Volkswagen Beetle (Kaplumbağa-Vosvos) Modeli’nin Tarihi

0
146
Volkswagen Beetle Tarihnedio
Volkswagen Beetle Tarihnedio

VOLKSWAGEN BETTLE (KAPLUMBAĞA) MODELİ TARİHİ

 

Volksvagen Tarihi

⇒Alman otomobil üretici Volkswagen’in 1938’den 2003’e kadar ürettiği ekonomik otomobil modeli. 

⇒21,5 milyondan fazla satılan dünya’nın en çok satan modelidir. 

⇒Üretildiği zaman da ki ilk fiyatı eski Alman para birimi olan 990 RM imiş. 

⇒Aracın ana hatları’nın tasarımı Hitler’in isteği üzerine Ferdinand Porsche tarafından yapılmıştır. Ancak Ferdinand Porsche’nin orjinel tasarımı üretime geçmiş halinden daha basittti. Volkswagen’i üretim haline kavuşturan detaylarını ise Adolf Hitler tasarlamıştır.

 

Aracın ana hatları'nın tasarımı Hitler'in isteği üzerine Ferdinand Porsche tarafından yapılmıştır. Ancak Ferdinand Porsche'nin orjinel tasarımı üretime geçmiş halinden daha basittti. Volkswagen'i üretim haline kavuşturan detaylarını ise Adolf Hitler tasarlamıştır.

 

Volkswagen-Kaplumbağa’nın öyküsü, 72 yılın efsanevi arabasıdır. Çok sayıda rekorun öykülerinden biridir. Alışılmadık bir görünüme sahip olan bu aracın karakteristik özelliği;

  • Eğilimli bir burun ve arka yapıya sahip olmasıdır. 

Bunda amaç aerodinamik (hareket eden katı kütlelerin havayla etkileşimlerini inceleyen bilim dalıdır. Aerodinamik sözcüğü Yunanca’dan gelmiş olup havanın hareketi hakkında olan bir bilim dalıdır) bir şekil ve çift eğrilikli kaporta yüzeyine sahip, diğer arabalara nazaran çok daha sağlam bir araç elde etmekti. Arkaya yerleştirilen makas yerine torsiyon çubuğu (taşıtlarda farklı bir mantıkla çalışır durumda olan bir tür esneme sistemine verilen addır. Torsiyon sistemi vasıtasıyla aracın, genel olarak daha iyi bir şekilde yol tutuş sergilediği düşüncesi söz konusudur) kullanmadaki neden ise binek otomobillerde belirgin olan yol tutuş problemini gidermekti.

Ferdinand Porsche’nin kullanmayı düşündüğü motor da oldukça farklıydı. 3 silindirli, yıldız şeklinde sıralanmış ve maliyetin düşük olması için hava soğutmalı bloktan oluşuyordu. Ferdinand Porsche daha sonraki projelerinde bu motoru değiştirdi ve yıldız şeklindeki 3 silindirli yerine karşılıklı yerleştirilmiş 4 silindirli boksör motor isminde yine hava soğutmalı bir motor kullandı ve istediği başarıyı elde etti. Ayrıca uçak yapımı konusunda da deneyimi olan Ferdinand Porsche, bu bilgilerini projesinde de kullanarak oldukça hafif ve stabil bir şase tasarlamak için kolları sıvadı ve düz bir zemin üzerine iki sağlam direk koyarak az malzemeyle amacını gerçekleştirdi.  

 

Volkswagen-Kaplumbağa'nın öyküsü, 72 yılın efsanevi arabasıdır. Çok sayıda rekorun öykülerinden biridir. Alışılmadık bir görünüme sahip olan bu aracın karakteristik özelliği; Eğilimli bir burun ve arka yapıya sahip olmasıdır. 

 

 

→1974 yılına kadar Almanya da üretilmiş daha sonra üretim Meksika ve Brezilya da 2003 yılı’nın sonuna kadar devam etmiştir. 

→Ağırlığı 730-900 Kg’dır. 

 

→Direksiyo’nun ortasındaki resimde su kenarında bir kale ve köpek figürü yer alır. Figürdeki su: arabanın su gibi aktığını, kale: araba’nın sağlamlığını, köpek: aracın sahibine bir köpek kadar bağlılığını temsil eder.

Volkswagen’in Tarihsel Öyküsü

1931

⇒1 Ocak 1931 yılında Ferdinand Porsche, Stuggart Kronenstrasse 24 numarada ilk tasarım bürosunu açtı.

1932

⇒20 Temmuz 1932 Ferdinand Porsche, Sovyetler Birliğine gitti ve Sosyal otomobil tasarımcıları ile küçük otomobil geliştirmeleri üzerine görüşmeler yaptı.

 

 

⇒1932 Aralık ayında da Ferdinand, Tip-32’yi geliştirdi. 

 

 

1934

⇒1934 Mayıs ayında Ferdinand ve Hitler Berlin’deki Keiserhof Hotel de bir araya geldiler. Hitler, Ferdinand’da halk için bir otomobil tasarlamasını istediler. Hitlerin hedeflediği Volkswagen 2 yetişkin 3 çocuk taşıyabilecek, 100 km hızla gidebilecek, ekonomik ayrıca 3 silahlı askeri taşıyabilecek ve fiyatı 100 Reich Mark’ı geçmeyecekti. 

 

 

 

⇒1934 yılı Haziran başı, Tip-60 geliştirildi. 22 Haziran, Porsche Konstrüksiyon Bürosu, Alman Otomobil Endüstri Kurumu (RDA) arasında bir “halk otomobili” protipi üzerinde anlaşma yapıldı.

 

 

 

 

⇒1934 Aralık ayı, bugünkü kaplumbağa’nın ataları V1 (Saloon) ve V2 (Kabriyole) prototipler tamamlandı.

 

 

 

 

1936

⇒1936 Şubat ayı, 3 adet V3 prototip geliştirildi. V3’ler, karşılıklı yatay yerleştirilmiş, 4 zamanlı, 4 silindirli magnezyum alaşımlıydı. (Saf halde kullanılan magnezyum genellikle diğer bazı metaller gibi dayanıklığının düşük olmasından ötürü mümkün değildir. Bu sebeple değişik alaşımlarının elde edilmesini gerektirmiştir. En önemli özellikleri alaşımı’nın oldukça hafif olmasıdır)

 

 

⇒12 Ekim-22 Aralık, V3’ler, RDA’nın denetimin de 50 bin km’nin üzerinde test edildi. 

1937

 ⇒1937 22 Mayıs, Gezuvar (Halk otomobili Geliştirme Şirketi) kuruldu ve ilk kez Volkswagen sözcüğü kullanıldı. 

 

 

 

⇒Eylül ayına kadar Daimler-Benz tesislerinde 985 cc’lik ve 24 HP’lik motora sahip 30 adet Tip-30 üretildi.

 

 

1938

⇒1938 yılı 28 Mayıs da Almanya’nın Aşağı Sokağı Yöresinde ki Fallersleben Kanalı kıyısında dünya’nın en büyük otomobil fabrikası temeli atıldı. 

⇒7 Haziran tarihli “Motor” dergisin de, Vosvos’un doğumu, “Hitler’in Sevinç getiren güç otomobili” başlığı ile duyuruldu. 

 

1939

 

 

 

⇒1939 Nisan ayı, Tip-38’in yani kdf-Wegen’in seri üretimi başladı. Elektrik sistemi 6 volt (elektromotor gücün ya da gerilimin birimi) olan Tip-38, saatte 100 km hız yapabiliyordu.

 

 

⇒Seden ve Sonroof’lu Kdf-Wagen, gri- mavi renklerde, iki parçalı arka pencere (split window) ve marşpiyeli olarak üretildi.  Tamponlar (Tampon, herhangi bir kaza durumunda çarpma gücünü emerek karosere en az zarar gelmesini sağlamak amacıyla geliştirilmiştir) boyalı, fren sistemi mekanikti.

 

 

 

⇒Tip-60 üretildi.

 

 

 

 

 

 

⇒Nazi Subayları ve politikacılar için 40 BG’lik Tip-64 üretildi.

 

 

 

 

 

1940

 

 

 

⇒1940 yılı Şubat ayı, ilk Kübelwagen Tip-62 üretildi.

 

 

 

 

 

 

⇒İlk Schwimmwagen Tip-166 üretildi.

 

 

 

 

 

 

 

⇒Odun yongası ve kömür tozu ile çalışan Tip-230 Hozbrenners üretildi.

 

 

 

 

1942

 

⇒Kommandeurwagen’le (Tip-92) ile birlikte dört teker (Motorda oluşturulan döndürme kuvvetinin (tork), sadece ön tekerlekler veya sadece arka tekerleklere aktarılması yerine; her zaman 4 tekerleğe birden veya seçime göre ön-arkadaki 2 tekerleğe aktarılabildiği sisteme dört tekerden çekiş sistemi’ne denir.) çekişli Tip-87 üretildi.

 

 

 

⇒Bilinmeyen nedenlerle Tip-32’ler imha edilmeye başlandı.

 

 

1945

⇒1945 yılı Temmuz ayı, Kdf-Wagen fabrikası’nın adı Wolsfburg Motor Works (WMW) olarak değiştirildi ve yönetim İngilizler’e geçti. 

⇒Aralık ayı, Ferdinand Porsche, “savaş suçlusu” olarak Fransa da göz altına alınarak tutuklandı ve 20 ay boyunca cezaevinde kaldı. 

 

1946

⇒1946 yılı Mart ayı, Bininci VW banttan çıktı. 1131 cc’lik (silindir hacmi ya da motor deplasmanı; pistonların silindir içerisinde alt ölü nokta ile üst ölü nokta arasında süpürdüğü hacimdir) ve 25 Hp (beygir gücü) gücünde motor üretildi.

 

1948

⇒1948 yılı Mayıs ayı 25. Vosvos banttan çıktı.

⇒Volkswagen’in yönetimi yeniden Almanlar’a geçti.

⇒Tasarımcı Joseph Hebmüller, 1131 cc’lik ve 25 BG’lik VW Hebmüller’i üretti.

⇒Küllük ve çakmak eklendi. 

⇒4464 adet VW’nin dış satımı gerçekleştirildi.

 

1949

⇒1949 yılı Mayıs ayı, 50 bininci vosvos banttan çıktı. 

⇒Hollandalı galerici Ben Pon’un ABD’ye ilk vosvosu götürmesi ile, vosvos’a Yeni dünya yolu açıldı.

⇒Saat ve kapaklı torpido gözü eklendi.

⇒Daha fazla Kromaj kullanıldı. Renk seçenekleri artırıldı.

⇒1 Temmuz da ilk Kabriyole Vosvos satışa sunuldu.

 

1950

⇒ABD’ye dış satım başladı. Dış satım modeline hidrolik fren konuldu.

 

 

⇒1950 8 Mart, Type-2’nin seri üretimi başladı.

 

 

 

 

1951

⇒1950 3o Ocak Ferdinand Porsche vefat etti.

⇒1950 yılı Mart sonu sac yokluğu nedeni ile üretime kısa bir süre ara verildi.

⇒Dış satım modelinde ön camın çerçevesi kromajla kaplandı.

⇒Bagaj kolunun üzerine Wolsfburg simgesi yerleştirildi.

 

 1952

⇒Kelebek camı yerleştirildi. 

⇒16’inçlik jantlar, (taşıtlarda, lastiklerin takıldığı, tekerleğin çember biçimindeki çelik bölümüdür) 15 inç (38 cm) olanlarla değiştirildi.

⇒Tekli arka stop lambası, iki lensli lambalarla değiştirildi.

⇒Motor dairesi kapağı’nın tutmacı T şeklindeki tutamaçla değiştirildi.

⇒Dış satım modellerine ikinci, üçüncü ve dördüncü viteslere sekromeç (vites kutusunda motor prizdirekt mili üzerindeki dişlileri ile geçecek olan vites dişlileri arasındaki devir sayısını eşitlemek için kullanılır. Vites kolunu hareket ettirdiğimizde hareket veren dişli ile hareket alan dişli arasındaki devir sayısı senkromeç ile eşitlendikten sonra vites geçer) eklendi.

⇒Yeniden tasarlanan ön panel, hız göstergesi sürücü’nün önüne yerleştirildi. 

⇒İç lamba, kapı direği’nin yanına getirildi. 

⇒Silecekler otomatik hale getirildi.

⇒11 Eylül’de Toronto da VW Canada Ltd. Kuruldu.

 

1953

⇒1953 23 Mart Brezilya da Volkswagen kuruldu.

İ⇒ki parçalı arka cam, oval cama dönüştürüldü.

⇒Ön panel küllüğüne tutamaç yerleştirildi.

 

 

 

⇒Yalnızca 696 adet üretilen VW’nin Hebmüller tesisleri kapatıldı.

 

 

 

⇒Rallilerin (Yarışmacıların otomobille belli yolları izleyerek ve özel kurallara uyarak belirli bir yere ulaşmalarına dayanan otomobil yarışması) ağabeyi olarak bilinen ve Kenya da düzenlenen Safari Rallisi’nde (dünya’nın en sert rallisi olarak nitelendirilir) ilk üç sırayı VW-1200’ler aldı.

 

 

 

 

⇒100 bininci Transporter üretildi.

 

 

 

1954

⇒50 bininci vosvos banttan çıktı.

⇒Kapılara otomatik iç aydınlatma düğmesi yerleştirildi.

 

 

1955

 

 

 

⇒1955 14 Temmuz Prototip VW-Karmen Ghia tanıtıldı.

 

 

 

 

 

⇒5 Ağustos da 1 milyonuncu Volkswagen banttan çıktı.

⇒19 Eylül, Karmen Ggia’nın seri üretimi başlandı.

⇒27 Ekim, Volkswagen ABD tesisleri kuruldu.

⇒Tekli egzoz borusu, kromajlı (metal yüzeyleri kromla kaplama işlemi) çift boruyla değiştirildi. 

⇒Stop lambaları yaklaşık 5 cm yukarıya kaldırıldı.

 

1956

⇒1956 8 Mart, Yenilenen Hannover fabrikasında Transporter üretimine başlandı.

⇒Brezilya yapımı vosvos üretimi başlandı.

⇒Üç pozisyonlu koltuk ayarı düzeneği yapıldı.

 

1957

 

 

 ⇒1957 yılı Eylül ayın da Karmen-Ghia’nın Kabriyole modeli üretildi.

 

 

 

 

 

⇒6 Aralıkta VW-Avustralya hizmete girdi.

⇒Arka oval cam daha geniş cama dönüştürüldü.

⇒Motor kapağı ızgaraları kabriyolerde dikeyden yataya dönüştürüldü.

 

 

1958

 

 

⇒1958 31 Temmuz da oval camlı son vosvos üretildi.

 

 

 

 

⇒Ön cam genişletildi.

⇒Plaka lambası’nın altındaki reflöktör (yansıtaç)  kısaltıldı.

⇒Yenilenen ön paneldeki yarıklar yataydan dikeye dönüştürüldü.

⇒Silindirik gaz pedalı düz pedella değiştirildi.

⇒Safari Rallisi’nde ilk dört sırayı vosvoslar paylaştı. AngolaKongo arasında düzenlenen 1500 millik yaklaşık 2500 km Afrika Şampiyonası’na katılan 32 otomobilden ancak 7’si beşi vosvos olmak üzere ralliyi tamamlayabildi. 

 

1959

⇒Motorun ve dişli kutusu’nun eğim açısı 2 derece artırıldı.

⇒Lisans anlaşmalarıyla Almanya dışındaki ülkeler de seri üretim başlandı. 

⇒1500 millik Kongo maraton Rallisi’ne katılan 34 otomobilden ancak 10’u yedisi vosvos olmak üzere yarışı tamamlayabildi. Vosvoslar ilk 3 sırayı aldı.

 

1960

⇒21 Temmuz tarihinde çıkartılan Volkswagen yasası ile sermaye hisseleri’nin %60’ı halka satılırken %40’ı hissse Federal ve yerel hükümetin eline kalmıştır.

⇒Basma düğmeli kapı kolları takıldı.

⇒Sinyaller Avrupa modellerinde ön kanat flaşörleriyle ve arka lamba kümelerindeki göstergelerle değiştirildi.

⇒Korna halkası bulunan kromajlı çanaklı direksiyon yerleştirildi. 

⇒Üretim günde 4 bin’e çıktı.

 

1961

⇒1961 5 Aralık da 5 milyonuncu vosvos banttan çıktı. 

⇒Benzin deposunda yapılan değişiklikle bagaj hacmi %60 oranın da genişletildi.

⇒Motorda ayrıntı değişikliği yapıldı, sıkıştırma oranı %7.1’e yükseltildi. 

⇒Son hız, 109 km/saatten 115 km/saate çıktı.

⇒Otomatik jikle (benzinli motorlarda, motorun soğukken ilk çalıştırılması sırasında kullanılır) konuldu.

⇒Direksiyon dişlileri değiştirildi. 

⇒Yolcu tarafına güneşlik ve tutunma kolu yerleştirildi.

⇒Volkswagen’in Türkiye temsilciliği Çiftçiler Ticaret ve Sanayi T.A.Ş firmasına verildi.

 

 

1962

⇒Ön panele benzin göstergesi yerleştirildi.

⇒Bagaj kapağı yaylı olarak değiştirildi.

 

1963

⇒Meşin (koyun derisi) tavan döşemesi yapıldı.

 

1964

⇒Fabrika çıkışlı aksesuar olarak sunulan kumaş açılabilir tavan yerine çevirme kollu çelik açılabilir pencere yapıldı.

⇒Direksiyon kollarına baş parmakla basılabilen korna yapıldı.

 

1965

⇒10 milyon’uncu vosvos üretildi.

⇒Standart modelin adı 1200 oldu.

⇒Gövdede değişiklikler yapıldı. Cam yüzeyleri büyütüldü, cam çerçeveleri ve direkler inceltildi. 

⇒Antartika da ilk vosvos üretimine başlandı.

 

 

1966

 

 

⇒1285 cc’lik ve 50 BG’lik VW-1300 ve Karmen-Ghia üretildi.

 

 

 

 

 

⇒Jantlara havalandırma deliği yapıldı.

⇒Daha yassı jant kapağı yapıldı.

 

 

1967

 

 

 

⇒1493 cc’lik, 53 BG’lik VW-1500 üretildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

⇒VW 1300’ün motor kapağı değiştirildi.

⇒Kapı kilitleme mandalı yerleştirildi.

 

 

1968

⇒Brezilya da 50 bibinci vosvos üretildi.

⇒Avrupa modellerin de 6 volttan 12 volta geçiş. 

⇒1300 ve 1500’lerde havalandırma sistemi yapıldı.

⇒Motor kapağına havalandırma sistemi yapıldı.

 

 

1969

⇒VW 1300’de yarı otomatik vites seçeneği.

⇒Arka cama rezistans (ısıtmalı cam demektir. Bu cam buğulanmayı önler. Aracın arka camı buğu yaptığında rezistans düğmesine basılıp arka camın ısınarak buğuyu önlemesi sağlanır) yapıldı.

⇒Kontak ve direksiyon kilitleri birleştirildi. 

⇒Bagaj açma kolu içeriye alındı.

 

 

1970

 

 

⇒VW 1302 üretildi. 

 

 

 

 

 

1971

⇒İki devreli silecek yerleştirildi.

⇒Volkswagen Bruxelles S.A kuruldu.

 

1972

⇒Çok yönlü koltuk ayarı, otomatik emniyet kemeri yapıldı.

⇒Direksiyona silecek kontrolü yerleştirildi.

 

1973

 

 

⇒1300 S üretildi.

 

 

 

 

 

1974

 

 

 

⇒1300 S BIG üretildi

 

 

 

 

 

 

1975

⇒1975 yılı Mart ayın da Nijerya da Volkswagen fabrikası açıldı.

 

1977

⇒Koltuk başlıklarını ayarlama düzeneği yapıldı.

 

1978

 

 

⇒Sınırlı sayıda VW-1303 üretildi.

 

 

 

 

1980

⇒1980 yılı Ocak ayın da Almanya da Osnabrück’teki üretim sona erdi.

 

1985

⇒12 Ağustos Almanya da son 3145 vosvos üretildi.

 

 

 

⇒Avrupa içerisinde üretilen son vosvos, Wolfsburg’daki müzeye yerleştirildi.

 

 

 

 

Üretim yalnızca Nijerya, Brezilya, Meksika, Peru ve Urugaay da devam ediyor.

 

1992

⇒Kasım ayında Türkiye de ilk vosvos örgütlenmesi: VW Fun Club-İzmir kuruldu.

 

1993

⇒12 Haziran da Türkiye de ikinci vosvos örgütlenmesi: VW Fun Club-İstanbul kuruldu.

⇒Kasım ayın da Doğuş Otomotiv, Türkiye’nin Volkswagen temsilcisi oldu.

 

2003

⇒30 Temmuz da, 21.529.464’üncü son vosvos, Meksika’nın Güney Doğusu’ndaki Puebla Kentinde üretildi ve Wolsfburg’daki müzeye gönderildi.

 

 

Türkiye’deki İlk Vosvos Sahibi

Türkiye’deki ilk vosvos sahibi Op.Dr. Ömer Faik ÇELEBİ’dir.

 

Vosvoslar Nerde ve Hangi Tarihler Arasında Üretildi?

♦Vosvosların Almanya dışında üretimleri 1953 yılın da Brezilya da Sao Paulo’da başladı. 

1953-1957 yılları arasın da, Almanya’dan gelen parçaların montajı şeklindeki üretimle 2268 adet Tip-1 Sedan ve Tip-2 Bus üretimi yapıldı.

 

TİP-1 SEDAN
TİP-2 BUS

 

1971 yılından itibaren de Brezilya dışındaki 19 ülkede montaj fabrikaları ile üretim başladı. 

 

Volkswagenler’de Kullanılan Type 1 Type 2 Ne Anlama Gelmektedir?

Type 1: Bildiğimiz vosvos, Standart, Super Beetle, Convertible, Karman Ghia ve Type 181 arazi aracı Thing de bu gruba giriyor. 

Type 2: Minibüs olarak tanıdığımız VW Bus, Panel ve Pick-up da bu grupta yer almaktadır.Yeni adları ise Transporter olarak bilinmektedir.

Type 3: Türkiye de en çok Variant olarak biline tipler. Fastback, Notchback (Normal otomobil tipi) ve Squareback de bu gupta yer almaktadır. 

Type 4: Variant benzeri oval farklı station modelleridir. VW’nin en az tutulan modelidir.

 

Vosvoslar da Bulunan 1300 Motorla 1600 Motor Arasında ki Fark Nedir?

1300’de 1600’e geçişte amaç vosvos’un gücünü artırmaktır. Motora yeterli yakıtı sağlamak (karbüratör ve buna bağlı emiş manifoldu değişimi) ve üretilen gücü haraket etmek için gereklidir. Aksi halde biraz fazla ses, fazla yakıt tüketiminden başka bir değişiklik olmaz.

 

Vosvoslar da Motor Numaraları’nın Başındaki Harflar Ne Anlama Gelmektedir?

1949 yılından 1965 yılına kadar motor kodlarında harf bulunmuyordu. 000001 ile başlamış 1965 yılın da 9 999 999 ile bitmiştir. 1970 yılından itibaren kodlama 2 harf ve 7 rakamla yapılmaya başlamış sadece 1200 modeller D kodu almıştır. Aynı motor hacminde ki değişik kodlamalar ithalatın yapıldığı ülkeye göre farklı üretimlerden kaynaklanmaktadır. Silindir kapağı girişleri, piston tipi, yağ sistemi, karbüratör tipi, kranik yapısı gibi değişiklerden kaynaklı kodlar verilmiştir.

 

Vosvos Sahibi Olmak İsteyenlerin Tercihi

Vosvos diğer arabalar gibi direk alınmaz. Ön önemli nokta vosvosa ısınmaktır, ilk görüşte aşk gibi. 

Vosvos alırkem yapılacak en önemli şey: vosvos’u tanıyan biriyle gitmek gerekir. Vosvos’un orjinal olması çok pahalıya patlamaktadır ama genelde vosvos kullanalar hobi niyetine almaktadır. Vosvoslara saplantınız varsa tabi ki hedefinizden şaşmayın ve hayalinizde ki gibi üstü açık vosvos alın ama mümkün olduğunca orjinele bağlı kalarak. Saplantınız yoksa standart bir vosvosla tanışın önce onu diğerleriyle karşılaştırın ve o şekilde sağlam, temiz ve kullanışlı vosvos alın derim.

 

Vosvos (Volkswagen) Fiyatları

 

TİPİ: KLASİK OTOMOBİL

MARKA: WOLKSWAGEN

FİYAT:26.000 TL

 

 

 

 

 

 

TİPİ: KLASİK OTOMOBİL

MARKA: VOLKSWAGEN

FİYAT: 30.500 TL

 

 

 

 

TİPİ: KLASİK OTOMOBİL

MARKA: VOLKSWAGEN

FİYAT: 19.750 TL

 

 

 

 

 

 

TİPİ: KLASİK OTOMOBİL

MARKA: 1973 VOLKSWAGEN

FİYAT: 39.500 TL

 

 

 

 

 

 

TİPİ: KLASİK OTOMOBİL

MARKA: 1974 WOLKSWAGEN

FİYAT: 16.000 TL

 

 

 

 

 

TİPİ: KLASİK OTOMOBİL

MARKA: WOLKSWAGEN 1300 VW

FİYAT: 21.000

 

 

 

 

 

 

 

TİPİ: KLASİK OTOMOBİL

MARKA: VOLKSWAGEN 1300 L

FİYAT: 49.000 TL

 

 

 

 

 

 

TİPİ: KLASİK OTOMOBİL

MARKA: VOLKSWAGEN 1302 S

FİYAT: 55.000 TL

 

 

 

 

 

TİPİ: KLASİK OTOMOBİL

MARKA: VOLKSWAGEN 1302 VW

FİYAT: 20.000 TL

 

 

 

 

 

 

 

TİPİ: KLASİK OTOMOBİL

MARKA: VOLKSWAGEN BEETLE 

FİYAT: 55.000 TL

 

 

 

Volkswagen (Vosvos-Kaplumbağa Modelleri) fiyat aralığı 15.000 TL ile 70.000 arası değişmektedir. Daha kapsamlı bilgi almak isterseniz satılık ilanlarından bulabilirsiniz ya da Vosvos satan kişilere danışabilirsiniz.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here