Vazgeçilmez Alışkanlığımız: Cep Telefonu

0

CEP TELEFONU ŞEBEKELERİ HİZMETE AÇILDI

1973 yılında ilk cep telefonunun mucidi olan Martin Cooper GSM teknolojisinin önünü açmıştır. 1982 yılında başlanan cep telefonu çalışmalarına iletişimin kolaylaştırılması ve kablo düzeninden kurtulup kolay bir düzen ile iletişimin daha rahat ve akıcı bir şekilde olması için adım atılmıştır. Bazı verilere göre ilk yapılan telefon görüşmesi Finlandiya’da gerçekleştirildi. 1992 yılında ise SMS gönderildi.

  • CEP TELEFONU NEDİR ?

Halk arasında bilinen anlama göre küçük boyutlu, cepte taşınabilen, pille ya da aküyle çalışabilen, manyetik kartlı, kablosuz telefon. Cep telefonu kolayca taşınabilen, geniş kapsamlı, kablosuz telefon sistemini kullanan bir iletişim ve multimeyda cihazıdır.

En sık kullanılan özellikleri sesli aramalar ve mesaj gönderimidir. Şuanki teknoloji ile daha fazlasını da yapmak mümkündür. Eskiden günümüze gelen cep telefonlarının özelliklerine bakarsak hat safhada bir ilerleme kaydedildiği gözler önüne serilmektedir. İlk icat edildiği yıllarda bir tuğla misali büyük  ve ağır olan cep telefonları sadece arama yapabilirken, şuanki teknoloji harikası cep telefonları fotoğraf çekimi, videolu arama çeşitli oyun ve uygulamalar, çeşitli yazılımlar içeriyor.

  • CEP TELEFONU ÇEŞİTLERİ

Eskiden günümüze gelmiş olan bir çok cep telefonu modeli vardır. Değişik yazılımlar, sürümler, özellikleri kapsayan bir çeşit öz konusudur. Bakıldığı zaman ilk olarak kullanılan cep telefonlarında küçük bir ekran büyük bir gövde bulunmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte ekranlar büyümüş renklendirilmiş hatta tuş takımı yerine dokunmatik özelliği olan ekranlar kullanılmaya başlanmıştır. Kullanılmak istenen yerlere göre daha sağlam daha uzun şarj ömrü ve suya dayanıklılık gibi ekstra özellikler cep telefonlarına eklenmiştir. Genellikle kara düzen cep telefonları (siyah-beyaz ekran, arama ve mesaj atabilen, küçük çaplı oyunları olan vb. düşük özellikteki cep telefonları ) şuan yerlerini akıllı cep telefonlarına bıraktı. Daha çok özellikleri olan bu akıllı cep telefonları her geçen gün daha da gelişerek hayatımızda büyük bir yere ve öneme sahip olmaya başlamıştır.

  • VERİ GİRİŞİNE GÖRE CEP TELEFONLARI

Cep telefonları gelişen teknolojiyle birlikte veri girişi sistemlerini değiştirerek gelişim adımları atmıştır.

1-) Tuş Takımlı: Tuş takımlı cep telefonları karakter girişi, menü seçimi veya herhangi bir başka işlem yapmak için fiziksel butonlara sahip olan telefonlardır. telefonlar kendi aralarında ikiye ayrılmaktadırlar. Birincisi alfanümerik tuşları bulunan cep telefonlarıdır. Bunlar butonların da 0-9 arası rakamları bulundurur ve içerisinde bu tuşlara atanmış alfabetik harfler bulundurmaktadırlar. Kullanılmak istene harf ve rakama göre belirli sayıda tuşlara basılmalıdır ve kullanılmak istenen rakama göre üzerine belirli bir süre basılı tutularak istenilen rakam elde edilebilmektedir. İkinci tür cep telefonumuz klavyeli bir tuş takımı bulunmaktadır bütün harf ve rakamları içeren belirli noktalama işaretleri ve içerisinde enter ve shift butonu gibi işlevsel tuşlar içermektedir.

2-) Dokunmatik: Bu tür telefonlarda dokunmatik paneli bulunan ekranlar ya da tuşlarında dokunmatik padlara, özel üretim kalemler ile yapılan dokunuşları algılayan sistemlerle donatılmış telefonlar bu konuyu kapsamaktadır.

Bir takım cep telefonları bu özelliklerin ikisini de kapsayarak hem dokunmatik özellikli hem de tuş takımlı olarak üretilmiştir.

  • GÖVDESİNE GÖRE CEP TELEFONLARI

1-) Düz: Standart boylarda ekran ve tuş takımı orantılı olan veya sadece ekran olarak bulunan cep telefonlarıdır.

2-) Kapaklı:  Kapaklı cep telefonları iki ayrı parça halinde birbirlerine menteşe ile tutturularak aralarında bir film ile bağlantı kurularak üretilmiş olan, katlanabilir ve tuş takımı üzerine örtülebilen sadece koruma amaçlı olarak üretilmiş telefon kapağı olarak kullanılan olmak üzere iki şekildedir. Estetik ve kullanışlı olan bu özellikler telefonun sağlamlık açısından bir getirisi olan özellikler arasında ele alınabilir.

3-) Kızaklı:  Ufak raylı bir düzenek üzerine oturtulmuş bir ekranın tuş takımı üzerinde oynaması ile elde edilen bir telefon modelidir. İki parçadan oluşan bu modellerde üst parçada ekran dokunmatik ise tuş bulunmaz eğer değil ise kısa yollarda kullanılan bir kaç adet tuşa yer verilmektedir. Altta ki parçada ise genellikle tuş takımı, mikrofon, kilit tuşları gibi işlevsel tuşlar kullanılmaktadır.

  • CEP TELEFONU APARATLARI

Cep telefonları kullanımına göre kolaylık sağlaması amacıyla bir takım aksesuar ve aparatlarla desteklenmeye başlamıştır. Gelişen teknoloji ile kolay şarj etmek amacıyla kablosuz şarj aletleri, kulaklıklar, mikrofonlar, ek kameralar, veri aktarım kabloları,  ses sistemleri gibi bir çok aparatla desteklenmişlerdir. Bunlar dışında özel şarj özellikli kılıflar, kamera lensleri, mini yazıcılar, mini projeksiyonlar gibi bir çok aparat günümüzde kullanılmaktadır.

  • CEP TELEFONU SİM KART

Günümüzde kullanılan cep telefonlarının arama yapabilmesi mesaj gönderebilmesi kısacası iletişim aracı olabilmesi için içlerine yerleştirilen mikro ve nano kartlara ihtiyaç duymuştur. Bu kartlar iki kısma ayrılmaktadır. GSM (Global System for Mobile) ve CDMA (Code Division Multiple Access).

SIM kartlar üzerinde bir çip barındıran küçük kartlardır telefonun uyumluluğuna göre normal boyutta mikro boyutta ve nano boyutta olmak üzere üç kısıma ayrılırlar. Telefonlarda iletişimi sağlamak amacıyla uyduya bağlanarak mobil ağlar aracılığıyla veri alışverişini sağlayan kartlardır bunlar.

CDMA taşıyıcıları, ağında kullanımına izin verdiği tüm telefonların bir listesini tutar ve elektronik seri numara koduna göre izlenirler ve bu sayede bir SIM karta ihtiyaç duymazlar. ABD’de AT&T ve T-Mobile dışında bir çok mobil taşıyıcı, CDMA telefonları kullanılmaktadır. Bunun dışında dünya genelinde kullanılan tür SIM kart modelidir.

  • CEP TELEFONU PİLİ

Şarj edilebilir özellikteki bu piller belli özelliklere sahip olup boyutlarına ve güçlerine göre ayrılabilmektedir. Eski tür cihazlarda genellikle elle sökülüp takılabilen telefona bağlanılan şarj aleti yardımıyla veya telefondan çıkartılıp başka bir cihaz aracılığıyla şarj edilebilen piller olarak değişebilir. İlerleyen teknolojiyle birlikte pillerin gücü daha uzun ömürlü daha sağlam ve kullanılabilirlik açısından daha uzun bir süre dayanabilir hale getirilmiştir. Akıllı telefonlarda kullanılan ve en çok tercih edilen bir tür olarak Li-İon pil çeşidi kullanılmaktadır. Bu pilin kullanılmasının en önemli özelliklerinden birisi boyut ve ağırlıklarına oranla sağladıkları en yüksek güç  sağlamasıdır. Eski model cep telefonlarına baktığımız zaman şarj edilen telefon pilleri bir süre sonra şişme yaparak, güç kaybederek ömürlerindeki kısalmalardan dolayı tercih oranları azalmıştır. Yeni nesil kullanılan telefonlarda ve pillerdeki en büyük özelliklerden bir tanesi de şarj dolduktan sonra şarj aleti bağlı olsa bile enerji akışını keserek aşırı yüklenme sonucunda ortaya çıkabilecek olan zararları engellemesidir. Bazı haberlere bakacak olursak pilin patlaması sonucu büyük yangınlar insan sağlığında ve maddi anlamda sağladığı zararların ne denli büyük sıkıntılar ortaya çıkarıldığı görülmektedir.

  • CEP TELEFONU ANTENİ

Cep telefonlarının çekim gücünü sağlamak ve arttırmak için kullanılan mikro antenlerdir. Cep telefonlarının kasa bölümünün içerisinde bulunan bu küçük antenler özelliklerine göre çekim gücünü belirler. Eski model cep telefonlarında telefonun üst bölümünde bir çubuk şeklinde dışarı çıkan bu antenler cep telefonlarının kozmetik ve görsel olarak itici gösterdiği gözlemlenmektedir. Yeni nesil cep telefonlarında bulunan kasa içerine yerleştirilen antenler dışarıdan görünmemekle birlikte her hangi bir dış etken ile kolay kolay zarar görmemektedir.

  • CEP TELEFONU ZARARLARI

Amerika Çevre Sağlığı Örgütü açıklamalarına göre vücut ve beyin her an cep telefonlarının yayığı mikrodalga radyasyonun yarısını emdiğini belirterek , ” Cep telefon ile konuştuğumuz zamanlarda, mikrodalga radyasyon nedeni ile beyin hücrelerinin bir kısmının öldüğünü belirtmiştir.” Bazı doktorların verdiği bilgilere göre belde taşınan cep telefonları bel fıtığına bile yol açabiliyor. Kalp üzerine koyulan telefonların kalp ritmini bozulması ve arışı tepkide kalp krizi gibi durumlara yol açmaktadır. Farklı bir açıdan bakacak olursak bu zararlara sosyal çevre ve psikoloji üzerinde de etkileri görülmektedir. Çevreye karşı odaklanma problemleri ve telefona bağımlılık bu zamanda hat safhaya gelmiştir. Günümüzde telefon takıntısı olan insanların sayısı kat kat artmış bulunmaktadır ve içe kapanıklık da artış göstermiştir.

  • CEP TELEFONU ZARARLARINDAN KORUNMA YOLLARI

Cep telefonu zararlarından korunmak için altın kuralımızın bilinçli bir kullanıcı olmak gerekmektedir. Haberleşme dışında çok fazla muhattap olunmamalıdır. Mümkünse telefonun daha rahat çekeceği yerlerde telefon kullanılmalıdır çünkü sinyal gücü artıp telefonun güç kullanımı azalacağı için zararı daha az olacaktır. Telefon belirli bir mesafede tutulmalı vücuda çok yaklaştırılmamalıdır. Gece yatarken mümkünse başka odalara koyulmalı şarja takıldığı zaman patla olasılığı olduğundan dolayı uzak bir yerde bırakılmalı gerekmediği sürece sarja takılmamalıdır. Küçük çocuklara cep telefonu alınmamalıdır. Göğüs hizasında, göz hizasında, üreme bölgelerine yakın yerlerde saklanmamalıdır. Kazaları önlemek için araç kullanırken dikkat dağıtacak yerlerde yollarda kalabalık yerlerde telefon kullanılmamalıdır.

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here