VAR ve Dünya Kupası

0
VAR ve Dünya Kupası
VAR ve Dünya Kupası

1930’dan bu yana dört yılda bir tertip edilen FIFA Dünya Kupası, futbol tutkunları için en önemli etkinliklerin başında geliyor. 1998’de ekip rakamı 32’ye çıkartılan Dünya Kupası’nın kaideleri, zaman içinde oldukça değişti.

Bu farklılıklarda FIFA’nın çağdaş teknolojileri kabullenmesi etkili oldu. Ancak 2018’de Rusya’da yapılan, Fransa’nın Hırvatistan’ı yenerek kazandığı Dünya Kupası‘nda değişik bir şey oldu ve FIFA, ilk kere video asistan hakem, VAR teknolojisini böyle bir etkinlikte kullandı. Yeni teknolojinin maçları nasıl etkilediği bir yana, heyecan uyandırdığı bir gerçek. 2018 Dünya Kupası’nda 29 penaltı atışından 11’inde hakemler, VAR’dan yararlanarak penaltı kararını verdiler. Hakem her penaltıda VAR’a müracaat etmese de, penaltı rakamının 2014 Brezila’daki Dünya Kupasına göre ikiye dayanması kayda değer bir veri.

VAR, hakemlere daha evvel hiç sahip olmadıkları bir güvence sunuyor. Hakem vermesi gereken bir penaltı kararını rastgele bir sebeple gözden kaçırır ve atlarsa, videoları izleyen VAR hakemleri, maçın hakemini uyararak kararı tersine çevirebiliyorlar.

2018071722205848172.jpg VAR, 2018 Dünya Kupası'yla Futbolu Etkisine Aldı!

FIFA’nın VAR’ı kullanma sebebi tartışmaları azaltmak olsa da, sistemin kendisi tartışılmaya devam edilecek. Örneğin Dünya Kupası’nda VAR’dan yararlanılması gerektiği açık olan, ancak kullanılmadığı bir hayli pozisyonla karşılaştık. Mesela VAR kullanılsaydı, Brezilya bir penaltı atışı kazanabilirdi. Bununla birlikte final karşılaşmasında VAR sayesinde ceza sahasında topa elle müdahale edildiği tanımlandı ve hakem, pozisyonu ekrandan tekrar tekrar izledikten sonra penaltı kararı verdi.

VAR hatasız olmasa da FIFA’nın futbolu çağdaş çağa uygun hale getirmek üzere doğru yolda olduğunu gösteriyor. FIFA Başkanı Gianni Infantino‘nun Rusya’da söylediğine göre “VAR, futbolu netleştiriyor ve onu daha transparan ve içten bir hale getiriyor. Bu bir gelişme, bu geçmişten daha iyi. Herkes bilir ki ne yaparsanız yapın, bunu birisi görür… 30 kameradan biri bunu görecektir.”

Kameralar ve ekranlar hiç de yeni şeyler olmadığından, FIFA’nın VAR’ı neden daha evvel kullanmadığı ise ayrı bir tartışma konusu olacak gibi görünüyor.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here