Wilhelm Conrad Röntgen Ve Keşifi

0

Wilhelm Conrad Röntgen 1895 yılında X ışınlarını keşfetmiştir. 

Wilhelm Conrad Röntgen Kimdir ?

Wilhelm Alman asıllı ünlü fizikçimizdir. 27 Mart 1845 tarihinde Almanya’da doğmuştur.  İlköğretimini Hollanda’da görmüştür. 1865 yılında Zürih Polietnik Üniversitesinde eğitim görmüştür. 1868 yılında makine mühendisi olarak mezun olmuştur. 1869 yılında Zürih Üniversitesinden doktorasını almıştır. Eşinin ölümünden sonra 1923 yılında Münih’te hayata veda etmiştir.

X Işını Keşfi Nasıl Olmuştur ?

Wilhelm, 1890’lı yıllarda araştırmalar yapmaktaydı. Elektrik üzerinde deneyler yaparken malzemelerinin yanında duran baryum bileşiği kaplı bir kağıt üzerinde oluşan parıltılar dikkatini çekmiştir. Parıltılar üzerinde araştırma ve inceleme yaptıktan sonra, parıltıların gözle görülmeyen ışınlardan oluştuğu sonucuna varmıştır. Bu ışınlara X Işınları adını vermiştir.

Daha sonra bu ışınlar Röntgen Işınları olarak anılmaya başlanmıştır. Bu buluşundan sonra Wilhelm, ışınların farklı kalınlıklardaki malzemelerden geçtiğini gözlemlemiştir. Tarihteki ilk tıbbi Röntgen filminin de bu deneyiyle gerçekleştirmiştir. 28 Aralık 1895 yılında bu keşfini resmi olarak duyurmuştur ve fazla x ışınına maruz kaldığı için parmaklarını kaybetmiştir. Buluş çok önemsenmese de fizik ve tıp alanında büyük heyecanlar yaratmıştır.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here