Walt Disney ve Mickey Mouse

0
22

Mickey Mouse yani Türkçe adıyla Miki Fare.

Hemen hemen herkesce bilinen Mickey Mouse, Walt Disney‘in yarattığı çizgi film karakteridir. Basit bir fare tasarımıyla çıkan Mickey, günümüzde dünyada en fazla tanınan çizgi film karakteri haline gelmiştir. Mickey Mouse, ilk olarak 18 Kasım 1928‘de “Steamboat Willie” filmiyle gösterime girmiştir. Aynı zamanda bu tarih Mickey’in doğum günü olarak kabul edilmektedir. Tasarımcısı Walt Disney, bu karakteri 1928 yılından 1946 yılına kadar seslendirmiştir. Günümüzde Mickey’i Chris Diamantopoulos seslendirmektedir.

Walt Disney Kimdir ? 

ABD’li yapımcı, yönetmen, senarist, seslendirmen ve animatör.

Walt Disney, 5 Aralık 1901 tarihinde dünyaya gelmiştir. Flora Disney ve Elias Disney çiftinin 5 çocuğundan birisidir. Hasta olan annesi ve babasına bakmak için çeşitli işlerde çalışmıştır. 14 yaşında bir sanat kursunda çizim yapmaya başlamıştır. Diğer yandan da eğitimi sürdürmek istemiştir fakat yapamamıştır ve eğitimini yarıda bırakmıştır. Ambulans şoförü olarak başladığı işini 1919 yılına kadar yapmıştır ve daha sonra Amerika’ya geri dönmüştür. Tekrardan çizime başlayan Disney, yaptığı eserlerini gazetede yayınlatmaya çalışmıştır fakat kimse çizimlerini beğenmemiştir. Bir gün bir rahibeden gelen çizim teklifi üzerine rahibe çalışmaya karar vermiştir. Küçük bir ücret ve kilisede ona verilen bir oda üzerine çalışmaya başlamıştır. Yaşamını sürdürdüğü odada bulunan bir fareyi resmetmeye başlamıştır ve ona “Mickey” adını vermiştir. Hikaye bu fare ile başlamıştır ve Walt Disney kardeşi  Roy O. Disney ile Walt Disney Productions‘ı kurmuşlardır. Şirket dev medya haline gelmiştir…

Walt Disney, yakalandığı gırtlak kanseri hastalığına yenik düşerek 15 Aralık 1966’da hayata veda etmiştir. Hayattayken verdiği vasiyeti üzerine külleri yakılmıştır.

Walt Disney’in çizimini yaptığı çizgi film karakterleri :

  • Mickey Mouse
  • Minnie Mouse
  • Daisy Duck
  • Donald Duck
  • Gufi
  • Pluto
  • Scrooge Mcduck
  • Figaro
  • Oswald

“Hayal edebilirseniz yapabilirsiniz. Her şeyin bir fareyle başladığını hiç aklınızdan çıkarmayın.”

Ve o ilk yayınlanan Mickey Mouse videosu: 

 

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here