Virginia Woolf Kimdir?

0
34

Virginia Woolf

İngiliz yazar Virginia Woolf 25 ocak 1882 tarihinde Lonra’da dünyaya gelmiştir. Tam adı Adeline Virginia Woolf’dur.

 

Babası Leslie Stephen & Annesi Julia Prinsep Stephen

Virginia Woolf’un Aile Hayatı

Babası Leslie Stephen döneminin ünlü yazarlarındandır ve dağcılıkla da ilgilenirdi. Annesi Julia Prinsep Stephen ünlü ressamlara modellik yapsa da esas mesleği hemşireliktir. Annesinin hemşirelik üzerine birde kitabı vardır. Annesi ile babası birbirlerinin ilk eşleri olmadığından, 3  öz, 4 de yarım öz kardeşi vardır. 7 kardeş Kensington’da aynı evde birlikte büyümüşlerdir. Öz kardeşleri Thoby, Vanessa ve Adrian’dır. Yarım öz kardeşleri Laura Makepeace Stephen, George, Gerald ve Stella Duckworth’dur.

 

 

Virginia Woolf’un Eğitim Hayatı

Virginia Woolf ne yazık ki kız kardeşleri ile birlikte Viktorya Dönemi yasaklarına maruz kalmıştır. Ailesinde yazarlar ve filozoflar olan Virginia Woolf’un erkek kardeşleri Cambridge’de eğitim görmüş olsada, kendisi kız kardeşleri ile birlikte evde okutulmuştur.

Daha genç bir kız iken Hyde Park News adında bir aile gazetesi çıkarmaya başlamıştır. Hyde Park News gazetesinde de yer verdiği yarım öz kardeşi tarafından uğradığı tacizler, 13 yaşındayken annesini kaybedişi ve annesinin ölümünden iki yıl sonra da kardeşi Stella’yi kaybetmesi onda büyük bir yıkıma sebep olmuştur. 

Bir yandan vermiş olduğu kayıplarla mücadele eden Virginia Woolf, diğer yandan Londra Krallığı Kolejleri’nin bayan bölümün almanca, yunanca ve latince eğitim görmüştür. Feministliği ile bilinen Virginia Woolf’un feministlerle tanışması da burada olmuştur. 

1904 yılında babasını kaybetmiş, 1905 yılında The Times Literaty Supplement’de profesyonel olarak ilk kez yazmaya başlamıştır. Bir yıl sonrasında ise öz kardeşlerinden Thoby’i kaybetmiştir. 

 

Virginia Woolf’un Evliliği

 Virginia Wolf 10 Ağustos 1912 tarihinde Camridge mezunu yazar Leonard Wolf ile evlendi. Leonard Wolf aynı zamanda bir yayın evine sahiptir. 

 

Virginia Woolf’un İlk Kitabı

Virginia Woolf’un Kariyeri

 

Virginia Woolf’un ressam olan ablası Venessa’ya özenip şövale üzerinde resim yapar gibi kitap yazdığı söylenmektedir. Hatta kitaplarının ilk kapaklarını da ablası çizmiştir. 

İlk kitabı The Voyage Out’u 1915 yılında çıkarmıştır. Kitabını çıkarmasının üzerinden iki yıl geçtikten sonra bir matbaa satın alarak Hogarth Press’i kurdu. 

 

 

 

 

 

Feminist yanını gösterdiği “Kendine Ait Bir Oda” isimli meşhur makalesini 1929 yılında yayınlamıştır.

Virginia Woolf kariyeri süresince gerek kolejlerde gerekse üniversitelerde sürekli olarak konferanslar vermiştir. Mektuplar, öyküler, makaleler ve romanlar yazmış, çeşitli yazılar yayınlamıştır. Kırklı yaşlarına geldiğinde femistlerin öncüsü kabul edilmiş, faşizme karşı duruşu ve yenilikçi oluşuyla bilinmiştir. Kariyer yönünden oldukça başarılı olsada ruhsal olarak her zaman depresyona meyilli bir haldeydi. 

 

 

Eserleri

 • Dışa Yolculuk (1915)
 • Gece ve Gündüz (1919)
 • Pazartesi ya da Salı (1921)
 • Jacob’un Odası (1922)
 • Mrs Dalloway (1925)
 • Deniz Feneri (1927)
 • Orlando: Bir Yaşam Öyküsü (1928)
 • Kendine Ait Bir Oda (1929)
 • Londra Manzaraları (1931)
 • Dalgalar (1931)
 • Flush, Bir Köpeğin Romanı (1933)
 • Yıllar (1937)
 • Üç Gine (1938)
 • Perde Arası (1941)
 • Virginia Woolf’un Günlükleri

Virginia Woolf’un İntiharı 

Virginia Woolf’un İntiharı – (Saatler Filmi)

Bipolar bozukluğundan kaynaklı sürekli depresif halleri, ikinci dünya savaşının da etkisiyle Virginia Woolf’u iyice umutsuzluğa, mutsuzluğa sürüklemişti. 18 Mart 1941 tarihinde Ouse nehrine atlayarak intihar etmiştir. Cesedi intiharından üç hafta sonra bulunmuş ve yakılmış, külleri evinin etrafına dökülmüştür. 

Virginia Woolf’un intihar etmeden önce eşine yazdığı mektup;

“En sevdiğim, Yeniden delirmek üzere olduğuma eminim. O korkunç dönemlerden birine daha göğüs gerebileceğimizi sanmıyorum. Ve bu sefer toparlanamayacağım. Sesler duymaya başladım ve dikkatimi toplayamıyorum. Ben de yapılabilecek en iyi şey gibi görüneni yapıyorum. Sen bana mümkün olan en büyük mutluluğu verdin. Biri her ne yapabilirse hepsini yaptın. İki kişinin bizden daha mutlu olabileceğini düşünmüyorum, ta ki bu korkunç hastalık gelene kadar. Artık mücadele edemiyorum. Hayatını berbat ettiğimi, bensiz çalışabileceğini biliyorum. Ve yapacaksın, biliyorum. Görüyorsun, bunu bile düzgün bir şekilde yazamıyorum. Okuyamıyorum. Söylemek istediğim şey şu; hayatımın bütün mutluluğunu sana borçluyum. Bana karşı hep sabırlıydın ve inanılmaz bir şekilde iyiydin. Bunu söylemek istiyorum – herkes biliyor. Eğer biri beni kurtarabilseydi, o sen olurdun. Senin iyiliğinin kesinliği dışında her şey benden gitti artık. Hayatını daha fazla mahvedemem. Sanmıyorum ki başka iki kişi bizim olduğumuz kadar mutlu olabilsin. V. ”

 

Virginia Wolf’un Meşhur Sözleri

⇒ Bu dünyadaki en mutsuz insanlar, başkalarının ne düşündüğünü takıntı haline getirenlerdir.

Benim aklımın özgürlüğüne vurabileceğiniz hiçbir kilit, hiç bir kapı, hiçbir sürgü yoktur. 

⇒ Batan bir gemiye zincirlenmiş, yok olmaya mahkum bir soy olduğumuza göre, bütün bunlar tatsız bir şaka olduğuna göre, hiç olmazsa payımıza düşeni yapalım. Birlikte hapsedildiğimiz insanların acılarını dindirmeye çalışalım. Zindanı çiçeklerle süsleyelim. Elimizden geldiğince iyi olalım.

Sayfalar dolusu saçmalayın. Aptal olun, duygusal olun. İçinizden gelen sese kulak verin. Dilbilgisi kurallarını da, teknik ve bilimsel alanda bilinen tüm kurallarla beraber ihlal edin, dökün, devirin, kendi keşfiniz olan olmayan her türlü kelimeyi kullanın, şiirsel bir biçimde, düz yazı bir metinde ya da elinize geldiği gibi bir çırpıda yazılan anlamsız sözlerle öfkelenin, sevin, alay edin. Ta ki yazmayı öğrenene kadar. 

⇒ Bir hayali öldürmek, bir gerçeği öldürmekten daha zordur. 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here