Vatan Kahramanı Şehit Ömer Halisdemir

0

Ömer Halisdemir

15 Temmuz darbe girişiminde kahramanca bir davranış gösterip bu vatan için canını vererek şehit olan Ömer Halisdemir 4 Mart 1974 Niğde’nin Bor ilçesi Çukurkuyu beldesinde dünyaya gelmiştir. Çukurluyu’da Fatih İlkokulu’nda okudu. Okuldan arta kalan vakitlerinde ise çobanlık yapardı, babasına yardım ederdi. Babası Hasan Hüseyin Halisdemir’dir. Ömer Halis Demir bu ailenin 7 çocuğundan bir tanesidir. Hep maddi sıkıntılar çekmiştir. İlkokulu bitirdikten sonra İsmail Erol Ortaokulu’na kayıt oldu. Daha sonra Niğde’deki Endüstri Meslek Lisesi’ne gitti. Makine bölümünde okudu. 1993’te askere gitti. 1996’da da Özel Kuvvetler Komutanlığı’na geçti. Başarılı, çok iyi bir askerdi. Birincilikleriyle dillere destandı.  1999’da ise astsubaylığa terfi etti. Hatice Halisdemir ile evliydi. 2 tane de çocuğu vardı. İsimleri de Elifnur ve Doğan Ertuğrul’du. Şehit Ömer Halisdemir, 1999 yılında Piyade Astsubay olarak Türk Silahı Kuvvetlerine katıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yurt içinde ve yurt dışında görevler yaptı. Ömer Halisdemir 42 yaşındaydı. Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda kıdemli başçavuş olarak vazife gören bir askerdi. FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında Zekai Paşa’dan aldığı son emir “Onu karargaha girmeden öldür” olmuştur. Aksakallı’dan “Darbeci Terzi’yi vur” emrini aldı ve gözünü dahi kırpmadan haini öldürdü. Zekai Paşa, karargâhı aradı ve darbeci Terzi’nin “Emniyeti sağlayın, içeriye komutanlardan kimseyi almayın, gerekirse ateş edin” emrini verdiğini öğrendi. Sonra Zekai Paşa Astsubay Ömer Halisdemir’i aradı. Ve işte o anları şöyle anlattı: “ Ona vatanımız ve milletimiz adına tarihi bir görev verdiğini söyledi. Tuğgeneral Terzi’nin vatan haini ve isyancı olduğunu söyledi. Ve o hainin karargaha girmeden öldürülmesi gerektiğini söyledi. Bunun sonunda şahadet var dedi. 20 yıllık beraberliklerinin olduğunu hatırlattı ve Hakkını helal etmesini istedi. Kahraman şehidimiz Ömer Halisdemir’de Zekai Paşa’nın emrini yerine getirdi ve hakkını helal ettiğini söyledi. 
15 Temmuz 2016 yılında darbeci Tuğgeneral Semih Terzi’ye 3 el ateş etmiş ve darbe girişimin engellenmesinde büyük rol oynamıştır. Kahraman şehidimiz sergilediği bu yüreklilik ve vatanseverlikle vatanımızın, ülkemizin birlik ve beraberliğine, insanların birbirlerine kenetlenmesine, bir olmalarına, birlikte hareket etmelerine ve hainleri def etmelerinde vatandaşlarımız için büyük yol gösterici, yüreklendirici olmuştur. Ülkemiz için gurur kaynağıdır. Şehit Halisdemir, darbenin seyrini değiştirmiş ve hainlerin planlarını bozmuştu. Türkiye’nin kaderini değiştirdi. Adını da unutulmazların arasına yazdırdı. Darbeye karşı direnişin temsili haline gelmiştir. Kim olduğu yüzyıllarca unutulmayacak. Terzi’yi vurduktan sonra darbeci askerler tarafından defalarca vurularak şehit düşmüştür.

Şehit Ömer Halisdemir’in kabri de doğduğu yer olan Niğde’nin Bor İlçesi’ne bağlı Çukurkuyu Beldesi’ndedir. Mezarına da her gün yüzlerce ziyaretçi akın etmektedir. Ölümünden sonra onun adına pek çok faaliyet gerçekleştirilmiştir. Bunlardan bazıları:

Dursun Ali Erzincanlı’nın kendisi için yazmış olduğu “30 Kuş”  isimli şiirdir. Ekrem Aydın ise bu esere bir klip çekmiştir.

Ömer Halisdemir’in ismi 20 Ağustos 2016 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından memleketi olan Niğde’de ki devlet üniversitesine verilmiştir.

Bunlar gibi pek çok park, orman, okul, üniversite ve yeni doğan çocuklara da ismi verilmiştir. Ailelerinde yeni doğan çocuklarına bu ismi verdiklerini görüyoruz.

Kahramanımızı her ölüm yıldönümünde sevgi, saygı ve minnetle anıyor, onu hep güzel hatırlıyoruz. Vatanı için, bizler için canını veren şehidimizi hiç unutmuyor, yüreğimizde taşıyoruz.

Sevgi, saygı, minnet, özlem ve hasretle…

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here