Venüs Gezegeni Hakkında Her şey

0

Venüs Gezegeni Hakkında Her  Şey

 

VenüsGüneş sisteminde yer alan Gezegenlerden biridir. Çoban Yıldızı, Akşam Yıldızı, Sabah Yıldızı veya Tan Yıldızı gibi isimlerle de anılır. Venüs’ün Güneş etrafında dönme hızı, kendi etrafında dönme hızından daha fazladır.

 

 

 

Venüs Gezegeni;

Güneş sisteminde sıcaklık bakımından birinci, Güneş’e yakınlık bakımından ise ikinci sırada yer alır. Venüs Gezegeni ismini, eski Roma  Tanrıçası, Yunan mitolojisinde Afrodit adıyla bilinen Venüs gezegeninden almaktadır. Güneş sistemindeki diğer tüm gezegenlerin aksine Venüs, kendi ekseni etrafında ters istikamette döner. Dünya ile neredeyse aynı büyüklüğe sahip olduğu için Dünya’nın  ikizi veya Dünya ile kardeş gezegen olarak da bilinir.

 

 

Venüs Gezegeninin yörüngesi, Dünya’nın yörüngesine göre Güneş’e daha yakındır. Yeryüzünden sadece, Güneş doğmadan önce veya battıktan sonra  görülebilen Venüs, bu sebeple Akşam Yıldız, Sabah Yıldızı veya Tan Yıldızı isimlerini almıştır.

Venüs gezegenine çok sayıda uzay aracı gönderilmiştir. İlk gönderilen Uzay aracının ismi; Sputnik 7  Uzay aracı’dır.

Sputnik 7 Uzay aracı 4 Şubat 1961 yılında gönderilmiş ve yer yörüngesinden ayrılamadığı için başarısız olmuştur.

Başarılı bir şekilde fırlatılan ilk Uzay aracı ABD Uzay aracı Meriner 2′ dir. 4 Şubat 1961 yılında gönderilmiştir.Venüs gezegeninin 35000 kilometre yakınından geçen Meriner 2 uzay aracı,  42 dakika süren bilimsel gözlemleri ile Venüs Gezegeni hakkında yeni bilgiler edinmemizi sağlamıştır.

 

Venüs Gezegeninin Özellikleri Nelerdir?

 ➡ Venüs Gezegeninin takip ettiği yol, Merkür ve Dünya’nın arasında yer alır.

 ➡ Venüs diğer gezegenlerde olduğu gibi yansıyan Güneş ışıkları ile parlar.

 ➡ Venüs, yüksek yansıma özelliği olan bulutlar ile kaplı ve Dünya’ya yakın olması nedeniyle diğer gezegenlerden daha parlaktır.

 ➡ Kalın bir atmosfere sahip olduğu için Güneş ışığının %76′sını geri yansıtır.

 ➡ Venüs, Ay’dan sonra Dünya’ya en yakın olan gezegendir.

 ➡ Venüs Gezegenini diğer gezegenlerden farklı ve ilginç kılan yönleri vardır. Mesela Güneş etrafındaki dönme hızı, kendi etrafında dönme hızından daha fazladır. Kendi etrafında dönme suresi 243, Güneş’in etrafında dönme süresi ise 224 gündür. Diğer gezegenlerin dönüşü saat yönünde seyrederken, Venüs’ün dönüşü yam aksine saatin tersi yönünde ve oldukça yavaştır.

 ➡ Çok yoğun bir atmosfere sahip olan Venüs, çıplak gözle görülmesine rağmen, yüzeyinin incelenmesi mümkün değildir. Bunun nedeni ise çok yoğun miktarda atmosfere sahip olmasıdır. %93 oranında karbondioksit %2 oranında azot ve az miktarda değişik gazlardan oluşan atmosferi Güneşten gelen ışıkları bir ayna gibi geri yansıtır.

 ➡ Venüs’e 1961 yılından itibaren uzay sondaları gönderilmiştir bu uzay sondaları sayesinde düzeyini %90 haritası çıkarılmıştır. Venüs’ün incelenmesi sonunda elde edilen veriler volkanik bir dünya olduğunu göstermektedir. Radarlardan görüldüğü kadarıyla bu gezegenin yüzeyinin kraterler, dağlık ve tepelik olduğu görülmüştür.

 ➡ Çok sıcak,susuz ve oksijensiz bir ortama sahip olan Venüs’te bitki ve hayvanların yaşaması mümkün değildir.

 

Venüs Gezegenini Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Venüs Gezegeninin dikkate değer manyetik bir alanı bulunmamaktadır. Ancak iyonosfer ile Güneş rüzgarı bir şok dalgası oluşturacak şekilde etkilemektedir. Atmosferinde düşük oranda hidroklorik asit, hidroflorik asit, ve brom bulunmaktadır.

Güneş sisteminde Venüs’ün yeri;

Bazı özellikleri Venüs Gezegenini özel yapmaktadır.

 ➡ Dünyaya yörünge olarak en yakın gezegendir.

 ➡ Yeryüzünden incelendiğinde en parlak gözüken  gezegendir.

 ➡ Yüzey sıcaklığı en yüksek gezegendir.

 ➡ Yere benzeyen gezegenler arasında, atmosfer yoğunluğu en fazla olan gezegendir.

 ➡ Ekseni etrafında ters döner.

Bunlar Venüs gezegeninin kendine has özellikleridir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here