Vücudu Sıkılaştırmak İçin Neler Yapılabilir?

0
29
Vücudu sıkılaştırmak için neler yapılabilir balık yağı kullanarak sarkıklara veda edin
Vücudu sıkılaştırmak için neler yapılabilir balık yağı kullanarak sarkıklara veda edin

Kilo verdikten sonra neden vücut sarkar? Kilo verdikten sonra vücutta oluşan sarkmalara doğal çözüm yöntemleri nelerdir? Sarkmamak için neler yapmalıyız? Kilo sağlığımızı kötü etkileyen en önemli faktörlerin başında gelir. Kilo verdiğimizde hastalık geçirme ihtimalimiz büyük oranda ortadan kalkacaktır. Fakat fazla kilolardan kurtulmak kadar vücutta yol açtığı deformasyonlardan kurtulmak da hayli zor ve zaman alıcı bir süreçtir. Bu yazımızda sizler için kilo verdikten sonra vücutta meydana gelen sarkmalardan nasıl kurtulacağınızı derledik.

KİLO VERDİKTEN SONRA CİLTTE NEDEN SARKMALAR MEYDANA GELİR?

Cilt vücudunuzdaki en büyük organ olup çevreye karşı koruyucu bir bariyer oluşturmaktadır.Cildinizin en derin tabakası, kolajen ve elastin de dahil olmak üzere proteinlerden oluşur. Cilt yapısında bulunan kolajen vücutta sağlamlık ve kuvvet kazandırır. Elastin ise vücuda esneklik sağlar ve cildinizin sıkı kalmasına yardımcı olur.

Kilo artışı sırasında cilt, karın ve vücudun diğer bölümlerinde artan büyümeye yer açmak için genişler. Gebelik bu genişlemenin bir örneğidir. Buna karşın, kilolu ve şişman kişilerin çoğu, genellikle çocukluk veya ergenlik döneminde başlayarak, yıllarca ekstra ağırlık taşırlar.

Cilt önemli miktarda esnetildiğinde ve uzun süre bu şekilde kalındığında, kolajen ve elastin lifleri hasar görebilir. Sonuç olarak, geri çekilme yeteneklerinin bir kısmını kaybederler. Birisi çok fazla kilo verdiği zaman cilt vücuttan asılır. Genel olarak, kilo kaybı ne kadar büyükse, gevşek cilt etkisi daha belirginleşir.

CİLDİNİZİ BU DOĞAL YÖNTEMLERLE ONARMANIZ MÜMKÜN!

Kas Kütlenizi Arttırın; Normal güçlendirme egzersize katılmak hem genç hem de yaşlı erişkinlerde kas kitlesi oluşturmanın en etkili yollarından biridir. Daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olmanın yanı sıra kas kütlesi artışı gevşek cilt görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Kolejan Hidrolizat Cildinizi Sıkılaştıracak; Kolajen hidrolizat jelatine çok benzerdir. Hayvanlardaki bağ dokusunda bulunan işlenmiş bir kolajen formudur. Çalışmalar, büyük kilo kaybıyla ilişkili olarak gevşek cilt olan kişilerde test edilmemesine rağmen, kolajen hidrolizatın cildin kolajeni üzerinde koruyucu etkisi olabileceğini düşünülmektedir.Kontrollü bir çalışmada kolajen kuvvetleri, kolajen peptidleri ile dört hafta tamamlandıktan sonra belirgin bir şekilde artmıştır ve bu etki, 12 haftalık çalışmanın süresi boyunca kalmıştır. Kolajen hidrolizat, hidrolize kolajen olarak da bilinir. Pudra şeklinde gelir ve doğal gıda mağazalarında veya çevrimiçi olarak satın alınabilir. Bir diğer popüler kolajen kaynağı, kemik suyu olup, diğer sağlık yararlarını da sağlar.

Tüketeceğiniz Besinler Belirleyici Nitelik Taşımaktadır;  

Bol bol protein alın! Yeterli protein sağlıklı ciltler için hayati önem taşır. Lizin ve prolin amino asitler kolajen üretiminde doğrudan rol oynamaktadır.

Kolajen sentezi önemli! C vitamini, kolajen sentezi için gereklidir ve ayrıca cildi güneş hasarına karşı korur.

Omega 3 ve yağ asitleri alımı: Küçük bir çalışma, yağlı balığın omega-3 yağ asitlerinin cilt esnekliğini artırmasına yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur.

Günlük su alımı: İyi su tüketmek cildinizin görünümünü iyileştirebilir. Bir çalışma, günlük su alımını artıran kadınların cilt hidrasyonunda ve işlevlerinde önemli ilerlemeler sağladığını ortaya koymuştur.

Sıkılaştırıcı kremlerle vücudunuzu destekleyin! Birçok “sıkılaştırıcı” krem, kolajen ve elastin içerir.Bu kremler geçici olarak cilt sızdırmazlığına hafif bir katkıda bulunsa da, kolajen ve elastin molekülleri cildiniz tarafından absorbe edilemeyecek kadar büyüktür. Genel olarak, kolajen içten dışa doğru yaratılmalıdır.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here