Vikingler Dizisindeki Rollo’nun Gerçek Tarihi

0
73

ROLLO: 

Rollo (~846 – ~931) Norveç veya Danimarka asıllı Viking soyundan gelen Norman asilzade. Normandiya olarak bilinen Norman yerleşiminin ilk yöneticisidir, onun soyundan gelenler Normandiya Dükü olarak anılmaktadır.

“Rollo” özel ismi köken olarak eski Viking isimlerinden “Hrólfr”‘den gelir, günümüzde İskandinavya’da kullanılan Rolf isminin benzeridir. Rollo’nun ismi Normanlar tarafından bazen Rou veya Rouf şeklinde söylenmiş, Franklar tarafından Rodolf, Rodolfus, Radulf, Radulfus veya Raoul olarak farklı kullanımları olmuştur.

TARİHİ KAYNAKLARA GÖRE ROLLO: 

Savaşçı kişiliğiyle öne çıkan Viking lideri Rollo’nun kökeni hakkında çeşitli rivayetler vardır. Tarihçi Saint-Quentinli Dudo De moribus et actis primorum Normannorum ducum adlı eserinde Danimarka kralıyla çekişme haline olan güçlü bir Danimarka asilzadesinin ölümünden sonra iki oğlundan Gurim’in öldürüldüğünü, diğer oğlu Rollo’nun da sürgüne gönderildiğini yazar. Orkney Adalarının tarihinin anlatıldığı Orkneyinga saga adlı eserde de Rou ve Garin adlı iki Viking kökenli kardeşten bahsedilir.

Bu anlatımdan farklı olarak Norveç ve İzlandalı tarihçiler Rollo’yu Batı Norveç bölgesi Reisi Rognvald Eysteinsson oğlu Ganger Hrolf olarak tanımlarlar. Bu kişi Norveç kralı I. Harald ile bozuştuğu için ülkeden ayrılarak Normandiya’ya gider.

FRANSA SEFERLERİ: 

Rollo’nun 885 yılındaki Batı Fransa kralı Şişman Karl’a karşı Paris Kuşatmasına Viking kralı Sigfred komutası altında katıldığı düşünülür. Kuşatmanın başarısız olacağı belli olduktan sonra Sigfred bölgeden ayrılmasına rağmen Rollo kuşatmayı sürdürecek ve ancak fidye ödemesini aldıktan sonra çekilecektir. Buradan sonra Sen Nehri boyunca askerleriyle ilerleyecek ve bugün Normandiya olarak bilinen Kuzey Fransa’yı işgal edecektir.

911 yılında Rollo’nun kuvvetleri bir kez daha Paris’e saldırırlarsa da başarısız olurlar. Bölgede büyük sorunlar yaratan Rollo’ya karşı yapılan çağrılar üzerine toplanan Frank ordusu 20 Temmuz 911 tarihinde yapılan Chartres Muharebesinde Vikingleri yener.

NORMANDİYA: 

Rollo muharebenin ardından 911 yılında Fransa Kralı III. Charles ile yaptığı Saint-Clair-sur-Epte Antlaşması uyarınca feodal derebeyi olarak krala bağlılığını ilan eder, Hristiyanlığı kabul eder ve adını Robert olarak değiştirir. Karşılığında kral Charles ona kızı Gisela[3] ile evlenmesi için izin ve bugün Normandiya olarak bilinen bölgeyi vererek Fransa sahillerini Viking saldırılarından korumasını ister. Ayrıca Rollo bundan sonra Normandiya Dükü olarak anılacaktır.

Rollo antlaşmaya sadık kalacak ve Fransa sahillerini koruyacak ancak Fransa topraklarının ötesindeki kıyı kentlerini yine bir Viking gibi yağmalayacaktır. III. Charles’ın I. Robert tarafından devrilmesi sonucunda antlaşmasının geçersiz hale geldiğini öne süren Rollo topraklarını genişletmek için Fransız derebeylerine saldırmaya başlar. Fransız baronlarla yapılan görüşmeler sonucu Le Mans, Bayeux ve Bessin toprakları Norman egemenliğine geçer.

Rollo toprakları kendisine bağlı komutanları arasında pay edecek ve Rouen’i fiili başkent olarak kullanacaktır. Bu dönemde artık Vikingler yerel halkla kaynaşacak ve sonradan Normanlar olarak anılacak halkın temelini atacaktır.

AİLESİ: 

Rollo’nun kaynaklarda belirtilen iki eşi vardır:
1. Poppa; Berenger kontunun kızıdır. Bayeux kentine yapılan bir saldırıda ele geçirilmiş ve Rollo’nun nikahsız karısı olmuştur. Evliliklerinden

William Longsword adlı oğlu ve
Gerloc adlı kızının olduğu kesin olarak bilinmektedir
2. Gisela; Fransa kralı III. Charles’ın kızıdır.

ÖLÜMÜ: 

Yaklaşık 927 yılında Rollo’nun Normandiya Düklüğünü oğlu William Longsword’a devrettiği biliniyor. Rollo’nun tam ölüm tarihi bilinmese de en geç 933 yılında öldüğü tahmin ediliyor.

GELENEĞİ: 

Rollo, ileride İngiltere kralı olacak Norman asıllı William’ın büyük büyük büyük büyükbabasıdır. William üzerinden bugünkü Birleşik Krallık kraliyet ailesinin atası ve güncel/devrik birçok Avrupa monarşisinin atasıdır.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here