Vietnam Savaşı’nda Amerika

0
30

 Dunyanin gördüğü en büyük savaşlardan bı tanesi Vietnam savaşı. Ne yazikki bu savaşta yine katledilenler suçsuz siviller olmuştu. Savaşan askerler elbette hayatını kaybetmiştir. Ama savaşın suçlusu ne askerdir nede siviller savaşın tek suçluları sadece ve sadece kendi çıkarlarını düşünen büyük devletlerdir ki bu savaşta da iki büyük devletin çıkarları yüzünden milyarlarca insan hayatını kaybetmiştir.

Vietnam Savaşı’nın 2 önemli sebebi bulunmaktadır. Birincisi ABD nin kuzey Vietnam’da yayılmış olan komünizmin güney Vietnama sıçramasından korkması. 2. si ise Vietnamla iyi giden ilişkisinin bozulacağını düşünmesi.
Kuzey Vietnam güney Vietnamı topraklarına katıp tek bir komünist devlet kurmayı düşünüyordu ama Amerika ise çıkarlarına ters düşmesinden dolayı bu plana kesin bir şekilde karşı gelmekteydi ve buna engel olabilmek için güney Vietnama her türlü desteği hiç düşünmeden veriyordu.

Kuzey Vietnam ve Güney Vietnam 1956 da yapılacak olan referandum göre birleşecekti ancak Kuzey Vietnam referandumdan önce güney Vietnamın hükümetini devirerek viyetnam da büyük komünist bir devlet kurma gayretindeydi bu nedenden dolayı 1957 yılı itibariyle Güney Vietnam da terör faaliyetlerine başladı.

ABD komünist Kuzey Vietnamın planlarına engel olabilmek için güney Vietnama askeri yardımda bulunmaya başladı. Artık viyetnam savaşı gittikçe daha da kötü bir hal alıyordu ABD Güney Vietnamı desteklerken Rusya ise kendi rejimini yaymak için kuzey Vietnamı destekliyordu yani yine iki büyük devletin çıkarları yüzünden milyonlarca insan hayatını kaybedecekti.
1964 yılında Kuzey Vietnam devriye botlarının Tonkin Körfezi’nde seyretmekte olan Amerikan savaş gemisi ‘Maddox’a ateş açmış olmaları gerekçe gösterilerek Amerika da Kuzey’i bombalamaya başladı. Kuzey Vietnamın ilerlemesi üzerine Amerika bölgeye 600.000 asker gönderdi. Ayrıca Amerika boldede havadan bombardıman yapıyordu bu bombardıman 3 yıl sürecek ancak amerika istediğini elde edemeyecekti.zira kuzey Vietnam’da bombardıman sırasında Amerika’ya karadan büyük darbeler vurmaktaydı. Savaş Amerika’nın lehine değil aleyhine işliyordu. Amerikalılar da yapılan bu savaşa karşı gelmekteydi ki büyük Dünya boks şampiyonu Muhammed Ali bile Amerika’nın haksız olduğunu savunmuş ve yapılan savaş çağrısını reddedip savaşa katılmamıştır. Muhammed Ali’nin bu hareketinden dolayı şampiyonluğunu elinden almıştı ancak Muhammed Ali’nin bu hareketi halkı daha çok galayana getirmiş ve halk savaşın artık sona ermesini istiyordu ki neredeyse her gün savaş karşıtı protestolar düzenlenmekteydi.
Amerika artık hem savaşta hemde halktan aldığı desteği kaybediyordu. 11 yıllık bir savaştan sonra ABD savaştan çekilmiş ve kuzey Vietnam 1975 güney Vietnamı topraklarına katarak büyük komünist bir devlet kurmuştu.

Ama bu zafer kadar kolay olmamıştı elbette ki savaşın sonuçlarına baktığımızda ise sonuç içler acısı.
Bu savaşta tahmini 4 milyon insan hayatını kaybetmiştir
250 Vietnam askeri, 1 milyon vietkong askeri ve 53.250 Amerikan askeri hayatını kaybetmiştir.
ABD bu savaşta tam 7 milyon ton bomba kullanmış;20 milyon krater izi kalmıştı.
Yaralı insan sayısı ise 4.5 milyon civarındaydı.
Amerika maddi yönden de çok zarara uğramıştır
Ki 2196 hava aracı heba olmuştu bu savaşta.
Ho Şi Min anılarında savaş yıllarını ve sonuçlarını şu şekilde anlatır.

“Tüfeği olanlar tüfekleri, kılıçları olanlar kılıçları, kılıçları olmayanlar küçük çapa ya da sopalarıyla savaştı. Her mezra ve cadde birer kale, her insan bir savaşçı, her parti hücresi bir kurmay heyeti gibiydi. Zafer, çok büyük bedellerle, 13 milyon şehit, binlerce kayıp, yüzbinlerce yaralı ve sakatla (83 bin sakat, 8 bin felç, 30 bin kör, 10 bin sağır) kazanıldı.”

Bir daha hiç bir savaşın yaşanmaması dileğiyle…

Cihat Horanoğlu
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here