Vazgeçilmez Diyet Unsuru: Kinoa

0
1

Adını duymuşsunuz ya da duymamışsınızdır, Kinoa diyet programlarının vazgeçilmezi. Çünkü yüksek besin özeliğiyle insanı hemen doyuruyor. Özellikle de salataları çok iyi oluyormuş. Hani derler ya diyet yapanlar salata beni doyurmuyor diye, işte içine biraz Kinoa koydular mı görün bakın nasıl da doyuyor hemen.

Peki bu Kinoa nedir, neyin necisidir? Nerelerdendir? Ne gibi faydaları vardır? Nasıl birden böyle patladı? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Biraz bulgur biraz mercimeğe benzeyen bu tohum aslında bir bitki. Hem de ıspanakgillerden bir bitki. Etli yapraklarıyla dikkat çeken bu bitkinin tohumu yenmekte.

Peki bu bitki nerenin bitkisidir diye soracak olursanız, adresimiz Güney Amerika. Güney Amerika’nın ana besin kaynağıymış bu tohumlar.

Tarihçesi ise epey bir geçmişe dayanıyor. İnkalar, And Dağları’nda 7 bin yıl önce yetiştirirlermiş bu bitkiyi. O kadar önemliymiş ki onların için ilk hasadı imparator toplarmış.

Mayaların da tükettiği bilinen Kinoa, Mayaları’ın uzun ömürlü yaşamasına, bilgeliklerine, meditasyon ve enerji güçlerinde katkı sağlarmış.

Kinoa zorlu koşullarda ve az bir suyla yetişebilecek kadar güçlü bir bitki ayrıca.

Peki Kinoa’yı ünlü yapan olay nedir? Kino’ayı dünyaya duyuran 2013’de NASA’nın astronotlarının besin ihtiyaçlarını gidermesi olmuştur. Hatta öyle ki Birleşmiş Milletler 2013 yılını “Kinoa Yılı” ilan etmişlerdir.

 

 

 

Kinoa’nın Besin Değerleri

➡Kinoa, insanların ihtiyaç duyduğu ve ancak gıda takviyesi ile giderebildiği aminoasit ve protein ihtiyacının tamamını içerir.

➡Ayrıca vitamin, mineral deposu ve kilo vermede en önemli etkendir.

➡Kinoa’da gram kolesterol yoktur. Onun yerine A,B,C,D ve K vitaminleri, kalsiyum, fosfor, çinko, demir ve magnezyum açısından oldukça zengindir. İçerdiği liflerle diyet ve sağlıklı yaşamın kaynağıdır.

Kinoa Faydaları Nelerdir?

➡Kinoa bağışıklığı güçlendirir ve bünyeyi hastalıklara karşı korur. A,B,C,D,E ve K vitaminlerini içerdiği için vücudu güçlü ve dinç tutarak hastalıklara karşı korur. Aynı şekilde bahar alerjisine karşı da korur.

➡Sindirimi kolay olduğu için yağ yakımı kolay olur. Metabolizmayı 5 kat hızlandırdığı için vücuttaki yağ hücrelerinde kayda değer bir düşüş gerçekleşir. Bu sayede hızlıca yağ yakarken gıdalardaki besin değerini korur. Bebeklere de tavsiye edilen bu tohum kabızlığa karşı da birebirdir.

➡Kinoa yaşlanmayı geciktirir. İçeriğinde bulunan süper oksit dismutaz enzimi cildi yıpranmaktan korur ve dokuları yeniler. Böyleyece yaşlanma gecikir. Ayrıca hipofiz bezinden büyüme hormonlarının salınmasını teşvik ederek cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar ve uyku kalitesini arttırır.

➡İçerdiği zengin kalsiyum kemikleri ve dişleri güçlendirir.

➡Et yemeyen veganların protein ihtiyacını karşılar. İçerisindeki yüksek demir ile de kansızlığı önler.

➡Karaciğerde üretilen ve obeziteye neden olan tüm kötü kolesterolleri yakacak maddeler içerdiğinden onlarla savaşır.

➡Kinoa sporcuların da vazgeçilmez besin kaynaklarındandır. Spor ve diyet yapanlara enerji depolar, kas ve kemik sağlığını korur.

➡Tokluk hissi verir ve kolesterole engel olur.

➡Vücutta ödem oluşmasını engeller.

➡Kinoa her yemeğe konabilir. Siyah, beyaz ve kırmızı olmak üzere üç çeşidi bulunmaktadır. Kısır, pilav, özellikle de salata tariflerinin vazgeçilmezidir. Ayrıca un haline getirilip, pasta, kek ve kurabiye hamurlarına da konabilir. Garnitür ve çorbalarda da sıklıkla tüketilebilir.

Anlayacağınız her yemeğe kinoa koyabilirsiniz. Böylece daha çabuk doyup, az yiyerek kilo almazsınız hem de sağlıklı ve genç kalırsınız.

Hepinize afiyet olsun.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here