Verdiği bir kaç demette Osmanlı İmparatorluğundan şu şekilde bahsetmektedir.

“Türkiye Batı’nın emrinde ve hizmetinde olarak Batı’nın tayin ettiği gücü aşmamalı. Zayıflayınca desteklenmeli. Varsayalım gücü aşırı artarsa Orta Doğu’da, Balkanlar’da ve de Kafkasya’da Osmanlının boşluğunu doldurmaya asla müsaade etmemelidir. Türkiye’nin aşırı güçlenmesini önlemek için her çareye başvurulmalıdır. Bu işte Batı sahnede yer almamalıdır. Milli ve manevi değerlerden koparılarak Batı kültür potasında eriyen aydınlar, etnik ve mezhep kışkırtmaları, ideolojik ve iktidar kavgaları ile aşırı güç çökertilmelidir. Hatta iç savaş ya da komşularıyla savaşa bile gidilsin. Yeter ki Türkiye Batı’ya hiçbir konuda rakip olamasın…”

Mustafa Kemal Atatürk hakkındaki düşünceleri verdiği demeçte şöyle anlatılmaktadır.

1938’de Churchill Atatürk için “Askeri başarıların ışığını saçan tek diktatör” ve “Savaşta Türkiye’yi kurtaran, savaştan sonra da Türk Ulusu’nu yeniden dirilten Atatürk’ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de en büyük kayıptır. Her sınıf halkın O’nun ardından döktükleri içten gözyaşları bu büyük kahramana ve modern Türkiye’nin Ata’sına layık bir tezahürden başka bir şey değildir. Onun uzun diktatörlüğü süresince politika takdirle emniyete alındı ve iyi niyet güdüldü, tarihte ilk defa Yunanlılarla çok dostça ilişkiler oluştu.” sözlerini söylemiştir.

Bazı kaynaklar İslam hayranı olduğunu söylese de İngiltere tarihine ve çevresine göre İslam düşmanı olduğunu açıkça belirtmektedirler.

II.Dünya Savaşı kapıya dayanmıştır.1939 yılına kadar İngiliz yönetiminden uzak kalan Churchill,savaş başladığında hemen Donanma Bakanlığına getirilmiştir.1940 yılında Başbakan olmuştur.13 Mayıs’da başbakan olarak yaptığı ilk konuşmada İngilizlere “Kan,Gözyaşı ve Ter’den başka bir şey veremeyeceğim” demiştir.Tüm İngilizleri mücadele için savaşa çağırmıştır.Konuşmasının halka büyük moral olduğu görülmüştür.ABD’nin savaşa fiilen katılmasını ve Sovyetler Birliğinin İngiltere’nin yanında olmasını sağlamıştır.

1943 yılında “Üç Büyükler” adında Tahran’da bir toplantı düzenleyerek Almanya’nın yenilmesine zemin hazırlamıştır.Toplantıya ABD,Sovyetler Birliği ve İngiltere katılmıştır.En sonuncu toplantısını 1944 yılında Yalta’da hazırlayan Churchill,Dünya yönetimini ele geçirme,Dünya barışını elde tutma amacıyla yapılan bu toplantılar”Üç Büyükler”‘in bütün askeri ve siyasi güçlerinin birleştirilmesi sağlanmıştır.Neticede Almanya yenilmiştir.

1945 yılından sonra iktidarı kaybederek muhalefet lideri olmuştur.26 Ekim 1951 yılında tekrar başbakan koltuğuna geçen Churchill,1953’de Kraliçe 2.Elizabeth tarafından “Order of Garter” rütbesi verilmiştir.Aynı yıl Tarih,Biyografi ve hitabet alanlardaki başarısı nedeniyle Nobet Edebiyat Ödülünü kazanmıştır.

1955 yılında kendi isteğiyle siyasetten çekilmiş okuma,yazma,ressamlık ve avcılığa merak salmıştır.24 Ocak 1965’de Londra’da ölmüştür.

 

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here