Wikie’ye ”Merhaba” Deyin !

1

WİKİE’YE “MERHABA” DEYİN

Size hayvanlar aleminde konuşan hayvanları sorsam çoğunuzun aklına hemen “papağan“gelir. Doğruya doğru papağan konuşan bir hayvan. Konuşmaktan çok sesleri taklit ediyor desek daha doğru olur ama bugünkü konumuz papağanlar değil. Bugünkü konumuz “Konuşan Katil Balina Wikie“. Evet, doğru okudunuz. Konuşan katil bir balina! Şaşırtıcı değil mi? Şimdi o şaşkınlığınızı bir kenara bırakın ve Wikie’ye  “Merhaba” deyin.

WİKİE KİMDİR?

Wikie “Orka” olarak da bilinen bir katil balinadır. Kendisi 14 yaşında ve Fransa’daki bir akvaryumda yaşamaktadır. Bilim insanlarının üzerinde yaptığı araştırmalar ile Wikie, hava deliğinini kullanarak insan seslerini taklit edebiliyor. Taklit ettiği sözler “Merhaba(Hello)”, “Güle Güle (Bye Bye) ve görevlisinin ismi “Amy“dir.

Wikie, bununla da yetinmemiş birde sayıları öğrenmiş. Katil Balinamız 3’e kadar sayabiliyor. Böylece, orkaların insan sesi taklit etmek yeteneğine sahip olduğu başarıyla kanıtlanmış oldu.

Bundan önce, bilim insanları, orkaların türlerinin hareketlerini taklit edebildiğini kanıtlamıştı. Ortaya atılan bazı iddialara göre ise, orkaların ayrıca şişe burunlu yunuslar ile deniz aslanlarının da seslerini taklit edebiliyor. Katil balinalar, ses taklit etmek için burun deliklerini kullanmaktır. Bu ses taklitlerinin insan seslerine benzemesi ise şaşırtıcı bir gerçek. Bilim insanları, böyle bir başarı beklemediklerini açıklamışlardı. Bilim insanları sayesinde balina sürülerinin farklı aksanlar kullandığı bilinmektedir. Neden farklı aksanlar kullandıkları ise bu araştırma sayesinde ses taklit etme yeteneklerinin bunu sağladığı iddiasını güçlendirmektedir. Peki, Wikie üzerinde nasıl bir araştırma yapıldı?

ARAŞTIRMA NASIL YAPILDI?

Wikie, üzerinde yapılan araştırmaya İngiltere, Şili, İspanya ve Almanya’daki enstitülerden gelen araştırmacılar katıldı.

Wikie’ye önce kendi türünün hareketlerini taklit etmeyi öğrettiler. Eğitimcisi ona “Kopyala” işaretini verdiği zaman, Wikie, 3 yaşındaki yavru katil balina “Moana“nın 3 ayrı sesini başarıyla taklit etti. Daha sonra Wikie, 5 ayrı Orka sesi dinletildi. Bu sesleri daha önce hiç duymamıştı. Bunların yanında 6 insan sesi dinledi ve son olarak da orka seslerini taklit eden 3 ayrı insan sesi dinletildi.

Yapılan araştırmanın sonunda, Wikie’nin hem orkaların hem de insan sesini birbirine karıştırmadan başarılı bir şekilde taklit edebildiği sonucuna ulaşıldı. Peki başka ses taklit eden yok mu?

SES TAKLİTÇİLERİ

Sadece papağanlar ya da katil balinalar insan sesi taklit edebilen hayvanlar değil. İnsan sesi taklit edebilen hayvanlar arasında filleri, orangutanları, yunusları ve beyaz balinaları sıralayabiliriz. Fakat hepsinin ses taklit etme konusunda farklı fiziksel özelliklerini kullanmaktadır.

Demek ki hayvanları küçük görmemek gerek. Hayvanlar alemi insanoğlunu şaşırtmaya devam ediyor. Hayvanlar aleminde keşfedilmeyi bekleyen çok özellik olduğu kesin. Ama ben yine de şu uyarıyı yapmadan bitirmek istemiyorum bu yazıyı.

Hayvanları koruyun. Onlar da bizim gibi canlı ve hayatımızın bir parçası. Onlarsız, dünyada yaşayabiliceğinizi düşünmeyin. Onlar, bizler, bitkiler ve dünya da yaşayan her canlının uyumları sayesinde bu dünya yaşanabilir bir yer.

Elif Sevik

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here