Wilhelm Röntgen – X-ray Işınları

0

Alman asıllı aynı zamanda Nobel Fizik Ödülü sahibi fizikçi Röntgen ışınlarını bulması ile tanınmıştır ve bu buluşu çok konuşulmuştur.(5 Ekim 1896)

Prusya’nın Lennep şehrinde doğmuş olup çocukluğu ve ilköğretim yılları Hollanda’da ve İsviçre’de geçmiştir.
Zürih Politeknik’te üniversite eğitimi görmüş ve 1868 yılında makine mühendisi olarak mezun olmuştur.

1869 yılında Zürich Üniversitesi’nden doktorasını aldı.
Mezuniyetinin ardından 1876’da Strazbur’da, 1879’da Giessen ve 1888’de Würzburg Julius-Maximilians-Üniversitesi’nde fizik profesörü olarak öğretim görevi yaptı.
1900’de Münih Üniversitesi Fizik kürsüsüne ve yeni Fizik Enstitüsünün yöneticiliğine getirildi.

1885 yılında kutuplanmış bir geçirgen hareketinin, bir akımla aynı manyetik etkileri gösterdiğini açıkladı.

1890’lı yıllarında tüm bilimle uğraşanlar gibi o da katot ışın tüplerinde oluşan lüminesans olayını incelemekteydi. “Crookes tüpü” adı verilen içi boş bir cam tüpün içine yerleştirilen iki elektrotdan oluşan bir deney düzeneği ile çalışıyordu.
Katottan kopan elektronlar anoda ulaşamadan cama çarparak, floresan adı verilen ışık parlamaları meydana getirmekteydi.Yani bir tür ışıma oluşturuyorlardı.
Wilhelm ise deneyi biraz değiştirip tüpü siyah bir karton ile kapladı ve ışık geçirgenliğini anlayabilmek için odayı karartıp deneyi tekrarladı.

Deney tüpünden 2 metre uzaklıkta baryum platinocyanite sarılı olan kağıtta bir parlama farketti. Deneyi tekrarladı ve her defasında aynı olayı gözlemledi. Bunu mat yüzeyden geçebilen yeni bir ışın olarak tanımladı ve cebirde bilinmeyeni simgeleyen X harfini kullanarak “X ışını” ismini verdi. Daha sonraları bu ışınlar, Röntgen ışınları” olarak anılmaya başlanmıştır.
Bu buluşundan sonra Röntgen farklı kalınlıktaki malzemelerin ışını farklı şiddette geçirdiğini gözlemledi. Bunu anlamak için fotoğrafsal bir malzeme kullanıyordu. Tarihteki ilk tıbbi X ışını radyografisini de (Röntgen filmi) yine bu deneyleri sırasında gerçekleştirdi ve 28 Aralık 1895 yılında bu önemli keşfini resmi olarak duyurdu.

Modern fiziğin başlangıcı sayılabilecek olan bu buluş mucit Pasteur tıpta fizik tedavide kullanılmak üzere X ışınları üreten bir aygıt geliştirdi.Ama çok miktarda X ışınına maruz kalındığında meydana gelebilecek sağlık sorunlarını kimse farketmemişti.

Alman asıllı fizikçi I. Dünya Savaşı’ndan sonra ve bıraktığı yük,yarattığı maddi sıkıntılar içinde Münih’te hayatını kaybetmiştir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here