Walter Raleigh İdamı

0

Walter Raleigh’in hangi tarihte gerçekten doğduğu pek bilinmemektedir. Bazı tarihçiler Raleigh’in 1552 yılında doğduğunu kaynaklara geçmiş olmalarına rağmen bazı tarihçilerin kayıtlarında Raleigh’in doğum tarihi 1554’tür. Hangi kasaba olduğu tam bilinmemektedir ancak İngiltere’ye oldukça yakın sayılan bir kasabada çiftçi bir ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldiği kayıtlara geçmiştir. Ailesi kendisi ile beraber tam 5 çocuğa sahiptir. Bu 5 çocuğun yaşları hemen hemen neredeyse aynıdır çünkü çocuklar art arda olan iki evlilikten çok kısa aralıklarla dünyaya gelmiştir.

John Gilbert, Humphrey Gilbert ve Adrian Gilbert adlarında 3 üvey kardeşi vardır. Ayrıca bir de öz kardeşi vardır ve öz kardeşinin adı Carew Raleigh’tir.

Walter Raleigh’in kayıtlara göre I. Elizabeth ve I. James döneminde yaşadığı tahmin edilmektedir. Henüz genç iken becerileri dolayısıyla sevilen birisi haline gelmiştir. Yeni Dünya dedikleri Kuzey Amerika’ya başarılı seferler yapmıştır.  İngiltere’ye ilk domates, patates ve tütün ürünlerini ulaştırmıştır. Kızılderililer ile çatıştığı zamanlar olmuştur.  İngiltere’ye dönerken bazı İspanyol ticaret gemilerini yağmalamıştır. Bu da onu İspanyol halkının gözünde İspanyol düşmanı haline getirmiştir.

Raleigh, bu başarılı seferleri ile I. Elizabeth tarafından Sir unvanını almıştır. İrlanda’da 1579 ile 1583 yılları arasında patlak veren bir isyanı bastırmakla görevlendirilmiştir.Bu görevini başarıyla yerine getirmiştir ve kendisine bazı bölgeler verilmiştir. Bu bölgelerde patates tarlaları açmıştır. Bu sayede İrlanda’da, dolayısıyla İngiltere’de ilk patates üretiminin başlamasını sağlamıştır. Bu süreç içerisinde şiir yazmaya başlamıştır. I. Elizabeth’e de bir şiir yazmıştır ve bu da bazı dedikodulara neden olmuştur. Religh’in resmi ikametgahı sürekli İrlanda’dadır. Orada kendisi için bir kule de kurdurmuştur. I. James döneminde idam edilince ailesi zor durumda kalmıştır.

Raleigh’in en büyük hayali kendisine ait geniş bir koloni kurmak olmuştur. Bu hayale tutunarak Virjinya eyaletini kurmuştur. Virjinya (İngilizce:Virginia, Anlamı:Bakire), I. Elizabeth’e itafen verilmiş bir isimdir. Günümüzde kurduğu koloninin bir kısmı da Kuzey Karolina eyaletinde bulunmaktadır. Raleigh bu koloniyi kurmak için İngiliz hükümetinden finansal yardım talep etmiştir. Arkadaşlarının da desteği ile koloniyi kurmayı başarmıştır. Ancak sonra art arda gelen olaylar, Kızılderililerle gerçekleşen çatışmalar, İspanyol – İngiliz savaşları sebebiyle bu kolonizasyon çalışmaları başarısız olmuştur. Virjinya eyaleti uzun zaman ilgisiz kalmıştır. Ancak İngiltere’nin ekonomik alanda gelişmesi ile Virjinya’ya tekrar ilgi başlamıştır ve çevresinde yeni koloniler kurulmaya başlanmıştır. Bu sayede Virjinya, diğer sömürgeler için bir umut olmuştur.

Raleigh yeni bir kolonizasyon için sefere başlamıştır ama büyük bir problem ortaya çıkmıştır.  Katolik – Protestan çekişmesi, Mary Stuart’ın idam edilmesi ve İspanyolların İngiltere’yi saf dışı bırakmak istemesi nedeniyle İspanyol Armada oluşturulmuştur. Bu büyük armada, o dönemde çok güçlü olmayan İngiltere için büyük bir tehlike demektir. Bu sebeple I. Elizabeth, sadece askerleri ve devlet adamlarını değil, güvenilir denizcileri ve halkı da savaşa çağırmıştır.  Bu yüzden Raleigh, İngiltere’ye geri dönmüştür. Raleigh’in de kendince İspanyollara karşı sorunları olmuştur.  Bu kendince sorunlar sebebiyle Yeni Dünyadaki İspanyol kolonilerini ele geçirmek, İspanyol deniz seferlerini saf dışı bırakmak istemiştir. Raleigh, İspanyol Armadanın düzeni bozulması halinde savaşın kazanılacağını düşünmüştür.  I. Elizabeth her konuda ona oldukça güvenmiştir. Diğer komutanların da görüş birliği ile İngilizler kendi gemilerini yakmıştır ve İspanyol Armada üzerine gitmişlerdir. Böylece İspanyol Armada ateş içinde kalmıştır ve düzeni bozulmuştur. Düzensiz İspanyol gemileri, İngilizler tarafından birer birer imha edilmiştir ve savaş İngiliz zaferiyle sonuçlanmıştır. Bu zafer nedeniyle Raleigh, oldukça güvenilir bir devlet adamı haline gelmiştir.Yeni Dünya’ya yaptığı seferlerde çok daha başarılı olmuştur ve İspanyollarla çatışmak zorunda kalmamıştır.

Kraliçe I. Elizabeth, 1603 yılında ölünce Raleigh’in saraydaki durumu sarsılmıştır. Çünkü yerine başka hanedanlıktan gelen I. James, Raleigh’i hiç sevmemiştir. I. James, İspanyollarla iyi ilişkiler kurmak isteyen birisi olduğu için Raleigh’i yönetimden düşürmüştür. Daha sonra ise Raleigh, ailesiyle beraber Londra Kulesine hapsedilmiştir. Bu süreç içinde birçok hikâye, şiir ve deneme yazmıştır. Günümüzde bu yazılardan, şiirlerden çok azı kalmıştır. 1616 yılında Raleigh, Yeni Dünya’da altın aramak üzere sefere çıkmak için I. James’i ikna etmiştir. 2 yıl sonra fazla miktarda altın ile dönerken İspanyol ticaret gemileri ile karşılaşmıştır. Aralarında çatışma olmuştur ve çatışmayı Raleigh kazanmıştır.  Ancak yurda döndüğünde umduğunu bulamamıştır. Çatışma sebebiyle İspanyollar, İngiltere’ye ültimatom vermiştir ve I. James, Raleigh’e oldukça kızgın bir hale gelmiştir. İspanyolların isteği üzerine I. James, Raleigh’in idam edilmesini emretmiştir. Raleigh,1618 yılında halka açık bir yerde infaz edilmiştir.

 

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here