Vesvese Nedir? Nasıl Kurtulabiliriz ?

0

Vesvese Nedir? Nasıl kurtulabiliriz?

Öncelikle vesvesenin bir hastalık olduğunu kabul etmek ve inanmak lazım. Çünkü hasta bir insan hastalığını kabullenirse çareye başvurur, derman kapılarını çalar; tedavi olmaya ve ilaç kullanmaya çalışır. Ancak, vesveseyi normal bir şey gibi kabul eder, “Benim bir şeyim yok, sağlığım sıhhatim yerinde” der teşhisi kabul etmez, tedaviye yanaşmaz, ilaçları reddederse işte o zaman asıl sıkıntı başlamış demektir. Özellikle ruhsal ve sinirsel hastalıklarda, bazı hastalar hasta olduğunu kolay kolay kabul etmez.

Evham ve kuruntu olduğu için vesvesenin temeli yoktur; haklı bir gerekçeye, doğru bir esasa dayanmaz.

Şüphe, bir meselenin aslı öyle mi, böyle mi diye zihince kestirememe halidir. Öyle ise vesvese insanın şüphelerini arttırır, tereddütlerini çoğaltır. İnsanı sağlıklı düşünemez hale getirir.

Vesveseye önem verdikçe, ciddiye aldıkça, insanın bütün alemini ve duygularını kaplar. Kafaya taktıkça takılır kalır. Üzerinde durdukça durulur, yorum üstüne yorum yaptıkça dal budak salar, gelişir; şişer ve balon olur. Fakat önemsenmez, değer verilmez, üzerinde durulmazsa söner, kaybolur gider. Bu durum sadece vesvese için söz konusu değildir. Gerçekte önemsiz ve değersiz şeylere ne zaman önem verilmişse, insanın mutlaka başına bela olmuştur.

Vesvese bir şeytan işidir, şeytandan kaynaklanan bir musibettir. Şeytanın kalbi kucaklaması, karıştırmasıdır. Şeytanın tek hedefi kalbi bozmak, onu işe yaramaz hale getirmektir.

Neden kalp şeytanın hedef tahtasıdır? Cevabı Kuranı Kerim’den alalım:

“Bilin ki Allah kişinin kalbine ondan daha yakındır. (Enfal S. 24. Ayet)

” “Kim Allah’a iman ederse, Allah onun kalbine hidayet verir. (Teğabün S. 11. Ayet)

” “Kalpler ancak Allah’ı zikretmekle huzura kavuşur. (Ra’d S. 28. Ayet”)

Evet, kalp imanın, zikrin, hidayetin, şükrün ve huzurun kısaca bütün duygularımızın ana merkezidir. Bunu bozmak ve Allah’tan uzaklaştırmakta bilhassa şeytanın küçük bir oyunudur.

Soru: Bu kadar zararlı olan ve rahatsız eden vesvese belasının mü’mine verilmesinin hikmeti nedir?

Cevap: Aşırıya kaçmamak, fazla baskın gelmemek şartıyla vesvese asıl itibariyle uyanmaya sebeptir. İnsanı araştırmaya yöneltir, ciddiyet vesile olur.

Şu imtihan meydanı olan dünya da bize bir teşvik kamçısı olarak Cenabı Hak vesveseyi şeytanın eline vermiş, insanlığın başına vuruyor. Şayet fazla incitecek olsa şeytanı, Rahim olan Rabbimize şikayet etmeli ve O’na sığınmalıdır.

Şeytan nasıl zayıf düşürülür?

 

Bir kişi Hasan Basri Hazretlerine sordu:

-Şeytan uyur mu?

Hasan Basri gülümseyerek dedi ki:

-Şeytan uyusaydı da bizde rahat etseydik.

O halde hiçbir zaman ehli iman şeytandan kurtulamaz. Evet, şeytanı defetmenin ve zayıf düşürmenin elbet bir yolu vardır. Nitekim Allah Rasulü (Aleyhisselatu vesselam) şöyle buyurmuştur:

“Yolculukta insan devesini zayıflattığı gibi mümin de şeytanını zayıflatabilir.”

Kays b. Haccac der ki: “Şeytanım bana, senin yanına geldiğim zaman besili hayvan gibiydim, şimdi ise kuş kadar bile kalmadım” dedi. “Neden böyle oldun!” demem üzerine, “Allah’ı zikretmekle beni erittin” dedi. Rabbimizi çokça zikredersek ve aynı zaman da tevekkülle O’na yönelerek şeytanı biiznillah defetmiş oluruz. Bunun yanı sıra Peygamberimizin sünneti olan;her abdestten sonra bacaklarımıza (giyilen kıyafetin üzerinden)  su serperek şeytanın vesveselerinden kurtulmamız mümkün.

Rabbim hakkıyla kendisine yönelmeyi sağlasın inşaAllah…

Rabia Şahin

Yaşamını öğrenmeye adamış bir fani!..
Rabia Şahin

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here