Wildbook: Hayvanlar için Facebook

0
Wildbook: Hayvanlar için Facebook
Wildbook: Hayvanlar için Facebook

 

Facebook, dünyanın dört bir yanında insanları birbirlerine bağlayan devasa bir sosyal medya platformu. Facebook içinde doğal ve barbar hayatı gözetmeyi amaçlayan bir hayli grup olsa da, tüm odak noktası jenerasyonu tükenmek üzere olan hayvanları gözetmek olan bir sosyal medya platformu değil. İşte burada sahneye Wildbook çıkıyor.

Wildbook, kar emeli gütmeyen Wild Me isimli grup tarafından kurulan bir platform. Kullanıcılar bu site üzerinden doğal ve barbar hayat uzmanları, talebeleri ve gönüllü çalışanlar ile irtibat kurabiliyor ve barbar hayvanların resimlerini paylaşarak araştırma ve değerlendirme yapabiliyor.

Kullanıcıların yükledikleri resimler dışında platform ayrıca anlaşılır kaynak kodlu bir suni zekâ kullanarak Flickr ve hatta YouTube‘dan bir araya gelen hayvan resim ve görüntülerini inceliyor.

Wildbook bu sayede bütün olarak aynı hayvanın değişik görüntülerini bulabiliyor ve onlara ad vererek tahlilcilerin spesifik hayvanların gerçekliği mevzusunda çok daha ayrıntılı bilgilere ulaşmasını sağlıyor.

İnsanlığın tabiata verdiği hasar suratından her gün jenerasyonu tükenme riskine giren ve hatta tamamen jenerasyonu tükenen canlıların rakamını düşünürsek, Wildbook gibi bir teşebbüsün varlığı ve gösterdiği gayret, tabiatı beğenenleri mutlu edecektir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here